شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 21 Apr 2018
04 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مولوی عبدالحمید: جهان اسلام از تفرقه و افراط به اوج خود رسیده است
جرس: مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، عصر امروز در دومین روز کنگره جهانی جریان های تکفیری و افراطی از دیدگاه علمای اسلام با اشاره به این که باید شکرگذار خداوند باشیم که علما را در کنار یکدیگر گردآوره است، اظهار داشت: به جای غیبت و حب و بغض و تنش که خواسته دشمنان اسلام است، امروز ما در کنار یکدیگر قرار گرفته ایم که مایه نگرانی و اندوه و غم دشمن است.


 

به گزارش خبرگزاری حوزه، وی با تقدیر و تشکر از حضرات آیات مکارم شیرازی و سبحانی، ابراز داشت: کنگره جهانی علیه تکفیر و افراط گرایی در این زمان بسیار حائز اهمیت است و جهان اسلام از تکفیر وتفرقه و افراط به اوج خود رسیده است.

 

امام جمعه اهل سنت زاهدان با بیان این که در شهر مقدس قم که شهر علم و یکی از مراکز علمی جهان اسلام و تشیع است بیان داشت: شیعه و سنی کنار یکدیگر می باشند و جمع قابل توجهی از علمای شیعه و اهل تسنن در آن حضور دارند.

 

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی با اشاره به این که جهان اسلام از تکفیر و افراط گرایی رنج می برد، ابراز داشت: اسلام دین پروردگار است و تمام ادیان را منسوخ کرده است و کتاب آسمانیش تحریف نشده است. وی با بیان این که دشمنان می خواهند گسترش و دامنه اسلام را در دنیا کم کنند، گفت: امروز حدود دو میلیارد مسلمان در دنیا حضور دارد و تکفیر ی ها می خواهند جامعه اسلامی را بکاهند و مسلمانان را از دایره دین خارج کنند.

 

امام جمعه اهل سنت زاهدان فتنه تکفیر را بسیار خطرناک دانست و اظهار داشت: بر اساس آیات قرآن کریم هرکسی ایمان و اعتقاد به نماز و زکات داشته باشد برادر دینی است و کسی که بر قبله مسلمانان نماز می خواند هیچ کسی نمی تواند با فتوای تکفیر وی را از دایره اسلام و خدا و پیامبر(ص) خارج کند.

 

موضع حضرت علی(ع) در مقابل خوارج تدبیر بود

 

وی با ابراز تاسف از اینکه فتنه تکفیر از صدر اسلام وجود داشته است، ابراز داشت: خوارج در صدر اسلام، بهترین اصحاب را مورد هدف قرار داد و حضرت علی(ع) را با مقام بلندش شهید کردند، موضع حضرت علی(ع) در مقابل خوارج تدبیر بود و زمانی که آن ها جنگ کردند حضرت علی(ع) نیز با آن ها مقابله کرد.

 

مولوی عبدالحمید با اشاره به اینکه امروز شیعه و سنی از هر زمان بیشتری نیازمند وحدت اسلامی است، گفت: وحدت ما وحدت اروپا و شرق و غرب نیست و وحدت اسلامی و روایتی می باشد.

 

رسول خدا(ص) محور وحدت اسلام است

 

وی با بیان این که اشتراکات شیعه و سنی و مذاهب اسلام پایان ناپذیر است، ابراز داشت: همه مسلمانان به رسول خدا(ص) عشق می ورزند و ایشان محور وحدت اسلام است و همه ما محبت و عشق به اهل بیت حضرت رسول(ص) می ورزیم و محبت به اهل بیت(ع) از اشترکات شیعه و سنی است.

 

به اشتراکات تکیه کنیم

 

مولوی عبدالحمید با بیان اینکه ما با اهل کتاب در زمینه توحید اشتراک داریم، گفت: شیعه و سنی نه در توحید، بلکه در رسالت و مشترکات متعدد متحد هستند. وی با تاکید بر اینکه امروز اسلام نیازمند وحدت است، ابراز داشت: ما باید دشمن شناسی داشته باشیم و اهداف و ترفندهایش را شناخته و ریشه یابی کنیم.

 

امام جمعه زاهدان با اشاره به اینک باید به دنبال راهکاری برای خروج از برون رفت وضعیت تکفیر در عالم اسلام باشیم، اظهار داشت: آیت الله العظمی خامنه ای در جایگاه رهبری نظام جمهوری اسلامی و مراجع تقلید، نقش مثبت در تقویت وحدت اسلام دارند چرا که جهان اسلام، حرف علما را گوش می دهد و حرمت برای آن ها قائل است.

 

مولوی عبدالحمید با تاکید بر اینکه باید دست بسیاری از گمراهان تکفیر ی را بگیریم و با منطق آنها را از این مسیر خارج کنیم، گفت: ترور ها پوششی است و آمریکا به دنبال امنیت اسرائیل است و می خواهد فرهنگ و تمدن غربی را که فروریخته است احیا کنند.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: باید نسبت به یکدیگر احترام قائل باشیم و از بی احترامی ها و تهمت ها به مقدسات یکدیگر پرهیز کنیم و نسبت به آزادی های مشروع قانونی مذاهب اهتمام داشته باشیم و در مقابل توهین کنندگان به اسلام متحد شویم.

 

ارسال به :