پنج‌شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ -
- 14 Nov 2019
15 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
آتشی در خرمن خانواده
 گزارشی از  اعتیاد بانوان و مرکزترک اعتیاد بانوان شهر سنندج  


اعتیاد بلای خانمان سوزی است که بنا به آمار در کردستان ۱۹ تا ۲۱هزار نفر معتاد وجود دارند که از این تعداد ۹درصد از جمعیت معتادین استان را زنان و ۹۱درصد از آن را مردان تشکیل می ­دهند. آمار غیر رسمی از سونامی بزرگی در این ارتباط خبر می دهد. با وجود آنکه اعتیاد به مواد مخدر همواره در بین مردان بیش از زنان بوده اما در چند سال اخیر این بلای خانمانسوز در بین زنان نیز افزایش چشمگیری داشته است.


بنا به نظر کارشناسان و پژوهشگران مطالعات زنان، در اعتیاد زنان مساله ی مهم و قابل توجه میزان آسیب وارده و شدت آن است؛ زنان معتاد نسبت به مردان معتاد مشکلات جسمی و روانی شدیدتری را تجربه می کنند و بر اساس آمار جهانی، اعتیاد در زنان، عوارض خطرناک تری نسبت به مردان ایجاد می کند؛ این گروه نسبت به سایر همجنسان خود نیز در معرض خطرات بیشتری همچون بارداری ناخواسته، سقط جنین، ابتلا به ویروس HIV و حتی یائسگی زودرس هستند.


مرکزترک اعتیاد بانوان شهر سنندج در یکی از مناطق حاشیه ­شهر سنندج قرار گرفته که مملو از آسیب های اجتماعی است. ساختمانی قدیمی که ورودی به کمپ خبر از محرومیت آنجا می دهد. هنوز شهرداری شهر با توجه به مصوبه شورای شهر مبنی بر آسفالت جلو درب ورودی این مرکز، از انجامش سر باز می ز ند. ورود به کمپ بدون هماهنگی کار غیر ممکنی است. در آبی رنگ که رنگ و روالش رفته و پنچره‌ای کشوی که بعد از زنگ زدن باید از آنجا نیز مورد تائید قرار بگیری از دیگر المان‌های ورودی کمپ بانوان است. بعد از عبور از این ایست بازرسی وارد اتاقی ناهمگون از لحاظ ساخت مهندسی شده به نام مدیریت، سالن انتظار و..... سوز سرمای پاییزی را به صورت مشخص می توان احساس کرد. خبری از بخاری گازی نیست. اوج اقتدار گرما بخشی، چراغی گرسوز است. و.....


شقایق ۲۲ ساله که به مدت۷ سال با غول اعتیاد همخانه بوده است و اکنون در کمپ ترک اعتیاد ناجی، مراحل ترک اعتیاد را گذراند، اندوه وار درباره ی تجربه ی این سفر خودخواسته می گوید: ناآگاهی از اعتیاد و تاثیر مواد مخدر دلیل اصلی ورود من به ورطه ی اعتیاد بود. لذت طلبی، نشاط آنی و کسب انرژی باعث شد تا من در ۱۴ سالگی تحت تاثیر همکلاسی اما در واقع به واسطه ی ناآگاهی خود وارد این مسیر تاریک شدم و بدون تفکر به کشیدن «شیشه» پاسخ مثبت بدهم. این حس رودربایستی و نگفتن «نه» من را تا ورطه ی بیمار جسمی و روحی پایین کشید و عامل تباه شدن هفت سال از زندگی و دور ماندن از جامعه شد تا این که با ناجی آشنا شدم.


شقایق از طلاق حرف می زند. جدایی مادر از پدر، فقدان نبود عاطفه برای دختر بچه‌ای دبستانی که حسرت دیدن والدینش را در مدرسه داشته از پدری هروئینی و مادر بزرگی سخت گیر و عمویی که عاطفه را نمی شناخت؛ اینان دست در دست هم می دهند و شقایق به خانه مادرش فرار می کند و نصف‌های شب شوهر مادرش او را از خانه بیرون می کند. و این آغاز کوچه گردی‌ها و ارتباط با دوستان می گردد. شقایق در ۱۷ سالگی به خانه بخت می رود بختی از تبار نشگی و تأمین مواد پدر، به زبان ساده تر شقایق در بازار اعتیاد؛ برده فروشی می شود. حاصل این ازدواج دختری ست سه ساله سرگردان؛ پدری زندانی و مادری در کمپ اعتیاد؛ شقایق از آخرین دیدارش با پدر می گوید. پدری که برای یک بست هروئین دخترش را در کوچه‌های شهر رها می کند و در اثر حادثه‌ای شیرین به کمپ ناجی می آید؛ و حالا ۶۸ روز پاکی را تجربه می کند.


دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان کردستان گفت: متاسفانه میزان رشد اعتیاد دربانوان در کشور نسبت به میزان رشد اعتیاد مردان بیشتر بوده و این مسئله شامل کردستان هم می­ شود. اکثر تحصیل­ کردگان بیشتر گرایش به مصرف مواد صنعتی دارند، رشد اعتیاد به موادصنعتی درمیان بانوان بیشتر است.


