دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ -
- 09 Dec 2019
10 ربيع الثاني 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
یکی از نویسندگان کشور: خودسانسوری از سانسور مخرب‌تر است
جرس: احمد اکبرپور نویسنده و منتقد کشور، با بیان اینکه خودسانسوری مخرب‌تر از سانسور بیرونی است؛ گفت: وقتی نویسنده دچار خودسانسوری می‌شود مجبور می‌شود آنقدر حذف کند و حذف کند تا چیزی از ماهیت داستان باقی نماند. ممیزی‌ها به نویسنده اجازه رهایی و فراخی بال نمی‌دهند. دست نویسنده بسته است و برای اینکه دچار سانسور بیرونی نشود دست به خود سانسوری می‌زند و این موضوع بسیار مخرب است.

 

اکبرپور در گفتگو با ایلنا گفت: وضعیت ممیزی‌ها و مجوز در وزارت ارشاد، نسبت به دولت قبل بسیار بهتر شده. البته دولت نباید به این مقدار کفایت کند و سعی در بهتر کردن شرایط داشته باشد. اما در این دوره می‌توان در رابطه با مسائل و مشکلات با وزارت ارشاد صحبت کرد و جوابی دریافت کرد اما در دوره قبل امکانپذیر نبود. در دولت قبل تعامل یک طرفه بود و در این دوره برعکس آن را شاهد هستیم که این اتفاق جای امیدواری دارد.

 

اکبرپور با بیان اینکه نسل کتابخوان جامعه درحال منقرض شدن است؛ گفت: مردم خیلی کم کتاب می‌خوانند. جامعه‌ای که کتابخوان باشد به همه‌ی مسائلی که در فضایش اتفاق می‌افتد حساس است؛ در زمینه پیشرفت‌های علمی سعی می‌کند خودش را با دنیا هماهنگ کند.

 

وی در رابطه با تأثیر رمان و داستان روی کودکان و نوجوانان گفت: به قول انیشتین‌«تخیل مهمتر از دانش است». به اعتقاد من؛ زیربنای تمام علوم تخیل هستند. کودک و نوجوان دارای تخیل فوق‌العاده‌ای است که این تخیل به وسیله داستان افزایش پیدا می‌کند و تقویت می‌شود. زمانی که کودک و نوجوان یک جامعه رمان نخواند پویایی و سرزندگی از آن نسل گرفته می‌شود. این کودکان به طور مثال اگر در آینده مهندس شوند یک مهندس تقلید کار می‌شوند نه مهندسی که جدیدترین کارها را با خلاقیت و نبوغ خود به انجام برساند. این افرد در آینده هر کاری که بکند یک کار تقلیدی است نه کار تولیدی چراکه تخیلشان را فعال نکرده و این تخیل فعال تنها با خواندن داستان و رمان است که در کودکان ایجاد می‌شود.

 

نویسنده «مادربزرگ جادویی» با اشاره به اینکه دولت نویسندگان را حمایت نمی‌کند؛ گفت: وزارت ارشاد حتی از کتاب‌های خودش هم حمایت نمی‌کند. حداقل باید کتاب‌هایی که کتاب سال می‌شوند مورد حمایت قرار بگیرند. باید این کتاب‌ها به مدرسه‌ها و کتابخانه‌ها برود و توسط مردم خوانده شود. دولت باید از کتاب حمایت کند تا فرهنگ کتابخوانی در جامعه رشد کند.

ارسال به :