پنج‌شنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۶ -
- 22 Feb 2018
06 جمادى الثانية 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
آمارها در تضاد با سیاست افزایش جمعیت
آمارها در تضاد با سیاست افزایش جمعیت
جرس: «پژوهش‌ها حاکی از آن است مادرانی که فرزندان بیشتری دارند به لحاظ تربیت نسبت به مادرانی که تک‌فرزند دارند، بسیار راحت‌ترند.»  

این جملات، بخشی از مصاحبه خبرگزاری فارس با خلیل علی محمدزاده، رئیس کمیته بهداشت شورای زنان و خانواده است که آبان ماه سال جاری منتشر شده بود. سخنان این مقام مسئول در جمهوری اسلامی در راستای اجرای سیاست‌های جمعیتی جمهوری اسلامی ایران است که خانواده‌ها را به فرزندآوری بیشتر ترغیب می‌کنند.با این وجود آمار‌ها از افزایش سقط جنین و کاهش فرزندآوری در ایران خبرمی دهند.


سن باروری ۱۱ میلیون نفر درحال گذشت است


آمار سقط جنین در سال جاری در مقایسه با سال گذشته رشدی ۶ درصدی داشته و از ۳ هزار و ۹۰۴ نفر در شش ماهه نخست سال گذشته، به چهار هزار و ۱۳۷ نفر در مدت مشابه سال جاری رسیده است.
سقط جنین قانونی و غیر قانونی در ایران درحالی روند روبه رشدی طی می‌کند که به گفته رئیس کمیته بهداشت شورای زنان و خانواده میانگین شمار فرزندان هر خانواده به یک سوم سال ۶۸ کاهش یافته است.
خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) ۱۷ آبان ماه سال جاری به نقل از خلیل علی محمدزاده، میزان کاهش زاد و ولد در ایران را بین سال‌های ۱۳۶۸ تاکنون در تاریخ بشریت بی‌سابقه دانسته است. برپایه آمارهای ارائه شده از سوی محمدزاده، در سال ۱۳۶۸ به ازای هر یکهزار نفر ۲۳ نفر در سال به جمعیت کشور افزوده می‌شد اما اکنون این عدد کمتر از نصف شده است.


جمعیت زیر ۱۵ سال یک کشور در حال توسعه باید ۴۰ درصد باشد و این درحالی است که اکنون این جمعیت در ایران ۲۳ درصد است.
ازسوی دیگر، مدیرکل دفتر سلامت، جمعیت و خانواده وزارت بهداشت در‌‌ همان ماه به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است: «۱۱میلیون دختر و پسر در ایران در آستانه ازدواج هستند درحالی که سن عادی باروری آنان درحال گذشت است.» به گفته محمداسماعیل مطلق، دومین عامل کاهش نرخ باروری در ایران بعد از بچه‌دار نشدن، تاخیر در سن ازدواج است.


سحر دیناروند، فعال حقوق زنان که در لندن ساکن است در گفتگو با جرس، شرایط اقتصادی و مالی نابسامان خانواده‌ها از جمله بیکاری و درآمد ناچیز در مقابل هزینه‌های بالا و سرسام آور زندگی در مواجهه با تعداد فرزندان را از دلایل عمده کاهش فرزندآوری در بین خانواده‌های ایرانی می‌داند.


به گفته این کنشگر حقوق زنان مشکل مسکن برای خانواده‌های پرجمعیت و هزینه‌های بالای کرایه خانه، کمبود و بالابودن هزینه‌های امکانات بهداشتی و درمانی، کمبود امکانات آموزشی در جامعه و نگرانی از تامین آینده فرزندان، فشارهای طاقت فرسای زندگی بر اعصاب و روان مردم٬ کمتر کسی خواهان داشتن فرزندان بیشتر است.


براساس آمارهای موجود، جمعیت ایران تا سال ۱۴۲۵ به ۹۷ تا ۱۰۱ میلیون نفر می‌رسد و بعد از آن منفی می‌شود. برای نخستین بار، محمود احمدی‌نژاد رئیس دولت دهم سال ۱۳۸۹در سخنانی با برنامه کنترل جمعیت مخالفت کرد و گفت شعار دو بچه کافی است را قبول ندارد. او این برنامه را سیاستی غربی خواند و از «سکوت علمای شیعه» در این زمینه انتقاد کرد و اعلام کرد ایران قابلیت داشتن جمعیتی ۱۵۰ میلیون نفر را دارد.


مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت دولت احمدی‌نژاد نیز در سال ۱۳۹۱ از حذف ردیف بودجه کنترل جمعیت خبر داد و اقدامات وزارت بهداشت در این زمینه را محدود به حفظ سلامت مادران دانست.


