یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ -
- 08 Dec 2019
10 ربيع الثاني 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
همایش مبارزه با فساد؛ هیچ کس مسوولیت نمی‌پذیرد
جرس: حالا حتی بلندپایه‌ترین مقام‌های جمهوری اسلامی هم از عمق فساد اداری و مالی ابراز نگرانی می‌کنند. وعده‌ها و شعارهایی که سالیان سال برای مبارزه با فساد سرداده شده به هیچ جایی نرسیده و این پرونده‌های فساد است که یکی پس از دیگری رو می‌شود. 

سران سه قوه برای چاره‌اندیشی درباره این موضوع امروز در نشست « ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد » شرکت کردند اما هیچ‌کدام مسوولیتی نپذیرفتند و مواضع‌شان تنها در ابراز نگرانی از وضع موجود خلاصه شد.


رهبر در مقام مدعی

بی ثمری برگزاری نشست‌ها و همایش‌ها برای مبارزه با فساد موضوعی است که آقای خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی هم به آن پی برده است. او در پاسخ به تقاضای «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهور برای ارسال پیامی به همایش امروز نوشته بود که « این سمینار و امثال آن بناست چه معجزه‌ای بکند؟ مگر وضعیت برای شما مسئولان سه قوه روشن نیست؟» پیام حاکی از دلخوری او همچنین حاوی این تقاضا از مقام‌های حکومت بود که « چه با سمینار و چه بدون آن، تصمیمات قاطع و عملی بدون هرگونه ملاحظه‌ای بگیرند و اجرا کنند.» آقای خامنه‌ای در شرایطی از میزان فساد در کشور ابراز گلایه می‌کند که بر اساس گزارشهای رسمی و تایید‌شده٬ بیشترین میزان فساد در زمان دولت محمود احمدی‌نژاد به وقوع پیوسته است. دولتی که خود با وعده مبارزه با فساد و افشای مفسدان سر کار آمده بود و تحت حمایت همه جانبه رهبر‌جمهوری اسلامی قرار داشت. آقای خامنه‌ای در جریان برگزاری دادگاه فساد ۳ هزار میلیاردی در سال ۱۳۹۰ که بزرگترین فساد مالی تاریخ ایران لقب گرفت هم به رسانه‌ها هشدار داده بود که « قضیه را کش ندهند»


انگشت اتهام به سوی سپاه

حسن روحانی در بیان دلایل گسترش فساد به موضوع رانت اطلاعاتی اشاره کرد و گفت که « اگر اطلاعات، تفنگ، پول، روزنامه، خبرگزاری و دیگر مظاهر قدرت در یک نهاد جمع شود، ابوذر و سلمان هم باشد، فاسد می‌شود.» در بافت سیاسی ایران این سخنان بیش‌ از همه متوجه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که بدون هیچ نظارت جدی از سوی قوه سه‌گانه و با بهره‌مندی از حمایت‌های آقای خامنه‌ای بسیاری از شریان‌های اقتصادی را قبضه کرده و به انحصار خود درآورده اند. سپاه در طول دوران ۸ ساله ریاست‌ جمهوری احمدی‌نژاد قدرت اقتصادی خود را افزایش داد و موفق به گسترش حوزه نفوذ خود شد. تحریم‌های جامعه جهانی علیه برنامه‌ هسته‌ای هم برای این نهاد در حکم هدیه‌ای بزرگ بود. صدها شرکت صوری برای دور زدن تحریم‌ها شکل گرفت و رانت‌های اطلاعاتی به کمک‌شان آمد تا در وانفسای اقتصادی ایران پول روی پول بگذارند. در ادبیات سیاسی ایران عنوان « کاسبان تحریم » برای آنها استفاده می‌شود.واژه‌ای که برای پرهیز از خطاب قرار دادن مستقیم به سپاه پاسداران استفاده می‌شود. در این ادبیات سیاسی پر کنایه حتی محمود احمدی‌نژاد هم زمانی که رابطه‌اش با سپاه پاسداران شکر‌اب شد از عنوان « برادران قاچاقی» درباره آنها استفاده کرد. سخنان او در ارتباط با اسکله‌های خارج از کنترل گمرک انجام شد که از آنجا جابجایی غیر قانونی و گسترده کالا صورت می‌گیرد. علیرغم همه این اتهام‌ها هنوز هم سپاه به شکلی بی‌پروا خواهان افزایش نقش خود در پروژه‌های کلان اقتصادی است. محمدعلی جعفری فرمانده این نهاد در فروردین ماه از این موضوع ابراز تاسف کرده بود که دولت از پیشنهادها و اقدامات آنها برای اقتصاد مقاومتی استقبال نکرده است.

