دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ -
- 20 Jan 2020
23 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
حاشیه‌ای بر «بطلان خلاف علم در قران» از جعفر نکونام

 


آیا قرآن کتاب نجوم است که در باره ماه و خورشید بحث میکنید تا ثابت کنید قرآن علمی است یا غیرعلمی؟


هنگامیکه بحث علم پیش می آید نگاه می کنیم به تقسیم بندی علوم، به علوم معنوی یا انسانی و علوم طبیعی. لذا اینجا یک اشتباه در هدف گیری و خلط مبحث در بین است.


مسلم است که قرآن در باره ماه و خورشید نیز صحبت کرده است. اما هدف قرآن چه بوده؟ آیا هدف مطرح نمودن یک بحث نجومی و به لحاظ علوم طبیعی بوده که جهت حرکت ماه و خورشید چگونه است؟ - قران کتاب هدایت است برای انسان بطور عام و مردم شبه جزیره عرب و مکه و مدینه در ۱۴ قرن پیش. اگر در باره خورشید و ماه نیز صحبت کرده برای توجیه و توضیح خدایی خداوند برای آنها بوده است.


اشکال از اینجا سرچشمه گرفته است که عده‌ای فکر می کنند علم یعنی علم اسلام و قرآن هم اساس آن است و نهایتاً حاضراند بپذیریند که علوم دیگر را نیز در دانشگاهها تدریس و تحصیل نمایند. اما علم واقعی به نظر آنها علم اسلامی حوزوی و قرآنی است.


دست کم در روزگاری که اسید بر صورت زنها می پاشند و دعوای هسته‌ای آمریکا و ایران موجب فقر شدید مردم ایران گشته است، به همین دو دلیل هم که شده می باید این آقایان چشم‌های خویش رابگشایند و ببینند که در دنیا مسائل دیگری وجود دارد که نپرداختن به آنها، ادامه استبداد اسلامی را در ایران و حاکمیت زورگویانه قدرت‌های بزرگ را در جهان تداوم می دهد. حال بروند بدنبال اینکه خدا را در میان ذرات هسته‌ای بجویند یا علم نجوم را در قرآن.
 

اما در بحث علمی بودن قران یک موضوع دیگر نیز قابل توجه است. آیا مگر آقایان قبول ندارند که خدا خالق هستی است؟ مگر هستی فقط از قرآن و اسلام تشکیل شده؟ یا اینکه قبول دارند مخلوقات و طبیعت نیز جزء هستی است؟ مگر تعریف خدا این نیست که خالق هستی است؟ پس چرا برای فهم خدا و قرآن به شناخت هستی یعنی به شناخت حرکت خورشید و ماه و سایر پدیده‌های هستی توجه نمی کنند و حاضر نیستند بپذیرند که این‌ها اصل علوم است یا دستکم آن بخشی از علوم که ثابت کردن و علمی بودن آن‌ها قابل اطمینان است؟


حال اگر مشکل آنها فهم برداشت حقایق قرآنی در باره حرکت ماه و خورشید است باید بروند سراغ علوم طبیعی و نجوم امروزی نه اینکه تصور کنند حرکت ماه و خورشید را در قرآن می توان فهمید.
 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


 

 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.