سه‌شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ -
- 10 Dec 2019
12 ربيع الثاني 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روحانی در انتخاب وزیرعلوم با مجلس سازش کرد
جرس- مژگان مدرس‌علوم: وزارت علوم با رای اعتماد مجلس شورای اسلامی به محمد فرهادی از بلاتکلیفی طولانی مدت درآمد و با انتخاب او به این سمت حالا کابینه حسن روحانی کامل شده است.

فرهادی در جلسه رای اعتماد هرگونه همراهی خود با اعتراض‌های پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ را منکر شد. امضای خود پای نامه‌ای اعتراضی که در آن جمهوری اسلامی به جهت سرکوب‌ منتقدان با حکومت پهلوی مقایسه شده بود را تکذیب کرد و گفت که « فتنه » را خط قرمز خود می‌داند. جرس در گفتگو با دکتر جلال جلالی زاده استاد دانشگاه تهران از وی درباره دلایل انتخاب فرهادی به عنوان وزیرعلوم پرسیده است.


متن کامل گفتگو را بخوانید.

آقای دکتر! به نظر شما چه دلایلی باعث رای اعتماد مجلس به محمد فرهادی برای تصدی پست وزارت علوم شد؟


نمایندگان مجلس به این نتیجه رسیدند که اگر بیشتر از این مسئله را کش بدهند مناسب نیست و افکار عمومی جامعه و به خصوص دانشگاهیان نسبت به این مسئله حساس‌تر می شوند. از سوی دیگر، حکم حکومتی که در مورد تمدید سرپرستی آقای نجفی صادر شد نمایندگان را به این سمت سوق داد که این بار به وزیر پیشنهادی رای اعتماد دهند. همچنین حساسیتی که نمایندگان روی وزرای قبلی داشتند بر روی آقای فرهادی نداشتند.


نمایندگان بیشتر تحت فشار افکار عمومی به ایشان رای اعتماد دادند یا قبل از جلسه رای اعتماد قول و قرارهایی بین دولت و مجلس گذاشته شد؟


فشار افکار عمومی بی تاثیر نبود همچنین صدور حکم حکومتی، اما احتمال می رود توافقاتی پشت پرده هم انجام شده باشد.


از محتوای این توافقات اطلاعی دارید؟


اطلاع دقیقی ندارم اما شنیده‌ها حکایت از آن دارد که با توجه به فضای مجلس و اظهارات آقای مطهری شاید توافقی پیش از جلسه بین مجلس و دولت صورت گرفته که این مساله را کش ندهند چراکه باعث برملا شدن بسیاری مسائل و زیاد شدن فاصله بین مجلس و دولت می شود.


برخی انتخاب و سخنان آقای فرهادی در جلسه رای اعتماد مجلس را نوعی عقب نشینی دولت تلقی می کنند. تعبیر شما چیست؟


نمی توان آن را عقب نشینی دولت تلقی کرد زیرا آقای روحانی به خاطر مشکلات زیادی که با آن دست به گریبان هستند ممکن است با توجه به انتظاراتی که برای همکاری و تعامل از مجلس دارند، بیشتر در مقابل مجلس گذشت و سازش کنند. در حقیقت، ایشان نمی خواهد در مدت باقی مانده در مجلس تنش ایجاد کنند و یا جامعه را به طرف ناآرامی سوق دهد. بنابراین فکر می کنم آقای روحانی با توجه به اهداف و برنامه هایی که دارند سعی می کنند با این روش از نیروهای اصلاح طلب حمایت کنند تا مجلس آینده مجلسی مقتدر و کارآمد و اصلاح طلب باشد.


اشاره کردید که حساسیت نمایندگان بر روی آقای فرهادی کمتر از وزرای قبل بوده در حالیکه آقای مطهری رفتار متناقض برخی نمایندگان اصولگرا را مورد انتقاد قرار دادند. فکر می کنید حساسیت نمایندگان دقیقا بر روی چیست؟


آقای فرهادی مانند وزرای پیشنهادی قبلی فعالیت آشکاری در جامعه نداشتند حالا شاید نامه‌هایی را امضا کرده باشند اما فعالیت آنچنانی نداشتند. ایشان در خود وزارت علوم دارای سابقه بیشتر و جزو وزرای اصلاح طلب بودند. البته یک نتیجه منفی برای نمایندگانی که به آقای فرهادی رای اعتماد دادند وجود دارد و چهره های دانشگاهی منتقد هستند که به فردی که از جامعه دانشگاهی نبود و از وزارت دیگری معرفی شده رای اعتماد دادند. حالا مشخص نیست که نمایندگان اصولگرا بر اساس چه هدف و نقشه‌ای نظرشان برگشت و به ایشان رای اعتماد دادند.


آیا فکر نمی کنید این حساسیت بیشتر بر روی وزارت علوم است تا روی وزیر علوم؟


در هر حال وزارت علوم یکی از وزارت خانه‌هایی است که با قشر تحصیل کرده و روشنفکر جامعه ارتباط دارد. دانشگاهها همیشه بستر فعالیت های سیاسی و علمی بودند که موجب تحولات و تغییرات عمیقی در کشور شده اند. از سوی دیگر باید توجه داشت که دانشگاه یکی از بازوهای حمایتی اصلاح طلبان بوده و از همین رو جناح مقابل بر روی دانشگاهها و وزرات علوم حساس هستند و نمی خواهند افرادی که دارای سابقه تحقیقی و جبهه و جنگ هستند در مناصب مختلف، مسئولیتی بر عهده گیرند. بخصوص وزیری را ترجیح می دهند که نتواند در انتخاب روسای دانشگاهها مستقیم عمل کند و افراد شاخص و اصلاح طلب را بر سمت روسای دانشگاهها انتخاب کند.


با توجه به اینکه آقای فرهادی در دولت آقایان میرحسین موسوی و خاتمی وزیر بودند الان هم همان خط مشی اصلاح طلبی و رویه مدیریتی را پیش خواهند گرفت؟


این مسئله به ثبات شخصیتی ایشان بستگی دارد. آقای فرهادی اگر بر روی افکار و دیدگاههای قدیمی خودشان پایبند باشند و ایستادگی کنند همان رویه را قطعا ادامه خواهند داد اما اگر در این مدت تغییراتی در افکار ایشان رخ داده باشد سعی می کند با افکار و اندیشه های مجلسی ها سازش و همراهی کنند تا کرسی وزارت خود را حفظ کنند.


فکر می کنید آقای فرهادی می تواند استقلال و امنیت دانشگاهها را تامین کند؟


مطالبات مردم و جامعه دانشگاهی بیشتر از آقای روحانی است و ایشان باید پاسخگوی شعارهای انتخاباتی خود باشند. حال اگر وزیر ایشان نتواند در راستای شعارهای آقای روحانی و مطالبات مردم حرکت کند قطعا ضربه آن به دولت آقای روحانی خواهد خورد.


به عنوان یکی از اعضای جامعه دانشگاهی چه مطالباتی از وزیر جدید علوم دارید؟


اعاده حیثیت دانشگاهیان و دانشگاهها
حاکم کردن دموکراسی، استدلال، برهان و منطق بر دانشگاه‌ها
رشد و توسعه علمی و پژوهشی دانشگاهها
خارج کردن فضای دانشگاهها از این حالت امنیتی و سکوت
باز کردن فضای سیاسی و علمی دانشگاهها
 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.