 

برنامه‌ای وجود ندارد

برای صادق آملی لاریجانی رییس‌ قوه قضاییه حالا دیگر دشوار نیست که در تریبون‌های علنی بگوید که با دولت احمدی‌نژاد اختلاف‌های جدی داشته است. او در نشست امروز تصریح کرد که از منتقد‌ترین افراد نسبت به دولت قبل بوده اما در عین حال گفت : « طوری نباشد که ما وقتی فساد را اعلام می‌کنیم بگوییم همه‌اش گردن آن دولت است.» در حال حاضر پرونده برخی از نزدیکان احمدی‌نژاد مشغول رسیدگی در قوه قضاییه‌ است و مهم‌ترین پرونده متعلق‌ به «محمدرضا رحیمی» معاون اول احمدی‌نژاد است که حکم اولیه او شامل حبس و جزای نقدی صادر شده است. اختلاف میان احمدی‌نژاد و آملی لاریجانی زمانی به اوج رسید که رییس دولت قبل در جریان استیضاح «عبدالرضا شیخ الاسلامی» وزیر رفاه و تعاون در مجلس شورای اسلامی فیلمی از دیدار فاضل لاریجانی و سعید مرتضوی رییس سابق سازمان تامین اجتماعی پخش کرد که آن فاضل لاریجانی خواهان رانت اطلاعاتی و سیاسی برای پروژه‌های اقتصادی بود. احمدی‌نژاد دنبال ثابت کردن این موضوع بود که برادران لاریجانی در مجلس و قوه قضاییه به جای برخورد با فساد اقتصادی دیگر برادر خود قصد مبارزه علیه دولت را دارند. علی لاریجانی رییس مجلس در آن جلسه از این اقدام احمدی‌نژاد به عنوان یک کار « مافیایی» یاد کرد. او حالا از همکاری با دولت روحانی راضی به نظر می‌رسد و در نشست امروز هم گفت که « کاری که در حال انجام است تنقیح قوانین است و خوشبختانه دولت در این زمینه همکاری‌های لازم را با ما دارد اما در دولت قبل متاسفانه به دستگاه‌ها دستور داده شده بود که با ما همکاری نکنند.» با این همه نه او و دو روسای دو قوه دیگر مشخص نکردند که چه برنامه‌ای برای مبارزه با فساد دارند. آنها به توصیه‌هایی کلی نظیر کوچک کردن دولت و بالابردن نظارت‌ها بسنده کردند ولی درباره این که در بروکراسی نابسامان ایران چگونه چنین تحولی قرار است انجام گیرد هیچ راه حل و توضیحی نداشتند. موضوع برخورد با نهادهای غیرقابل نظارتی چون سپاه که بیشترین اتهام فساد اداری درباره آنها مطرح است هم که اساسا از جمله کنایه‌‌امیز حسن روحانی فراتر نرفت و بعید هم هست که این نهاد با بهره‌مندی از حمایت‌های آقای خامنه‌ای٬ با مزاحمتی جدی در پیشبرد پروژه‌های اقتصادی‌اش روبرو شود.
 

ارسال به :