یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 22 Apr 2018
05 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
آیا اعتماد تونسی ها به دموکراسی کاهش یافته است؟
آیا اعتماد تونسی ها به دموکراسی کاهش یافته است؟
حمایت تونسی‌ها از دموکراسی در قیاس با روزهای آغازین بهار عربی با شیب تندی کاهش یافته است. 

هم اکنون فقط ۴۸% تونسی‌ها بر این باورند که دموکراسی بر سایر سیستمهای حکومتی ارجحیت دارد. این میزان پایین‌تر از میزان ۶۳% در نظر سنجی سال ۲۰۱۲ است. بطور مشابه، زمانی که پرسیده می‌شود که آیا یک دولت دموکراتیک بهتر می‌تواند مشکلات کشور را حل نماید و یا یک رهبر قدرتمند؟ ۳۸% پاسخ دهندگان اظهار می‌نمایند: دولت دموکراتیک. ۲ سال قبل، ۶۱% پاسخ دهندگان چنین عقیده‌ای داشتند. ضمنا، درصد آن دسته از پاسخ دهندگانی که طرفدار یک رهبر قدرتمند هستند از ۳۷% به ۵۹% افزایش یافته است. در مقابل (۴۸%) از تونسیهای موافق دموکراسی، یک چهارم مردم (۲۶%) بر این باورند، که در بعضی از شرایط دولت غیر دموکراتیک مرجح است، و ۲۴% از مردم به شکل و نوع دولت اهمیت نمی‌دهند. حمایت از حکومت دموکراتیک هم اکنون از میزان ۵۴% در سال ۲۰۱۳، و ۶۳% در سال ۲۰۱۲، که این نوع از حکومت را ترجیح می‌دادند تنزل کرده است.


یک شکاف قابل توجه سنی در میان کسانی که دموکراسی را مرجح می‌دانند وجود دارد. تنها ۴۳% از تونسی‌هایی که در فاصله سنی ۱۸ و ۲۹ سال قرار دارند دموکراسی را ترجیح می‌دهند، و حال آنکه بیش از نیمی از تونسی‌های ۵۰ ساله و یا بیشتر (۵۴%) همین عقیده را دارند. احتمال اینکه پاسخ دهندگان جوان (۳۰%) بگویند که نوع حکومت برای آن‌ها اهمیتی ندارد بیشتر از پاسخ دهندگان مسن (۱۸%) است. ارجحیت دادن به دموکراسی در میان مسلمانان تونسی (به شکل تخمینی، بیش از ۹۹% جمعیت تونس مسلمان هستند) به مذهبی بودن نیز بستگی دارد. حدود نیمی (۵۲%) از کسانی که ۵ نوبت و یا بیشتر در روز نماز می‌خوانند، می‌گویند که دموکراسی ارجحیت دارد. ۴۱% از کسانی که می‌گویند گاهی اوقات نماز می‌خوانند، نیز همین عقیده را دارند. به طور مشابهی، حامیان حزب اسلامگرای النهضة، یک دولت دموکراتیک را مطلوب‌تر می‌دانند.

تونسی‌های مسن‌تر، بیشتر از جوانان، حامی دموکراسی هستند

اکثریت تونسی‌ها (۵۹%) معتقدند که بایستی به یک رهبر قوی برای حل مشکلات کشور اتکا نمایند. طرفداری از چنین نظری ظرف یک سال، ۱۹ درصد رشد داشته است. تقریبا از هر ده نفر، چهار نفر (۳۸%) براین باورند که یک دولت دموکراتیک، بهترین راه حل برای چالشهای پیش روی تونس است. این حکایت از یک کاهش قابل توجه نسبت به سال ۲۰۱۳ دارد چرا که در آن زمان بیش از نیمی (۵۳%) از مصاحبه شوندگان بر این اعتقاد بودند که دموکراسی بهترین گزینه است. به دنبال سقوط بن علی، ۶۱% تصور می‌کردند که دولت دموکراتیک بر یک رهبر قدرتمند رجحان دارد.

حمایت قوی از نهاد‌ها و حقوق دموکراتیک


اگرچه نارضایتی گسترده‌ای از دموکراسی وجود دارد، اما تونسی‌ها می‌گویند که به خیلی از جنبه‌های کلیدی سیستم دموکراتیک ارج می‌نهند. اکثریت زیادی بر این باورند که همه نهاد‌ها و حقوق دموکراتیکی که در برگه نظر سنجی به آن اشاره شده حداقل تا حدودی برای آینده تونس از اهمیت برخوردار است. ۹۴% بر این باورند که داشتن یکی سیستم قضائی که همه افراد را به یک چشم بنگرد برای آینده کشور اهمیت زیادی دارد. این نظر، جهش۱۳ پله‌ای نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد. به شکل مشابهی، ۹۲% تونسی‌ها می‌گویند که برگزاری انتخابات منظم و عادلانه، که در آن افراد حق انتخاب از میان حداقل دو حزب را دارند، مهم است. این نظر یک افزایش ۲۱ درصدی در تنها یک سال را دارد. معهذا، علیرغم کاهش اعتماد به دموکراسی برای حصول نتیجه، تونسی‌ها هنوز خواهان جنبه‌های کلیدی دموکراسی همچون دادگستری عادلانه، انتخابات رقابتی، حق اعتراض، و حقوق مساوی زنان و مردان هستند.

منبع: دیپلماسی ایرانی 

منبع اصلی: پیو گلوبال 

ترجمه: حامد ضرغامی و نصرت الله تاجیک

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.