یکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ -
- 23 Feb 2020
27 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
تحول جدیدی در روابط تهران - لندن به وجود نیامده است
جرس: یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد که تحول جدیدی در زمینه بازگشایی سفارتخانه های جمهوری اسلامی ایران و انگلیس به وجود نیامده است.

 

این منبع آگاه جمعه شب این مطلب را در گفت و گو با ایرنا در پاسخ به سوالی درباره اظهارات یک نماینده مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه سفارت انگلیس در تهران تا پایان سال 93 بازگشایی شود، بیان کرد.

 

وی تصریح کرد: هم اکنون کاردارهای غیرمقیم در تردد هستند و آقای محمد حسن حبیب الله زاده کاردار غیرمقیم ایران در انگلیس، در این کشور به سر می برد.

 

این منبع آگاه با بیان اینکه گفت و گوها میان ایران و انگلیس ادامه دارد، اظهار داشت: به زودی کاردار انگلیس نیز به تهران خواهد آمد.

 

«مرضیه افخم» سخنگوی وزارت امور خارجه نیز روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران درباره فعال شدن سفارتخانه های انگلیس و ایران گفت: این اقدام گام به گام و به طور تدریجی در حال انجام بوده و مسیری است که باید مرحله به مرحله پیش رود.

 

وی درباره انتقال تجهیزات سفارت انگلیس و باز شدن آن گفت: ایران بر اساس قوانین و مقررات داخلی خودش به این موضوع نگاه می کند و البته پایبند به مقررات کنوانسیون وین است.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: در عین حال تفاوتی بین کشورهایی که در ایران نمایندگی و سفارتخانه دارند قائل نیستیم و با همه به یک نحو عمل می کنیم و وظیفه خود می دانیم شرایط فعالیت عادی و طبیعی نمایندگی های مقیم تهران را فراهم کنیم.

 

نمایندگان نهمین دوره مجلس شورای اسلامی سال 1390 در مصوبه ای طرح کاهش سطح روابط با انگلیس را به تصویب رساندند اما با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و پیش گرفتن سیاست تعاملی با جهان، رایزنی هایی بین دو طرف به منظور از سرگیری روابط صورت گرفت.

 

اکنون سطح روابط ایران و انگلیس در سطح کاردار غیر مقیم است.

ارسال به :