سلیم کریمی یکی ازدلائل گرایش بانوان به موادمخدر به خصوص مواد صنعتی را در باورهای غلط جامعه می داند برای لاغری، افزایش توان ­جنسی، افزایش ضریب ­هوشی، زیبایی وافزایش شب بیداری ­های قبل از امتحانات بوده که مهمترین آن راحت جلوه ­دادن درمان است.


کریمی میانگین سنی بانوان معتاد در استان را کمتراز مردان برشمرد و گفت: بلوغ سنی بانوان سریعتر بوده و مصرف مواد روانگردان و صنعتی از سن پایین شروع می ­شود. همچنین ازاجرای تبصره۲ ماده ۱۶ به عنوان فرصت مناسبی برای رفع مشکل معتادان متجاهر در استان نام می برد.


میترا از لحظه‌های تلخ می گوید؛ از حضور نامادری، از طلاق و هشت سال دست و پنجه نرم کردن با اعتیاد؛ که ارمغانش برای میترا هفت مورد پرونده کیفری بوده؛ میتر ۲۷ سال تجربه زندگی را در کارنامه اعمالش دارد. دختری سبزه، خوش کلام و بسیار خجالتی، او از تبار روژلب و ریمل نیست، ساده و زلال مثل رودخانه؛ میترا اولین تجربه اعتیاد را بعد از طلاق و بیرون کردنش از خانه توسط نامادری داشته است. به خانه عمویش پناه می برد و پسر عمو برای رفع دغدغه‌ها به میترا پیشنهاد مصرف مواد مخدر می دهد. میترا صد روز پاکی را در کارنامه خود دارد و فارغ از گذشته؛ عاشقانه به محبوبش می اندیشد. آری آخرین خلاف میترا؛ او را در عرصه عاشقی انداخته است. در آخرین بار دستگیری میترا همراه دوست پسرش با هفت گرم شیشه دستگیر می شوند و پسر کل جرم را برعهد می گیرد. با گذشت دو سال از حبس نامزدش؛ میترا دل به بخشش مسئولان بسته و منتظر است نور عشق خانه‌اش را روشنی بخشد.


و البته کارشناسان مباحث اجتماعی براین باورند؛ آسیب‌های فردی مواد را تا زمانی که در چنبره ی آن اسیر هستند را متوجه نمی شوند؛ حتی باور نمی کنند که سردردهای مداوم و فرتوت کننده، به خاطر مصرف مواد باشد. به شدت لاغر شدن و...... نحوه ی خرید مواد هم برای معتادین عاملی است تا به راحتی با مصرف کنار بیایند چون بسان خرید تخم مرغ از سوپر مارکت سرکوچه ساده است. و در برخی مواقع جنس مخالف در برابر........مواد را رایگان در اختیار بانوان قرار می دهند. البته نباید تاثیر گروه همسالان و نظام اعتقادی و باوری که در بین جوانان امروزی ایجاد شده را نادیده گرفت.


دیگر اعتیاد خاص محله‌های محروم شهرنیست اعتیاد مرز طبقات را بریده و مهمان همه قشرها شده است. اعتیاد به مواد مخدر قوای فکری و جسمی انسان را کاهش داده و معتادین در بدترین وضعیت اجتماعی به سر می برند. اما اعتیاد در محله‌های اعیان نشین شهر نیز به گونه‌ای دیگر وجود دارد. ثروتمندان چون همراه مصرف این مواد مقوی‌ترین غذاها را نیز می خورند، قوای جسمی‌شان دیرتر از معتادان تهیدست تحلیل می رود. رادیو، تلویزیون و مطبوعات در مورد اعتیاد و اثرات مخرب آن بسیار سخن گفته اند اما از علت اصلی اعتیاد که یک بیماری اجتماعی است، ذکری به میان نیاورده اند. مثلا نمی گویند در مساله اعتیاد همه چیز بر مدار سود اندوزی است و این بیماری اجتماعی در عصر تکنولوژی به اوج خود می رسد. در عصر انحصارات بزرگ صنعتی و مالی در رشته تولید مواد مخدر سرمایه گذاری می کنند و با به وجود آوردن شبکه‌های بین المللی تولید، توزیع و قاچاق مواد مخدر، دامنه سود اندوزی خود را گسترش می دهند. سر منشاء این اهریمن به کجا می رسد؟


هر آنچه از اعتیاد و دردسرهای این آتش خاموش بگوئیم بازهم کم است اما با آموزش در پیشگیری و درمان اعتیاد می توانیم نقشی صد درصدی را برعهده بگیریم. آموزش «مهارتهای والدینی و فرزندپروری» به این معنا که من همانطور که برای رانندگی، اصولی را یاد می گیرم برای بچه دار شدن هم باید یاد بگیرم که بچه ی خود را چگونه برای این جامعه تربیت کنم، نخستین اصلی است که در آموزش والدین باید مورد توجه قرار بگیرد. آموزش «حقوق کودکان و پیشگیری از خشونت علیه کودکان» دومین اصل از اصول پیشگیری از اعتیاد است که خیلی وقت‌ها از آن ناآگاه هستیم. و....


امیدوارم روزی برسد که آتشی در خرمن هیچ خانواده‌ای نباشد.

 

 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.