دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ -
- 18 Nov 2019
19 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
بن بست نظام


مدتی پیش دبیر شورای نگهبان در برنامه شناسنامه صحبت از اعدام سران فتنه کرد و همچنین دستگیری دیگر سران. البته گفت که این کارها باید میشد اما به خاطر رافت اسلامی انجام نشد(نقل به مضمون) حال سوال اینست که چرا رافت اسلامی؟

اگر این افراد باعث کشته شدن چندین نفر در خیابان ها و زندانهای جمهوری اسلامی شدند و هنوز هم بر سر مواضعشان هستند چرا باید زنده بمانند؟ مگر نه اینکه گفتند در دهه شصت منافقین (مجاهدین سابق) که در زندان کشته شدند برای این بوده است که بر سر مواضعشان بوده اند و الا ممکن بود شامل رافت اسلامی بشوند؟ تازه آنها چندین نفر بودند و اینها دو نفر! این یک نگاه به مساله است و در این نگاه نظام فعلا پاسخی به نگاهبانان این دیدگاه ندارد.

در این میان اما نگاه دیگری نیز وجود دارد و آن اینکه اساسا بر فرض اینکه ایشان مجرم بوده باشند مگر نه اینکه باید در دادگاه عادل و بی طرف جرمشان محرز و سپس محاکمه و جزا داده شوند؟ و الا باید آزاد باشند. اگر هم نگرانی نطام از آزادی ایشان فتنه انگیزی های بعدی باشد رواست به تاریخ اسلام تاسی بجوییم.آنجا که ابن عباس به امیر المومنین(ع) پیشنهاد دستگیری طلحه و زبیر را به دلیل امکان فتنه انگیزی در مکه می دهد حضرت زیر بار نمی رود و میگوید هرگز مرتکب این جرم نخواهد شد هرگز! "یابن عباس أتأمرونی بالظلم بدأ و بالسیئه قبل الحسنه و اعاقب علی الظنه و التهمه، کلا ! (الجمل، مفید، ص167) این یعنی قصاص قبل از جنایت که از خاندان عصمت به دور است.

اگر نگاهی منصفانه داشته باشیم به دور از هرمبنای تحلیلی باید بپذیریم نظام جمهوری اسلامی در مساله حصر به بن بست رسیده و کیفیت خروج از این بن بست به هر نحوی تاثیر مهمی در آینده این میهن خواهد داشت.باشد که تاریخ از این بن بست ها پند گیرد .

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.