چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ -
- 19 Feb 2020
23 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
شانس محمد فرهادی برای کسب کرسی وزارت علوم
جرس- مژگان مدرس‌علوم: پس از رای عدم اعتماد نمایندگان مجلس به فخرالدین احمدی آشتیانی، چهارمین وزیر پیشنهادی دولت یازدهم برای وزارت علوم، حالا محمد فرهادی به عنوان پنجمین نامزد این پست از سوی حسن روحانی به مجلس معرفی شده است.  

 

محمدعلی اسفنانی، سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس این بار فضا و جو مجلس را همراه محمد فرهادی می‌داند و در گفتگو با «جرس» می‌گوید: «آقای فرهادی موقعیت خوبی برای رای اعتماد نمایندگان مجلس دارد چراکه رزومه علمی وزرای پیشنهادی از اهمیت بالایی برخوردار است و هر چه هم که وزیر علوم بی‌حاشیه‌تر باشد کمک بیشتری به علم و دانش خواهد کرد. حالا در مورد وزرای پیشنهادی قبلی هر چه بود تمام شد اما الان جو و فضای عمومی مجلس همراه آقای فرهادی است و انشالله رای اعتماد را خواهند گرفت.»


فرهادی در کابینه دوم میر حسین موسوی، وزیر علوم و در دوره دوم ریاست جمهوری محمد خاتمی نیز وزیر بهداشت؛ مسئولیت‌های مختلفی را تا کنون بر عهده داشته است.
محمد فرهادی سومین گزینه‌ای است که برای تصدی وزارت علوم یک ماه گذشته  به مجلس شورای اسلامی معرفی می‌شود. به گفته برخی از ناظران سیاسی و دانشگاهی مخالفت نمایندگان مجلس بیش از آنکه متاثر از مسایل علمی و اجرایی باشد٬نوعی سیاسی کاری است.


در همین راستا محمد کیانوش راد، نماینده پیشین مجلس علت این رای عدم اعتماد مجلس به وزرای پیشنهادی را نوعی لجاجت با دولت می‌خواند و به جرس می‌گوید: «شکی نیست که مجلس یک نهاد سیاسی است و سیاسی رای دادن نمایندگان به وزراء نیز تا حدی که مبتنی بر نگاه واقع بینانه نمایندگان و در چارچوب مصالح ملی کشور باشد بلااشکال است. اما متاسفانه رفتار اکثریت مجلس به شیوه‌ای کودکانه همراه با لجبازی است و با اصرار بر مواضع تند و افراطی بنا شده است.»


وی ادامه می‌دهد: «باید توجه داشت که موضع گیری یک جناح سیاسی بیش از هر چیز می‌تواند به نفع جناح مقابل خودش تمام شود. بدین ترتیب موضع‌گیری غیرمنطقی و لجوجانه مجلس بیش از آنکه به جناح اصلاحات و اعتدال ضربه وارد کند از درون به ایجاد مساله بیشتر در میان اصولگرایان تبدیل خواهد شد و این امر سبب دور شدن مردم از آن‌ها می‌شود.»


روحانی تا کنون شش نفر (جعفرمیلی منفرد، جعفر توفیقی، رضا فرجی دانا، محمود نیلی احمدآبادی، فخرالدین احمدی آشتیانی و محمد فرهادی) را برای مدیریت وزارت علوم معرفی کرده است که به اعتقاد او از صلاحیت علمی و اجرایی بسیار بالایی برخوردار هستند.


کیانوش راد معتقد است که دکتر فرهادی زمانی‌که به عنوان وزیر علوم مشغول فعالیت بودند با نگاه علمی و منصفانه دانشگاه‌ها را اداره کردند از همین رو بهترین گزینه برای دانشگاه‌ها در شرایط فعلی است. او تصریح می‌کند: «دکتر فرهادی از نیروهای بسیار خوش فکر، علمی و تخصصی است و شاید مجلسی‌ها این بار نتوانند با اصرار بر مواضع قبلی خود به ایشان رای عدم اعتماد دهند. مجلسی‌ها باید توجه کنند که قاطبه دانشگاهیان نگاه متفاوتی با آنها دارند و اصولا اگر دیوارهای پادگان را هم به دور دیوار دانشگاه بکشند دانشجویان و کسانی‌ که با علم و اندیشه مواجه هستند افکار متحجرانه برخی از افراطیون به اصطلاح اصولگرا را پذیرا نخواهند بود و آن‌ها نه از روی رضایت بلکه از روی ناچاری و مماشات به آقای دکتر فرهادی رای اعتماد می‌دهند.»


