پنج‌شنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۶ -
- 22 Feb 2018
06 جمادى الثانية 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
پاپ خواستار محکومیت تروریسم از سوی رهبران مسلمانان شد
جرس: پاپ فرانسیس، رهبران مسلمانان جهان را ترغیب کرده است اعمال تروریستی که به نام اسلام در جهان انجام می شود را محکوم کنند.

 

رهبر کاتولیک های جهان در جریان سفر بازگشت به رم گفت که او متوجه زیان های یک تصویر قالبی که اسلام را به تروریسم مرتبط می کند هست.

 

به گزارش بی بی سی، او گفت که "محکومیت جهانی" خشونت به اکثریت مسلمانان کمک خواهد کرد این تصویر را باطل کنند.

 

او پس از دیداری سه روزه از ترکیه برای بحث درباره شکاف ها میان ادیان بازمی گشت.

 

پاپ فرانسیس کسانی را که می گویند "همه مسلمانان تروریست هستند" محکوم کرد:‌ "مثل این است که بگوییم همه مسیحی ها بنیادگرا هستند."

 

پاپ در بازدیدی از استانبول همچنین خواستار پایان سرکوب مسیحیان خاور میانه شد.

 

پاپ و اسقف بارتولمو اول، اسقف اعظم قسطنطنیه و رهبر معنوی ۲۵۰ میلیون مسیحی ارتدکس در بیانیه مشترکی نوشتند که نمی خواهند شاهد یک خاورمیانه بدون حضور مسیحیان باشند.

 

کلیسای قسطنطنیه در سال ۱۰۵۴ در پی شکافی در جهان مسیحی از کلیسای روم جدا شد. قسطنطنیه که امروز استانبول جای آن را گرفته تا زمان فتح توسط عثمانی ها در سال ۱۴۵۳ کانون مسحیت ارتدکس بود.

 

هم اکنون حدود ۱۲۰ هزار شهروند ترکیه مسیحی هستند. این کشور ۸۰ میلیون جمعیت دارد که اکثریت قریب به اتفاق آنها مسلمان هستند.

 

پاپ فرانسیس در جریان بازدید از آنکارا همچنین خواستار دیالوگ با مسلمانان برای مقابله با افراط گرایی و بنیادگرایی شد.

 

'بی تفاوتی خیلی ها'

شهروندان مسیحی عراق و سوریه در سال های اخیر هدف عملیات خشونت آمیز افراطیون قرار گرفته اند که به خصوص در یک سال اخیر از سوی داعش پس از اشغال شهر موصل عراق شدت گرفته است.

 

پاپ و اسقف بارتولمو اول در بیانیه مشترک خود نوشتند: "ما نگرانی مشترک خود را در مورد وضعیت جاری در عراق، سوریه و کل خاورمیانه ابراز می کنیم."

 

آنها نوشتند: "بسیاری از برادران و خواهران ما سرکوب می شوند و با خشونت از خانه و کاشانه خود رانده شده اند. حتی به نظر می رسد که جان آدمیزاد بی ارزش شده، فرد دیگر اهمیتی ندارد و می توان آن را فدای سایر منافع کرد. و فاجعه بار اینکه همه اینها با بی تفاوتی خیلی ها مواجه شده."

 

این دو رهبر مسیحی همچنین خواستار صلح در اوکراین شدند.

 

مناقشه اوکراین در سال جاری باعث تشدید اختلاف ها میان دو جامعه بزرگ ارتدکس و کاتولیک این کشور شده.

 

این دو رهبر نوشتند: "ما برای صلح در اوکراین، کشوری با سنت های کهن مسیحی دعا می کنیم، و از همه طرف ها می خواهیم مسیر دیالوگ و احترام به قوانین بین المللی را برای پایان مناقشه و ایجاد زمینه برای زندگی مسالمت آمیز همه اوکراینی ها دنبال کنند."

 

پاپ در پایان سفر ترکیه با خاخام ارشد یهودیان ترکیه که شمار پیروان آن به ۱۷ هزار نفر کاهش پیدا کرده دیدار کرد.

 

پاپ به علاوه از مسجد سلطان احمد، یکی از شاهکارهای معماری عثمانی، بازدید و هنگام دعا خواندن رحمی یاران مفتی اعظم ترکیه برای دو دقیقه رو به مکه به احترام سکوت کرد.

 

او همچنین به ایا صوفیه که برای تقریبا هزار سال مهم ترین کلیسای جامع ارتدکس بود و در پنج قرن پس از آن تحت حکومت عثمانی مسجد شد و اکنون یک موزه است سر زد.

 

مارک لوئن خبرنگار بی بی سی در استانبول می گوید که پیام دیالوگ مذاهب پاپ برای استانبول، شهری که از امپراتوری روم شرقی به دست عثمانی ها افتاد، شهری که ادیان، امپراتوری ها و فرهنگ ها در آن به هم ساییدند دارای طنینی عمیق است.

 

ارسال به :