سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ -
- 31 Mar 2020
06 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مادر ستار بهشتی: تا زنده‌ام، پیگیر پرونده فرزندم خواهم بود
جرس: مراسم دومین سالگرد کشته شدن ستار بهشتی روز پنجشنبه ۸ آبان ماه ۱۳۹۳ در منزل مادر او در رباط کریم و با حضور جمعی از فعالان مدنی برگزار شد.

 

 

ستار بهشتی، کارگر وبلاگ‌نویس، در آبان ماه 1391 در بازداشتگاه پلیس فتا کشته شد.

 

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، محمد نوری زاد، روزنامه نگار و فیلمساز اولین فردی بود که در مراسم دومین سالگرد کشته شدن ستار بهشتی در سخنانی با انتقاد از حاکمان، از آنان خواست که پاسخگوی مطالبات مردم باشند. او با برشمردن وقایع روزهای اخیر، شناسایی و مجازات عاملان اسید پاشی ها را خواستار شد.

 

در ادامه محمد نجفی، شاعری که از شهر اراک آمده بود با تقدیم شعری به مادر ستار بهشتی، هدف خود را از پیمودن راه طولانی و شرکت در این مراسم، همراهی با جمع و بودن در کنار مادر ستار بهشتی اعلام کرد.

 

مصطفی بادکوبه ای، شاعر دیگری بود که با تقدیم شعری، از اولین مراسم سالگرد ستار بهشتی در زندان اوین سخن گفت و از اینکه در دومین سالگرد ستار بهشتی در کنار مادرش ایستاده است، ابراز خوشحالی کرد.

 

اکرم نقابی، مادر سعید زینالی که از سرنوشت فرزندش پس از حمله به کوی دانشگاه در تیر ۱۳۷۸ بی اطلاع است نیز در سخنانی با ابراز تأسف از بی نتیجه بودن پی گیری هایش گفت: «بعد از سال ها که از جنگ می گذرد، کشته شدگان در جنگ توسط بیگانگان به خانواده هایشان بازگردانده می شوند اما 15 سال است که دنبال فرزندم هستم و هموطنان حتی جنازه او را به من نمی دهند.»

 

سپس سحر بهشتی، خواهر ستار بهشتی با قرائت قطعه شعری، یاد برادرش را گرامی داشت و گفت که ستار مظلومانه و زیر شکنجه کشته شد و خانواده اش همواره به وجود او به عنوان یک ایرانی و انسانی شجاع و آزاده افتخار می کند.

 

گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی نیز از غم دوری فرزندش در این دو سال با جمع حاضر سخن گفت. او از ناعادلانه بودن دادگاه «فرمایشی» برای رسیدگی به چگونه کشته شدن فرزندش انتقاد کرد و در ادامه خواهان برگزاری دادگاهی علنی و عادلانه در این خصوص شد. مادر ستار بهشتی همچنین اعلام کرد: «تا زمانی که زنده ام، پیگیر پرونده ستار خواهم بود و در و دیوار خانه 40 متری ام را از عکس های شهدای راه آزادی پر خواهم کرد و زمانی هم که در قید حیات نباشم این منزل یادگار ستار و یادآورنده محلی خواهد بود که ستار از آنجا پرده شد.» او بار دیگر تأکید کرد که می خواهد خانه اش همچون موزه ای از عکس های آزادی خواهان باشد.

 

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر دیگر فردی بود که در این مراسم با بیان اینکه بر اساس پرونده یک انسان به هنگام بازداشت کشته شده است، گفت که در هر جامعه ای کشته شدن یک انسان بی گناه، بزرگترین منکر است و جای این سؤال وجود دارد که چرا پس از گذشت دو سال از کشته شدن ستار بهشتی هنوز هیچ ناهی منکری علیه این ظلم آشکار، مدعی نشده است. خانم محمدی افزود: «نمایندگانی که اکنون به دنبال حمایت از ناهیان از منکر هستند، چرا تاکنون نسبت به منکرهای واضح و آشکار، چون کشته شدن ستار بهشتی، سهراب اعرابی، ندا آقا سلطان، هدی صابر، هاله سحابی و مصطفی کریم بیگی هیچ نهی و انتقادی نداشته اند اما اکنون برای روابط بین زن و مرد در سطح جامعه و حتی محل کار و آپارتمان، قاعده امر به معروف می نویسند؟»

 

محمد ملکی، فعال سیاسی هم در سخنانی با اشاره به وضعیت نگران کننده ایران، از موضوع اسید پاشی های اخیر انتقاد کرد و برخورد با این جنایت را وظیفه حاکمان دانست.

 

گیتی پورفاضل، وکیل خانواده ستار بهشتی نیز با انتقاد از وضعیت کشور به بیان مواردی در خصوص پرونده ستار بهشتی پرداخت. از دید این وکیل دادگستری، پرونده کشته شدن ستار بهشتی از سوی دستگاه قضایی و مسئولان، مورد بررسی و قضاوت صحیح قرار نگرفته و در حق او و خانواده اش اجحاف شده است.

 

با پایان این سخنان، حاضران همراه با گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی بر مزار ستار بهشتی حاضر شده و یاد او را گرامی داشتند.

 

مادر یکی از کشته شدگان عاشورای سال 1388 که به همراه خانواده های کشته شدگان حوادث پس از انتخابات سال 1388 و زندانیان سیاسی بر مزار ستار بهشتی حاضر شده بود، در سخنان کوتاهی گفت: «هر چند رنج بسیار می کشیم اما باور داریم که روزگار سخت خواهد گذشت و انسان های سخت همچون مادران شهدا و مادر ستار در تاریخ باقی خواهند ماند.»

 

نسرین ستوده، وکیل دادگستری که در پایان مراسم رسیده بود نیز در سخنانی گفت که اگر در روند رسیدگی به پرونده ها وکیل حضور داشت، این اتفاق ها نمی افتاد، اگر در پرونده ستار بهشتی و سایر کشته شدگان، وکیل حضور داشت آنها به این سرنوشت مبتلا نمی شدند.

 

اسماعیل مختاری، پدر محمد مختاری که در جریان حوادث پس از خرداد سال 1388 کشته شد، سعید و احمد منتظری، فرزندان آیت الله منتظری، ابوالفضل عابدینی، زندانی سیاسی که در مرخصی به سر می برد، زهرا رحیمی، همسر ابوالفضل قدیانی از زندانیان سیاسی، معصومه دهقان، همسر عبدالفتاح سلطانی از زندانیان سیاسی، فخرالسادات محتشمی پور، همسر مصطفی تاجزاده از زندانیان سیاسی و فیروزه صابر، خواهر هدی صابر که در زندان کشته شد از جمله افرادی بودند که در کنار دیگر فعالان مدنی به مراسم دومین سالگرد کشته شدن ستار بهشتی رفته بودند تا به مادر او تسلیت بگویند.

 

ارسال به :