چهارشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ -
- 22 Jan 2020
25 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
دولت استرالیا مسئول مرگ “رضا براتی” پناهجوی ایرانی شناخته شد
جرس: براساس تحقیقات پارلمانی استرالیا، دولت این کشور در مرگ پناهجوی ایرانی در مرکز آوارگان مقصر شناخته شد.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از روزنامه گاردین، نتیجه یک تحقیق پارلمانی در استرالیا روشن ساخت، خشونتهایی که به کشته شدن رضا براتی در بازداشتگاه واقع در جزیره مانوس (در پاپوا گینه نو)منجر شد، کاملا قابل پیش‌بینی بود و دولت استرالیا مسئول مرگ او است.

 

گزارش 156 صفحه ای کمیته تحقیق پارلمانی ثابت کرد قصور دولت استرالیا در رسیدگی مناسب به وضعیت پناهجویان و تراکم بیش از حد جمعیت در مرکز نگهداری آنها، غیرایمن بودن تاسیسات نهایتا به مرگ این فرد انجامید.

 

طبق آن گزارش: آن رویدادها کاملا قابل پیش بینی بود و امکان پیشگیری از آنها وجود داشت و کمیته پارلمانی با توجه به شواهد موجود به این نتیجه رسیده است که دولت استرالیا در انجام وظیفه اش در حفاظت از پناهجویان از جمله رضا براتی در برابر آسیبهای احتمالی قصور کرده بود.

 

گفته می شود کارکنان آن مرکز با چماق به او حمله کرده و سپس یک سنگ به سرش کوبیده بودند که به مرگ وی انجامید.

 

دو مرد اهل پاپوا گینه نو که در آن بازداشتگاه کار می کردند، متهم به قتل براتی اند و انتظار میرود محاکمه آنها سال آینده آغاز شود.

 

در گزارش پارلمانی تصریح شده است که استرالیا عملا کنترل آن مرکز را بر عهده داشت و باید به خانواده براتی و دیگر افرادی که مجروح شده اند، غرامت بپردازد. طی آن خشونتها، یک مرد هدف گلوله قرار گرفت و یک نفر دیگر کور شد.

 

در همین ارتباط، دکتر گراهام تام از عفو بین الملل و هماهنگ کننده امور آوارگان در استرالیا گفت که پناهجویان و آوارگان در مانوس هنوز در امان نیستند و هیچ اقدامی توسط دولت استرالیا برای حفاظت از پناهجویان نگرفته است.

 

ارسال به :