جمعه ۰۱ آذر ۱۳۹۸ -
- 22 Nov 2019
24 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
آیا فاجعه ۸ ساله کمی عمق دارد تا بتوان از آن گذشت؟


آن چه در جراید مختلف دیده و خوانده می شود، همان غارتگران مال مردم، معلوم نیست با چه رویی دارند نقشه راه برگشت را می کشند. البته همان موقع و قبل از برکناری که هزاران نفر با مال بیت المال را بورسیه تحصیلی کردند، می دانستیم که این‌ها نقشه شوم گذشته را می خواهند بدتر اجرا نمایند.


اصلا فرض می نماییم که این‌ها نقشه شوم ندارند که البته دارند، لااقل خود را پاسخگو بدانند و بگویند این ۸۳۰ میلیارد دلار را کجا برده اند؟ می گویند ۸۳۰ تا نبوده و فقط ۷۵۰ میلیارد دلار بوده است. خیلی خوب، همان ۷۵۰ میلیارد دلار مورد نظر خودتان کجا رفته است؟ فکر می کنید رقم کوچکی است؟ آیا می اندیشید کسی به فکر این غارت بزرگ نیست و همگان یادشان رفته که چه غارتی کرده اید؟ اگر شما خود را پاسخگو نمی دانید، آن هایی که داعیه گرفتن حق مردم را دارند و می پندارند حق ضایع شده عموم را آن چنان که خودشان اشعار داشته، از هر حلقومی در خواهندآورد، اگر راست می گویند، اقدام نمایند. چرا اقدام نمی کنند؟ آیا این‌ها هم نقش مهمی در آن ربودن‌ها داشته که در جاهایی سکوت را ترجیح داده ودر بسیاری موارد تلاش دارند تا با طرح امور بس واهی، مساله را منحرف نمایند؟


کمی تامل نمایند که همان ۷۵۰ میلیارد دلار خودشان را بر ۷۵ میلیون تن جمعیت ایران تقسیم نمایند تا در یابند، سهم هر فرد از این حیف و میل بزرگ، رقمی برابر ۱۰ هزار دلار می شود. اگر بعد هر خانوار را فقط ۴ در نظر بگیریم، سهم هر خانوار مبلغ ۴۰ هزار دلار خواهد شد. با ضرب این عدد در ۳۵ هزار ریال ارزش هر دلار، باید به هر خانوار ایرانی مبلغ ۱۴۰ میلیون تومان پرداخت گردد. این در حالی است که همان ۷۵۰ تای خودشان ملاک قرار گرفته است.


اگر از همان تعداد افراد دور و بر وخودشان بگذریم که همیشه در این حیف و میل‌ها شریک بوده اند، اکثریت حقوق بگیران در تمام مدت ۸ سال حداکثر،از درآمد‌های چند صد هزار تومانی برخوردار بوده اند. حال آن که با ضرب و تقسیم این اعداد، سهم هر خانوار ۴ نفره در طول سال، برابر ۱۸ میلیون تومان می شود . به عبارت دیگر، حقوق و سهم هر خانوار از این مبلغ ماهای یک و نیم میلیون تومان بوده که پرداخت نگردیده است. حال خود دریابند که پرداخت ماهی ۴۵ و نیم هزار ریال با ۱۵ میلیون ریال چه تناسبی دارد؟ وقتی می گوییم این فرد آمد و ریالی را می بخشید و قبل از آن، هزاران ریال را ربوده بود، همین است که اعداد و ارقام نشان می دهد که در هر ماه مبلغ ۱۵ میلیون ریال از هر خانوار ۴ نفره برده و به جای آن ۱۸۰ هزار تومان را با منت می داده و این همان بدبختی بزرگی است که حادث و اقتصا ایران به جای رسیدن به مرحله جهش و رونق، به رکود، فلاکت و پسگرد عجیب مبتلا شده است.

 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.