پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 09 Apr 2020
14 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
شناسایی هویت کاربران اینترنت اولویت وزارت ارتباطات اعلام شد
جرس: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران شناسایی هویت کاربران اینترنت را از «اولویت‌های در دست اقدام» این وزارتخانه ذکر کرده و گفت که «در آینده» هیچ کاربر «بدون هویت اینترنت» در ایران وجود نخواهد داشت.

 

 

به گزارش ایرنا، محمود واعظی، وزیر ارتباطات، روز شنبه، ۱۵ آذر، گفت: «در آینده هیچ کاربر بدون هویتی نخواهیم داشت و این باعث می‌شود که کاربران... برای طرف مقابل، قابل شناسایی باشند.»

 

وی تصریح کرد: «اقدامات این موضوع از نظر فنی در حال انجام است که پس از نهایی شدن نتایج آن را اعلام خواهیم کرد.»

 

واعظی در عین اشاره به این که هدف این طرح ورود به حریم شخصی افراد نیست، افزود: «ولی باید معلوم باشد که فردی که وارد شبکه شده چه مشخصاتی دارد.»

 

واعظی توضیحی درباره جزئیات این طرح و زمان اجرای آن نداد، اما در ماه‌های گذشته گزارش‌هایی در رسانه‌های کشور از احراز هویت کاربران اینترنت در قالب طرح‌هایی چون «فیلترینگ هوشمند» و «شبکه ملی اطلاعات» منتشر شده است.

 

از جمله نصرالله جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات ایران، روز دوشنبه، ۱۹ آبان، خبر داده‌ بود که این وزارتخانه درصدد است تا جلو دسترسی به اینترنت و موبایل در ایران «بدون مشخص شدن هویت کاربر» را بگیرد.

 

پیش از آن نیز مهدی اخوان بهابادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، روز چهارشنبه، ۲۶ تیر، از بررسی طرحی خبر داده بود که بر اساس آن کاربران ایرانی ناچار می‌شوند قبل از استفاده از اینترنت، هویت و مشخصات خود را اعلام کنند.

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران روز ۱۸ آبان از اجرای مرحله اول «فیلترینگ هوشمند» ظرف یک ماه آینده خبر داده و گفته بود که مرحله دوم این طرح ظرف سه ماه و مرحله سوم آن تا شش ماه آینده کامل می‌شود.

 

بر اساس گزارش‌ها، در این نوع از فیلترینگ دسترسی به هیچ وب‌سایتی به طور کامل محدود نمی‌شود، بلکه بخشی از محتوای آن سایت که توسط این نرم‌افزار مشخص شده از دسترسی کاربران ایرانی خارج خواهد شد.

 

 

ارسال به :