پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 09 Apr 2020
14 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
الازهر مصر:گروه‌های تروریستی بویی از اسلام نبرده‌اند/مفهوم جهاد تحریف شده است
جرس: کنفرانس بین المللی الازهر مصر تحت عنوان رویارویی با خشونت و تروریسم با صدور بیانیه‌ای تمام اقدامات گروه‌های تروریستی در منطقه و از جمله اقدامات اسرائیل را محکوم کرد.

 

به گزارش ایسنا، در بیانیه پایانی کنفرانس الازهر مصر در خصوص بررسی راه‌های مبارزه با خشونت و تروریسم با حضور 120 نماینده کشورهای مختلف و تمام مذاهب اسلامی و مسیحی آمده است: جهان عرب در پی به وجود آمدن جریان‌های تندرو که با استفاده از اقدامات تروریستی سعی در تحقق خواسته‌های خود دارند، در فضایی مملو از تنش و اضطراب به سر می‌برد. شهروندان در این کشورها شاهد آن هستند که کرامت انسانی‌شان و حقوق ملی و مقدسات دینی‌شان تحت عنوان دین خدشه‌دار شده است. در حالی که دین اسلام از تمام این اقدامات برئ است.

در ادامه این بیانیه آمده است: الازهر باید طرحی را برای بررسی این اوضاع و تبیین اقدامات تروریست‌ها ارائه می‌داد تا فریاد اسلامی علیه خشونت و تمام اشکال تروریسم بلند شود.بنا به دعوت الازهر نشستی گسترده در قاهره طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه با حضور نمایندگان مسلمان و مسیحی از اقصی نقاط جهان برگزار شد و بعد از گذشت دو روز از اجرای پژوهش‌ها به این نتایج دست یافتیم.تمام گروه‌های مسلح و شبه‌نظامیان طایفه‌ای که در برابر این امت از خشونت و اقدامات تروریستی تحت لوای دین استفاده می‌کنند گروه‌هایی گناهکار و طغیان‌گر به شمار می‌آیند و از اسلام واقعی هیچ بویی نبرده‌اند. آنها دست به کشتار بی‌گناهان و غارت اموال و ناموس آنها و اهانت به مقدسات دینی می‌زنند که اسلام تمام اینها را محکوم می‌کند. همچنین آنها تلاش می‌کنند تا کشورها را تجزیه کرده و تصویری نفرت‌آور به جهان ارائه دهد.

در ادامه این بیانیه آمده است: مسلمانان و مسیحیان در شرق برادران یکدیگر هستند و به یک تمدن و امت تعلق دارند. آنها طی قرن‌های گذشته در کنار یکدیگر زندگی کرده و قصد دارند در کشورهای خود به صورت آزادانه در کنار یکدیگر زندگی کنند. تعدد ادیان و مذاهب یک پدیده ناگهانی در تاریخ ما به شمار نمی‌آید بلکه در طول تاریخ بوده است. روابط مسلمان و مسیحیان تاریخی بوده و آنها تجربه یک زندگی مشترک و مثمرثمر را در مصر و دیگر کشورهای عربی داشته‌اند بنابراین هدف قرار دادن مسیحیان و پیروان دیگر ادیان تحت عناوین دینی، انحراف از سخنان و روش پیامبر اکرم به شمار می‌آید.

در این بیانیه تاکید شده است: بیرون راندن مسیحیان و پیروان دیگر ادیان و طوایف از سرزمینشان یک جنایت آشکار و محکوم است بنابراین از مسیحیان می‌خواهیم تا به سرزمین‌های خود بازگردند تا موج خشونت‌ها در این کشورها از بین برود. از کشورهای جهان هم می‌خواهیم روند تسهیل مهاجرت مسیحیان را از جدول کمک‌های خود به این کشورها حذف کنند. چراکه این مهاجرت در نهایت به چند تکه شدن جوامع ما می‌انجامد.

در بیانیه الازهر آمده است: برخی از مسوولان در غرب و متفکران و اصحاب رسانه از شرایط موجود سوءاستفاده می‌کنند تا از اسلام تصویری نادرست ارائه دهند. بنابراین از آنها می‌خواهیم تا این تصویر را تصحیح کرده و مواضع منفی خود را بازنگری کرده تا بی‌جهت اسلام را متهم نکنند. ما همچنین خواهان برگزاری نشست گفت‌وگوی جهانی برای همکاری در جهت تحقق صلح و اشاعه عدالت و احترام به مذاهب مختلف و نژادهای گوناگون هستیم. برخی از جوانان امت ما در معرض شست‌وشوی مغزی از طریق دریافت مفاهیم نادرست از متن قرآن و سنت و فتواهای علما قرار می‌گیرند که به انجام اقدامات تروریستی منجر می‌شود بنابراین علمای ما باید این افراد را توجیه و فهم صحیح از اسلام را به آنها ارائه کنند. یکی از مفاهیم تعریف شده مفهوم جهاد است. معنی صحیح این مفهوم در اسلام دفاع کردن از خود در برابر دشمنان است و اعلام آن تنها از سوی ولی امر و نه اشخاص مختلف صورت می‌گیرد. ما از کشورهای جهان عرب می‌خواهیم تا با همکاری یکدیگر در راستای تحقق ثبات و امنیت تلاش کنند و اگر این کشورها یک بازار اقتصادی و اتحادیه گمرک و همچنین اتحاد دفاعی مشترک تشکیل دهند می‌توانند به استراتژی یکپارچه خود دست یابند.

در این بیانیه آمده است: از تمام مراجع دینی در جهان عرب و اسلام می‌خواهیم به وظایف خود در برابر خداوند و تاریخ برای خاموش کردن تمام آتش‌های مذهبی و طایفه‌ای به ویژه در بحرین، عراق، یمن و سوریه عمل کنند. ما همچنین اقدامات تروریستی نیروهای صهیونیستی علیه فلسطینی‌ها به ویژه قدس شریف که هم مسلمانان و هم مسیحیان را هدف قرار داده محکوم کرده و از جامعه بین‌الملل می‌خواهیم برای توقف این تجاوزات وارد عمل شده و عوامل آن را به دادگاه جنایی بین‌المللی تسلیم کنند.

ارسال به :