یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 22 Apr 2018
05 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
به خاورمیانه آشفته خوش آمدید
به خاورمیانه آشفته خوش آمدید
حتی اگر مذاکره کنندگان آمریکایی و ایرانی بتوانند مذاکرات را برای رسیدن به توافق جامع تا ۲۴ نوامبر، مدیریت کنند، آمریکا با واقعیت‌های ناخوشایندی در خاورمیانه روبه رو است. 

ما در یک برمودا از نوع خاورمیانه‌ای گرفتار شده‌ایم که نتایج آشفته بیشتر از راه حل‌های شسته و رفته خودنمایی می‌کنند. منطقه‌ای که ابهام و عدم اطمینان از آیندهٔ دولت‌ها بیش از ثبات آن‌ها موضوعیت دارد.


ما به این مسئله عادت کرده‌ایم و البته بخشی از مشکل، ما هستیم. ما در هزاران مایل دور‌تر از منطقه نشسته‌ایم در حالی که از شمال و جنوب توسط همسایگانی غیروحشی و از شرق و غرب هم توسط دریا (آن گونه که یک مورخ به صورت فوق العاده‌ای گفته، این دارایی مایع ما است) محافظت می‌شویم. درحالی که این جدا بودن از جهان به ما مزیتی شگرف داده، اما موجب شده است تا دیدی بسیار کج نسبت به جهان داشته باشیم.


شاید ما توانسته باشیم خودمان را از نیروهای تاریک تاریخ و جغرافیا آزاد کرده باشیم، اما بقیه جهان نتوانسته‌اند. می‌توانید این موضوع را از روس‌ها، چینی‌ها، ایرانی‌ها، مصری‌ها، اسرائیلی‌ها و بسیاری دیگر بپرسید. برای شروع باید به این موضوع اشاره کنیم که این دید کج موجب ساده لوحی ما شده است تا نتوانیم ذهنیت قدرت‌های کوچک را که در لبه‌ی چاقو زندگی می‌کنند، درک کنیم. این مسئله خودبینی ما را نشان می‌دهد چون ما واقعاً نیازی به شنیدن نداریم. خطای ما به دلیل ابعاد، قدرت و وضعیت حفظ شده ماست که آرمان گرایی ما و اینکه چرا فکر می‌کنیم می‌توانیم و باید راه حلی پیدا کنیم را توضیح می‌دهد.


در ‌‌نهایت، مکان زندگی، موجب ایجاد عمل گرایی ما شده است و این به این معنا است که ما می‌توانیم به مشکلات بر اساس هالیوود، پایان خوش و دیدی قهرمانانه به جهان، پاسخ دهیم. من مطمئنم که شما جمله‌ي «ماموریت انجام شد» رئیس جمهور قبلی و کمپین صدور دموکراسی به عراق و افغانستان وی را به یاد دارید. با این حال ۱۱ سال بعد ما به سمت جنگ سوم عراق می‌رویم. حتی رئیس جمهور کنونی ما با تسلیم در برابر سقوط حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر در خلال بهار عربی معتقد است که ایالات متحده در سمت درست تاریخ قرار گرفت. اما امروز مسلماً مصر آزادی و رفاه کمتری در مقایسه با زمان مبارک دارد. البته جمله‌ی رئیس جمهور باراک اوباما درباره‌ی «در ‌‌نهایت داعش را شکست می‌دهیم» را فراموش نکنید.


اجازه بدهید واقع بین باشیم. حتی با وجود اینکه ما اسامه بن لادن را کشتیم و هسته‌ی مرکزی القاعده را نابود کردیم، در حال حاضر بزرگ‌ترین تهدید امنیتی علیه ما، داعش نیست، بلکه شاخه‌ای از القاعده است که ما فکر می‌کردیم نابود شده است و آن القاعده شبه جزیره عربستان است. این گروه برآمده از محیط سمی کنونی خاورمیانه است، برای نابودی دائمی آن‌ها ما نیاز به رفع مشکل کل منطقه داریم که قادر به انجام آن نیستیم.


در حال حاضر ما با یک حقیقت ناخوشایند روبه رو هستیم. خاورمیانه منطقه‌ای شکسته شده، عصبانی و ناکارآمد است که به جز استثناهایی همانند تونس و شاید کردستان و چند کشور پادشاهی عربی، جهان عرب در حال ذوب شدن است. مشکلات سیاسی حل نشده‌ی زیادی در این مطقه وجود دارد. صلح اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها؟ برای این کار نیاز به رهبرانی داریم که واقعاً به دنبال پر کردن شکاف‌ها باشند، اما در حال حاضر چنین افرادی وجود ندارند.


درباره عراق چطور؟ کشوری که در آینده هم همچنان وضعیتی نامطمئن از لحاظ فساد و فرقه گرایی دارد و منطقه گرایی هم همچنان تهدیدی برای فروپاشی آن است. سوریه؟ در حال حاضر شاهد چهار درگیری مختلف در این کشور هستیم: داعش و آمریکا، بشار اسد و مخالفین سنی و جهادی‌ها و جهادی‌ها و شاید در آینده‌ی نزدیک آمریکا و اسد. اینکه در نتیجهٔ این درگیری‌ها شاهد به وجود آمدن چه نوع کشوری باشیم، معلوم نیست.


واقعیت این است که در زمینهٔ موضوع هسته‌ای میان ایران و آمریکا بیش از هر کدام از دیگر مسائل پیشرفت حاصل شده است. با وجود اینکه توافق امری شدنی است، اما سیاست، عدم اعتماد و درگیری در بسیاری از مسائل منطقه‌ای تضمینی برای مشکلات همیشگی ایران و آمریکا است.

منبع: دیپلماسی ایرانی

منبع اصلی: سی ان ان 

مترجم: حسین هوشمند

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.