وی ادامه می‌دهد: «وجود تخصص و رزومه علمی شرط بسیار مهم برای سپردن مسئولیت هاست اما سیاسی رفتار کردن در چارچوب مشخص منافع ملی می‌بایست تعریف و جانبداری شود که متاسفانه این سطح نگاه سیاسی به رفتارهای کودکانه تقلیل پیدا کرده و به لجاجت‌های بی‌مورد بسیار زشت و زننده تبدیل شده است. در واقع امروز مجلس به بهانه برخورد با فتنه گران نسبت به آنچه که خود در به وجود آوردن آن مقصر بوده است نوعی فرافکنی می‌کند. مجلس به عنوان یک نهاد سیاسی و رکنی از حاکمیت باید با دفاع از حقوق مردم جلوی تخلفات عدیده‌ای در حوادث ۱۳۸۸ را می‌گرفت اما این کار را نکرد و به وظیفه ملی، قانونی و اسلامی خود پایبند نبود و امروز با سر و صدای زیاد سعی می‌کند ناکارآمدی‌ها و کاستی‌های خود را بدینسان جبران کند. به هر حال طبیعی است که رای مردم در انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات نمایندگان مردم و پس از آن تعیین وزرا توسط آن‌ها تابعی از نوع نگاه سیاسی آنهاست اما می‌بایستی نمایندگان توجه کنند که زمانیکه مردم به رئیس جمهوری با دیدگاهی متفاوت رای می‌دهند باید از مانع تراشی‌ها کودکانه دست بردارند.»


وزارت علوم در دولت یازدهم به واسطه همین سیاسی کاری‌ها نزدیک به پنج ماه بدون وزیر اداره شده است که به گفته کار‌شناسان فعالیت‌های علمی و اجرایی دانشگاه‌ها را تحت الشعاع خود قرار خواهد داد.
اما ساعاتی پس از معرفی فرهادی، به گفته جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده مجلس برخی سایت‌ها و خبرگزاری‌هایی شروع کردند به ارسال پیامک و پرونده سازی برای آقای فرهادی که تا دیروز علیرغم اینکه مسئولیت ملی در کشور داشته، هیچ مطلب سوئی از او منتشر نمی‌شد.

فضا سازی علیه پنجمین وزیر پیشنهادی در حالی صورت می‌گیرد که حسن روحانی پس از استیضاح فرجی دانا اعلام کرد که با استیضاح و برکناری وزیر علوم، مسیر دولت عوض نخواهد شد و به وعده‌های انتخاباتی پایبند خواهد ماند.
بازگرداندن استادان و دانشجویان اخراجی و سپردن برخی مسئولیت‌های مهم به حامیان دو نامزد معترض به نتایج اعلام شده انتخابات سال ۸۸ ۱۳ و افشاگری درباره بورسیه‌های غیرقانونی در دولت احمدی‌نژاد از عوامل موثر استیضاح فرجی دانا بود.


دکتر شهلا اعزازی یکی از استادان بازنشسته اجباری دانشگاه علامه طباطبایی در دوره ریاست احمدی‌نژاد است. این جامعه‌شناس و پژوهشگر در خصوص بلاتکلیفی وزرات علوم به جرس می‌گوید: « بلاتکلیفی وزارت علوم مشکلات زیادی ایجاد خواهد کرد چراکه سرپرست قدرت‌اش از وزیر کمتر است و کارهایی که باید در دانشگاه صورت بگیرد معطل خواهد ماند. اما جدای این مسائل آنچه که اهمیت دارد این است که دانشگاه‌ها استقلال ندارند و متاسفانه آنچه مدنظر است عدم استقلال اساتید و وزیر علوم است.»


او با بیان اینکه دیگر در دانشگاه تدریس نمی‌کند ادامه می‌دهد: «در حقیقت علاقمندی خود را هم برای تدریس در دانشگاه از دست داده‌ام که تفصیل چرایی آن در این فرصت اندک نمی‌گنجد اما الان در جاهای دیگر مشغول خدمت هستم و معتقدم که واقعیت این است که جوانان کشور اعم از دانشگاهی و غیردانشگاهی از آگاهی و شناخت بسیار بالای برخوردار هستند و اگر در دانشگاه نشد از طرق دیگر مانند سخنرانی‌ها و نشست‌ها می‌توان با آن‌ها ارتباط برقرار کرد.»


به گفته دکتر اعزازی، استقلال دانشگاه‌ها جزو بدیهی‌ترین اصولی است که باید وجود داشته باشد. متأسفانه در این چند سال شاهد بودیم هر اقدامی که در دانشگاه‌ها صورت گرفت در جهت وابستگی هرچه بیشتر دانشگاه‌ها و عدم استقلال برای دانشگاه‌ها بوده است؛ مثل ایجاد تغییرات و برنامه ریزی‌هایی که بدون مشورت با اعضای دانشگاه صورت می‌گرفت یا انتخاب رؤسای غیر مربوط برای بخش‌های مختلف و ریاست دانشگاه‌ها و تمام این اقدامات باعث دلسردی بیش از پیش اعضای دانشگاهی شد.
 

 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.