جمعه ۰۱ شهریور ۱۳۹۸ -
- 23 Aug 2019
21 ذو الحجة 1440 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
اتهام‌زنی‌های مدیر کیهان؛ دانشجویان سکوت نکردند
 جرس: همایشی تحت عنوان « ۱۸۱۱ روز مطالبه، یادمان خروش انقلابی علیه فتنه‌گران» امروز در تالار شیخ انصاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد و حسین شریعتمداری مدیرمسوول روزنامه کیهان سخنرانی اصلی آن بود.

برگزاری این همایش در شرایطی است که اصولگرایان از لغو سخنرانی برخی از همفکرانشان همزمان با روز دانشجو ناراضی بودند و دولت حسن روحانی را به نقض آزادی بیان منتقدان متهم کردند. انها اکنون تنها در فاصله یک هفته بعد از مراسم روز دانشجو با برگزاری همایش علیه جنبش سبز در دانشگاه تهران به دنبال نشان دادن پایگاه خود بودند.


حمله به جنبش سبز در دانشگاه


سخنرانی شریعتمداری در دانشگاه تهران با اتهام‌زنی‌های تکراری نسبت به رهبران جنبش سبز همراه بود. او بار دیگر ادعای همراهی میرحسین موسوی و مهدی کروبی با قدرت‌های خارجی را طرح کرد و در این ادعا تا جایی پیش رفت که گفت: « اسناد نشان می‌دهد که حتی تحریم‌ها را سران فتنه به امریکا پیشنهاد کردند.» دامنه حملات او در این سخنرانی محدود به رهبران جنبش سبز نبود و محمد خاتمی و اکبرهاشمی رفسنجانی را نیز دربر‌می‌گرفت. او خاتمی را به « وطن‌فروشی» و هاشمی را به دادن اطلاعات به بیگانگان متهم کرد و بعد از طرح‌ اتهام‌ها گفت که « اصحاب فتنه و جمعیتشان اصلا در حد و اندازه ای نیستند که دشمن جمهوری اسلامی باشند. خیلی کوچکتر از این حرفها هستند، درحالی‌که جمهوری اسلامی نقش اول را در تمام تحولات خاورمیانه بازی می‌کند، آنها کی باشند؟ »

گروهی از دانشجویان هوادار جنبش سبز که در سالن سخنرانی شرکت داشتند بارها با شعارهایشان از میرحسین موسوی و مهدی کروبی حمایت‌ کردند. آنها شعارهایی نظیر« یا حسین میرحسین» و « میرحسین دوستت داریم» سردادند و روی یکی از پلاکاردهای آنان نوشته شده بود « دلواپس کسی هستیم که خط قرمزش رای ما بود.» دانشجویان همچنین با شعار« آشوب برو بیرون» و « وجدان نداری، شریعت نداری » خواهان خروج شریعتمداری از فضای دانشگاه بودند.


سخنان او در شرایطی ابراز می‌شود که در تجمع‌های امسال روز دانشجو نیز بارها فریادهای دانشجویان در حمایت از رهبران جنبش سبز و درخواست برای رفع حصر آنها طرح شد. حسن روحانی رییس‌جمهوری ایران که در این روز برای دانشجویان دانشگاه تهران سخنرانی می‌کرد زمانی که با شعار « هزار روز گذشته موسوی برنگشته» روبرو شد خطاب به آنها گفت که « راه ما و مسیر ما همانی است که از روز اول به شما وعده دادیم. عهد ما با شما شکستنی نیست.» پاسخ او را نمی‌توان وعده‌ای جدی تلقی کرد و گزارشها نیز نشان می‌دهد که دولت درباره رفع حصر اختیار چندانی ندارد و تلاش‌هایی که تاکنون انجام داده نیز نتیجه‌ خاصی دربرنداشته است.

 

 

نقش نامعلوم دولت


محمدتقی کروبی فرزند مهدی کروبی روز ۱۰ آذر گفته بود که « آزادی‌های سیاسی و رفع حصر دغدغه‌ دولت نیست» پیش از او علی مطهری نماینده اصولگرای مجلس در نامه به رییس‌جمهوری ایران خواهان تلاش وی برای رفع حصر شده بود. او نوشته بود که « مساله حصر خانگی آقایان حجت الاسلام کروبی و مهندس میرحسین موسوی سه سال و هشت ماه است که برخلاف اصول متعدد قانون اساسی بدون حکم قضایی و این که آنها اجازه دفاع از خود داشته باشند ادامه دارد. ممکن است حکم اولیه شورای عالی امنیت ملی مبنی بر حصر خانگی این دو که در شرایط اضطراری صادر شده، برای مدت موقت - مثلا یک ماه - و تا زمان بازگشت شرایط عادی به جامعه، قابل پذیرش باشد اما ادامه آن بدون حکم قضایی قطعا وجاهت قانونی، شرعی و اخلاقی ندارد و خلاف فصل سوم قانون اساسی است. مثل آن است که کسی را بدون محاکمه به حبس ابد محکوم کنیم.» مطهری در این نامه به روحانی هشدار داده بود چنان‌چه مساله رفع حصر را پیگیری نکند او به عنوان نماینده مجلس طرح سوال از رییس‌جمهو را در این رابطه دنبال خواهد کرد. رییس‌جمهور تاکنون پاسخ مستقیمی به نامه مطهری نداده است اما مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری روز ۱۲ آذر گفت که « چون تصمیم گیری درباره حصر خارج از حوزه اختیار دولت است، دولت در آن دخالتی نمی کند.» سخنان پورمحمدی با وعده روحانی برای پیگیری رفع حصر همخوانی ندارد و بالاخره بعد از یکسال و نیم از روی کار آمدن دولت مشخص نیست که واقعا نقش این قوه در موضوع حصر چه اندازه است. محمدرضا عارف از چهره‌های اصلاح طلب به تازگی گفته بود که « در هر جمع دانشجویی حضور می یابد، موضوع رفع حصر از دغدغه های اصلی دانشجویان است و از دولت و شورای عالی امنیت ملی خواست برای این «استخوان لای زخم نظام» فکری بکنند.»

حتی روزنامه جوان نزدیک به سپاه پاسداران نیز با انتشار یادداشتی در شماره روزدوشنبه خود به هزینه‌های حصر رهبران جنبش سبز برای نظام اعتراف کرده و نوشته بود: «وضعیت موجود جز اینکه هزینه‌ای را بر نظام تحمیل می‌کند، صرفه دیگری ندارد و تنها به بستری جهت حفاظت از آنها تبدیل شده است». با این حال به نظر می‌رسد که کماکان آقای خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی به عنوان مهم‌ترین پشتیبان حصر رهبران جنبش سبز حاضر به تغییر دیدگاه خود نیست و در این فضا چهره‌هایی نظیر حسین شریعتمداری هم فضا را برای اتهام‌زنی‌های خود مهیا می‌بینند.  

ارسال به :