پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 09 Apr 2020
14 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
نیروهای امنیتی تحصن نسرین ستوده را بهم زدند
جرس: نسرین ستوده، وکیل سرشناس حقوق بشری و برنده جایزه ساخاروف در سال 2012 در اعتراض به آزار مداوم دگراندیشان به دست حکومت ایران و کنترل روز افزون رژیم بر کانون وکلا و قوه قضاییه امروز در جلوی کانون وکلای مرکز در تهران دست به تحصن زد.  

 

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر گزارش کرده است، نیروهای امنیتی پس از چند ساعت این حرکت اعتراضی را به هم زدند. آنها دوربین یکی از عکاسان خبرگزاری فرانسه را ضبط کردند و پس از پاک کردن عکس های تحصن به او بازگرداندند.

 

 

عبدالکریم لاهیجی، رییس این فدراسیون گفت: «حکومت ایران باید به آزار و تعقیب فعالان حقوق بشر و وکلای دادگستری پایان دهد. فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر از فراخوان خانم نسرین ستوده به طور کامل پشتیبانی و همبستگی خود را با او و تمام دیگر مدافعان حقوق بشر در ایران اعلام می کند.»

 

رییس اتحادیه بین المللی وکلا، استفن ل دریفوس نیز یادآوری کرد: «اتحادیه بین المللی وکلا با قاطعیت از نسرین ستوده، وکیل متعهد به دفاع از حقوق بشر، پشتیبانی می کند. ایران باید تعهد خود به حقوق بشر را تایید کند و به این وکیل برجسته اجازه ادامه اشتغال به حرفه اش را بدهد.»


نسرین ستوده خبر تحصن را در نامه ای روز گذشته در صفحه فیس بوک همسرش منتشر کرد. این وکیل حقوق بشری اعلام و نگرانی خود را از فشار روزافزون و کنترل رژیم بر وکلای دادگستری و کانون وکلای دادگستری اعلام کرد. در اثر فشار رژیم بر کانون وکلای دادگستری، در پی شکایت های متعدد دادگاه انقلاب اسلامی و درخواست از کانون وکلا برای لغو پروانه خانم ستوده، این کانون روز شنبه 26 مهر اعلام کرد که خانم ستوده به مدت سه سال از اشتغال به وکالت محروم خواهد بود. این تعلیق پروانه بر اساس محکومیت سال 1390 خانم ستوده به «جرایم» متعدد از جمله «تبلیغ علیه نظام» به خاطر مصاحبه های او با رسانه های بین المللی در باره وضع حقوق بشر در ایران انجام شده است. سازمان ملل محاکمه و محکومیت او را خودسرانه و غیرقانونی اعلام کرده بود.

 

ستوده از کانون وکلا خواهان لغو حکم غیرقانونی تعلیق پروانه خود و از رژیم خواهان آزادی کار وکلای دادگستری و کانون وکلا به دور از آزار و تعقیب شده است.

 

ارسال به :