یکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ -
- 23 Feb 2020
28 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
تجمع ایرانیان مقیم بریتانیا در اعتراض به تداوم اعدام، نقض حقوق بشر و اسیدپاشی های اخیر در ایران
جرس: در اعتراض به تداوم نقض حقوق بشر در ایران و همچنین شرایط نگران کنندۀ سیاسی و اجتماعی حاکم بر جامعه ایران، جمعی از ایرانیان مقیم بریتانیا روز یکشنبه دوم نوامبر – یازدهم آبان ماه- در مقابل سفارت ایران در لندن دست به تجمع زدند.


به گزارش جرس، در بخشی از تجمع که به همت تشکل «صدای موج سبز» برگزار شد، شرکت کنندگان خواهان رفع حصر رهبران جنبش سبز، آزادی زندانیان سیاسی، توقفِ آزار و توقیف و تهدید روزنامه نگاران، فعالان دانشجویی، مدنی و زنان و همچنین دگراندیشان مذهبی و عقیدتی شدند.

 

شعارهایی به فارسی و انگلیسی در نفی دیکتاتوری و خشونت طلبی، حمایت از زندانیان سیاسی و خانواده های آنان و همچنین محکومیت افراطیون اسلامی در منطقه، از دیگر نکات تجمع روز یکشنبه لندن بود.


تصاویر زندانیان سیاسی و عقیدتی، رهبران جنبش سبز و پلاکاردهایی در دفاع از دموکراسی و آزادی و عدالت اجتماعی، از جمله مواردی بود که در دستان تجمع کنندگان به چشم می خورد.

در تجمع مذکور همچنین برخورد های خشن با زنان و جوانان و همچنین اسیدپاشی های اخیر در ایران محکوم شد و شرکت کنندگان ضمن همدردی با آسیب دیدگان و قربانیان اسید پاشی، خواهان رسیدگی به این جنایت و برقراری امنیت برای زنان در جامعه ایران شدند.

صدای موج سبز در بیانیه خود پیرامون اسیدپاشی های اخیر در ایران خاطرنشان کرد: "حمله با اسید به زنان بی دفاع و بی گناهی که در حال تردد در خیابانهای شهرشان بودند،زندگی را بر آنها تا پایان عمرشان تلخ و توام با ترس و هراسی مداوم کرد.هیچ وجدان بیدار و هیچ انسانی نمیبایست و نباید درمقابل این جنایت سکوت اختیار کند و بی تفاوت بماند."
 

تجمع همزمان

روز یکشنبه همچنین گروهی دیگر از ایرانیان حامی حزب مشروطه (لیبرال دموکرات) نیز، در اعتراض به اسیدپاشی های اخیر در ایران، به تجمع در مقابل سفارت جمهوری اسلامی دست زده و اقدامات حکومت اسلامی ایران در مواجهه با شهروندان و نقض حقوق انسانی آنان محکوم کردند.

در این تجمع نیز، شرکت کنندگان با شعارها و پلاکاردهایی علیه مقامات جمهوری اسلامی، خواستار آزادی زندانیان سیاسی، محکومیت حکومت ایران در مجامع جهانی، و اعتراض گسترده علیه نظام حاکم بر ایران شدند.

 

تجمع روز دوشنبه

هوداران صدای موج سبز, روز دوشنبه سوم نوامبر نیز، از ساعت ١٨:٣٠ در مقابل مرکز اسلامی لندن که توسط بیت رهبر جمهوری اسلامی و نهادهای امنیتی ایران اداره می شود، دست به تجمع زدند، که اکبر کریمیان ، هماهنگ كننده این تجمع، دلیل اصلی این اقدام را سیاسی بودن این مکان دانست نه مذهبی بودن آن و افزود: در واقع برخورد مرکز اسلامی با وقایع ٨٨ و نقش دست اندر کاران آن در مظلوم نمايى نظام از یک سو و از سوی دیگر دروغ پراکنی علیه جنبش آزادیخواهی مردم ایران موجب شده است که هوادارن صدای موج سبز بمناسبتهای مختلف در مقابل آن تجمع کنند و خواهان تعطیل شدن آن می باشند.

این تجمع با هجوم و هتاکی برخی از گردانندگان مرکز اسلامی به تجمع کنندگان و فشار و تهدید پلیس برای اتمام تجمع، زودتر از موعد مقرر و مجوز پایان یافت.

ارسال به :