«رادیو خانواده» برای تشویق به فرزندآوری و ازدواج


آقای خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز در چند سال اخیر بار‌ها بر فرزندآوری تاکید کرده است. وی ۱۹ مهرماه سال ۱۳۹۲ در جمع گروهی از مردم شهر بجنورد، موضعگیری سال‎های گذشته خود را در برابر کنترل جمعیت در ایران اشتباه خواند و از خداوند خواست او را به خاطر این سیاست ببخشد. به این ترتیب سیاست‌های جمعیتی در ایران در پی این سخنرانی معروف رهبرجمهوری به طور کلی تغییر یافت.


رهبر جمهوری اسلامی گفته بود: «اگر سیاست کنترل جمعیت ادامه پیدا کند، به‌تدریج دچار پیری و در ‌‌‌‌نهایت کاهش جمعیت خواهیم شد، بنابراین مسئولان باید با جدیت در سیاست کنترل جمعیت تجدید نظر کنند.»
درپی مخالفت رهبر حکومت ایران با ادامه سیاست‌های کنترل جمعیت، وزارت بهداشت بودجه‌ سیاست کنترل جمعیت را قطع کرد و به جای آن، طرح‌های تشویق به باروری را طراحی و اجرا کرد.


همان سال، درواکنش به اجرای سیاست تشویق به باروری، موید علویان، رئیس انجمن هپاتیت ایران و معاون سابق وزیر بهداشت گفته بود: «وزارت بهداشت میلیارد‌ها تومان برای خرید کاندوم و آموزش مردم هزینه می‌کرد. این هزینه‌ها تنها برای کنترل جمعیت نبوده، بخش عمده آن بابت رفتارهای پرخطر بود. اکنون این بودجه قطع شده است و خطر انتقال بیماری‌های ناشی از رفتارهای پرخطر جنسی جامعه را تهدید می‌کند. با حذف بودجه پیشگیری و کاندوم به بخش دیگری آسیب زده می‌شود و نگران افزایش بار بیماری‌های منتقله از طریق رفتارهای پرخطر هستیم.»


با آغاز سال ۱۳۹۳، اجرای سیاست‌های افزایش جمعیت در ایران شتاب بیشتری به خود گرفت. یکی از این اقدامات، راه‌اندازی «رادیو خانواده» برای تشویق به فرزندآوری و ازدواج بود.افزایش نرخ باروری و جمعیت و تشویق و ترغیب به فرزندآوری، تشویق و ترغیب جوانان به ازدواج و برنامه‌سازی در حوزه عفاف و حجاب مهم‌ترین محورهای برنامه‌سازی رادیو خانواده اعلام شده است.


سوم تیرماه سال جاری کلیات «طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور» به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. برپایه این طرح، «سقط جنین، عقیم‌سازی، وازکتومی، توبکتومی و هرگونه تبلیغات درباره تحدید موالید و کاهش فرزندآوری» ممنوع است و کسانی که غیرمجاز «مباشرت به اسقاط جنین نمایند یا وسایل سقط جنین را فراهم سازند»، دو تا پنج سال به زندان می‌افتند و باید دیه پرداخت کنند.
نمایندگان مجلس ایران همچنین در مهر ماه سال جاری با اصلاح ماده‌ای طرح افزایش نرخ باروری را تصویب کردند که براساس آن، کلیه اعمال جراحی که به منظور پیشگیری دائمی از بارداری انجام می‌شود به جز موارد مرتبط با تهدید سلامت جسمی ممنوع است.


دیناروند در ادامه به آگاهی زنان به حق و حقوق اشاره می‌کند که نمی‌خواهند صرفاً به ماشین‌های جوجه کشی تبدیل شوند بلکه می‌خواهند در جامعه حضوری فعال داشته باشند که با تعدد فرزندان این امر امکان پذیر نیست.


وی تنظیم خانواده را یک تصمیم شخصی می‌داند و می‌افزاید: «زن و مرد باید با توجه به شرایط زندگی خود با آگاهی و بسیار مسوولانه برای داشتن فرزند بیشتر تصمیم بگیرند. از سوی دیگر زن و مرد باید از لحاظ سلامت روحی و روانی و شرایط اقتصادی آمادگی پذیرش فرزند را داشته باشند.


دیناروند معتقد است که هیچ کودکی خود انتخاب نمی‌کند که به این دنیا بیاید بلکه این پدر و مادر هستند که این انتخاب را می‌کنند پس هر پدر و مادری در مقا بل تمام نیازهای فرزندی که به این دنیا می‌آورند مسوول هستند و موظف هستند تمام امکانات لازم رفاهی و سلامتی فرزند خود را تامین کنند.


نرخ بیکاری دانش‌آموختگان و نرخ بیکاری کل کشور، از سوی دیگر بیمه‌های تامین اجتماعی با خدمات محدود، مسئولیت ناپذیری دولت‌ها در ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی، تحولات و شوک‌های اقتصادی و سیاسی، همگی سرمنشاء عواملی هستند که باعث شده است خانواده‌های ایرانی برای مسیر زندگی و فرزندآوری حساب شده تصمیم گیری کنند.

ارسال به :