شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ -
- 16 Nov 2019
17 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
پاسخ یک فعال نشر به فراخوان حضور در کتابفروشی ها
جرس: حسن کیاییان، مدیرنشر چشمه در خصوص فراخوان مسجدجامعی برای حضور در کتابفروشی ها در روزنامه شرق نوشت: پیشنهاد مراجعه شهروندان به کتابفروشی‌ها در روز پنجشنبه این هفته، پیشنهاد خوبی است به‌خصوص چنانچه بتوان آن را به یک سنت مبدل کرد. پیش‌تر این امر در زمینه سینما و تعیین یک‌روز جهت رفتن مردم به سینماها تجربه شده بود که نتایج مثبتی هم به بار آورد. در این ارتباط توجه به چند نکته لازم است.

 

1- تجربه نشان داده است که در هر مقطعی چنانچه کسانی از مطالعه کتاب فاصله بگیرند احتمال اینکه جای کتاب را چیزهای -مثبت یا منفی- دیگری پر کند زیاد است و این گسست به آسانی ترمیم نخواهد شد. به این دلیل مراجعه شهروندان به کتابفروشی‌ها می‌تواند تلاشی در راستای پرکردن شکاف یادشده برای برخی از این دسته از مردم باشد.

2- واقعیت این است که در پی گسترش شهر تهران -به‌‌خصوص- و دیگر شهرها و بحث ترافیک، رفت‌و‌آمدها مشکل شده و به ضرورت، فروشگاه‌های بزرگ کتاب و چندمنظوره در جای‌جای این شهرها دایر شدند. مطلبی که متاسفانه از نظرها مغفول مانده است سرنوشت کتابفروشی‌های کوچک‌تر و قدیمی در نقاط مرکزی شهرهاست.

بد نیست در روز موعود، کسانی که به کتابفروشی‌های بزرگ‌تر و واقع‌شده در خیابان‌های اصلی شهرها یا نزدیکی محل سکونت و کار خود مراجعه می‌کنند نگاهی هم به این کتابفروشی‌ها، که در محلات یا خیابان‌های فرعی قرار دارند، بیندازند. (در تهران نقاطی مانند گیشا، شهرک اکباتان، لارستان، تهران‌نو و...)

واقعیت این است که با توجه به افزایش قیمت سرقفلی‌های واحدهای تجاری در سال‌های اخیر ادامه کار این کتابفروشی‌ها توجیه اقتصادی ندارد و تنها با عشق و تعصب صاحبان خود ادامه کار می‌دهند. شاید مراجعه گسترده همشهریان در این پنجشنبه به این دسته از کتابفروشی‌ها بتواند انگیزه‌ای شود جهت ماندگاری بیشتر اینان.
3- با گسترده‌شدن جغرافیای شهر تهران، راسته کتابفروش‌ها از بازار به ناصرخسرو و سپس خیابان جمهوری منتقل شده بود. شاید خیلی از مردم ندانند که هنوز هم در بازار تهران یا خیابان ناصرخسرو و جمهوری، هستند تک‌و‌توک کتابفروشی‌هایی که با حداقل‌ها ساخته و ادامه کار می‌دهند. بهتر است در این روز دوستان علاقه‌مند، به این کتابفروشی‌ها هم سری بزنند و احوالی از این گروه کتابفروشان بپرسند.

ارسال به :