پنج‌شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ -
- 05 Dec 2019
07 ربيع الثاني 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
حکم اعدام سهیل عربی در دیوان عالی کشور مورد بررسی قرار می گیرد
جرس: یکی از وکلای سهیل عربی، ضمن تکذیب مجدد برخی اتهامات مطروحه از سوی رسانه های امنیتی مبنی بر "تجاوز به عنف" در مورد موکل خود، از بررسی حکم اعدام سهیل عربی در دیوان عالی کشور خبر داد.    

 

امیر سالار داوودی در صفحه شبکه های اجتماعی نوشته:

جناب حجت الاسلام اژه ای رسما در مورد سهیل عربی موکل اینجانب ( و آقایان مشکانی و یزدانی) در نشست خبری دهم آذرماه سال جاری موضع اتخاذ نمودند.
ایشان در پاسخ پرسش خبرنگاری که پرسیده بود: آیا امکان عفو سهیل عربی وجود دارد, چنین پاسخ دادند: خیر, در حال حاضر موضوع عفو ایشان مطرح نیست. چراکه اتهام ایشان افساد فی الارض است.


در ادامه ایشان رسما طرح اعاده دادرسی از سوی ما وکلای سهیل عربی (داودی, مشکانی, یزدانی) را تایید نمودند و عنوان ساختند که موضوع مجددا در اعاده دادرسی بررسی خواهد شد.


در این ارتباط رسما به عنوان وکیل آقای عربی چند نکته را جهت تشحیذ اذهان عمومی یاداوری می نمایم.


1.اتهام اولیه آقای عربی در سیکل رسیدگی کیفری استان و دیوان عالی کشور عبارت بود از" سب النبی و الایمه اطهار" که این اتهام در محکمه شعبه 76 کیفری استان به ریاست قاضی مدیر خراسانی تحت رسیدگی واقع و النهایه از مجموع 5 قاضی شعبه (یک رییس و چهار مستشار) 3 نفر که رییس شعبه نیز جزوشان بود حکم به اعدام و دو نفر نظر بر حبس داشتند که با توجه به نظر اکثریت هیات قضات, فرجام تصمیم شعبه 76 حکم اعدام بود.
در ادامه رسیدگی حسب تجدیدنظرخواهی اینجانبان پرونده به شعبه 41 دیوان عالی کشور ارسال گردید که در این شعبه به ریاست آیت الله رازینی حکم شعبه بدوی نه تنها در موضوع ساب النبی و مجازات اعدام تایید گردید که شعبه 41 دیوان در اقدامی تعجب برانگیز با فراتر رفتن از اتهام کیفرخواست, موکل را ضمنا به اتهام افساد فی الارض نیز محکوم نمود.
لذا بر خلاف اطلاع رسانی ناقص سخنگوی محترم قوه قضاییه, اتهام موکل ساب النبی است که در دیوان عالی کشور افساد فی الارض نیز تحت لحوق حکم قرار گرفت.


2. اینجانب امیرسالار داودی در مراجعه به دبیرخانه دیوان عالی کشور متوجه شدم که پرونده اعاده دادرسی سهیل عربی به شعبه 34 ارجاع گردیده است.


3.هنوز حکم صادره در مورد سهیل عربی متوقف نگردیده است. فی الحال اعاده دادرسی صرفا ثبت و ارجاع گردیده است. لذا فعلا دادگاه مرجوع الیه می بایست در مورد پذیرش یا عدم پذیرش اعاده دادرسی اظهار نظر نماید. مطابق قانون دادرسی کیفری به محض اینکه شعبه مرجوع الیه اعاده دادرسی را مورد پذیرش مقدماتی قرار دهد و وارد بررسی پرونده گردد اجرای حکم متوقف خواهد شد. سپس شعبه 34 دیوان عالی کشور می بایست نظر خود را دال بر وارد بودن یا نبودن اعاده دادرسی نفیا یا اثباتا در قالب صدور حکم عنوان سازد.


3.یک بار دیگر موضوع نادرست و خالی از واقعیت اتهام تجاوز به عنف را که برخی رسانه ها در این چند روز علیه موکلم مطرح ساخته اند را قویا تکذیب نموده و قطعا حق موکل را در تعقیب ناشرین اکاذیب محفوظ می داریم.


در پایان رسما اعلام می نمایم که اولا, باور قطعی هیات وکلای سهیل عربی جز این نیست که این پرونده ابدا سیاسی نبوده و وکلای سهیل عربی علاقه ای به خلط یک موضوع صرفا قضایی با ابتلائات سیاسی نیستند. ثانیا, هیات وکلای سهیل عربی بعد از باری تعالی به وجود قضات عادل و منصف در خود دستگاه قضایی باورمند بوده و رجا واثق دارند که این رای ناصحیح ان شا الله به دست عدالت خواه قضاتی شریف و عالم و عادل شکسته خواهد شد و البته صدور حکم اعدام را از سوی شعبتین 76 کیفری استان و 41 دیوان عالی کشور ناشی از نظر صرفا قضایی قضات مربوطه دانسته که البته با تکیه بر نظر حقوقی خود این آرا و احکام صادره را ضمن محترم شمردن فاقد اس و اساس فقهی- حقوقی و قانونی و ایضا نا مبتنی بر عدالت و انصاف می دانیم . ثالثا, هیات وکلای سهیل عربی رسما اعلام می دارند که سهیل عربی بارها از کرده خود توبه نموده و حتی توبه نامه کتبی وی لف پرونده اتهامی وی موجود است. همینطور وی بارها در تمام مراحل رسیدگی چه شخصا و چه از زبان وکلای خود اعلام داشته که مطالب موضوع اتهام را از سر عصبانیت ناشی از شرایط اقتصادی, بد فهمی و سهو و از همه قابل توجه تر بنا بر نقل قول(کپی پیست) معمول داشته است و لذا بدون هیچ ابهامی وضعیت وی تابعی از ماده 263 قانون مجازات اسلامی است و این ماده منصوصا صرف ادعای موارد فوق الاشاره را نافی سب النبی دانسته و متعاقبا مجازات اعدام را مبدل به تا 74 ضربه شلاق می سازد.
رابعا, تلقی شعبه 41 دیوان عالی کشور پیرامون اینکه موکل را مفسد فی الارض دانسته است, در واقع تعدی از کیفرخواست مبنای رسیدگی می باشد و از این جهت هیچ گونه وجاهت قانونی ندارد.


هیات وکلای سهیل عربی امید واثق دارند که به حول و قوه الهی سخنانشان در دفاع از موکلشان به مصداق چون از دل برآید لاجرم بر دل نشیند, مقبول افتاده و بدین سان سایه مجازات اعدام از سر موکل عطف گردد و ان شا الله جمع سه نفری خانواده سهیل عربی بعد از ماه ها دوباره احیا گردد و دختر خردسال سهیل عربی یعنی روژان سایه پدر را همچنان بر سر خود داشته باشد.
بدون شک بار دیگر بر وجود ظرفیت های گسترده فقهی, حقوقی ,قانونی و قضایی که می تواند موجبات احتراز از اجرای حکمی ناصحیح را فراهم آورد, تاکید ورزیده و البته خود را بی نیاز از دعای خیر مردم شریف و حق جو نمی دانیم.

ارسال به :