سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ -
- 31 Mar 2020
06 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
پوست احساسِ مان کلفت شده است
وقتی آبروی معلم حفظ می شود که خود معلمان شرافتمند به عنوان مدعی وارد صحنه شوند و با صدای بلند این اعمال ضد بشری را محکوم کنند 


پوست احساسِ مان کلفت شده است . خبرها به ما شوک وارد نمی کند. همه چیز عادی شده . معلم کلاس سوم دبستان حکمت پاکدشت ورامین، «حمید» و «مرتضی» و «یاسین» و «محمدرضا» را مجبور می کند که دستشان را توی کاسه توالت بکنند و بعد انگشتشان را توی دهنشان بگذارند... یکی از بچه‌ها استفراغ کرد و حالش بد شد.ناظم مدرسه سر رسید... تخلف چهار دانش آموز ، بلد نبودن درس بود . معلم گفته بود : از این به بعد یا درس می‌خوانید، یا گُه می‌خورید . معلم این توهین را کافی ندانست. دانش آموزان را همراه امیر حسین مبصر کلاس ،به دستشویی مدرسه فرستاد تا عملا گُه بخورند. لابد این معلم در کتاب راهنمای معلم درس علوم خوانده بوده که درسها با آزمایش بهتر در یاد بچه‌ها می ماند! در سالهای اخیر همه جور تنبیه دانش آموزان را دیده بودیم ، ورژن آخرش هم عمل معلم – مدیر گناوه‌ای بود که دانش آموزان یک کلاس را به خاطر بلد نبودن درس ، دسته جمعی با لوله پلیکا زده بود و یک دانش آموز را روانه بیمارستان کرد . اما ابتکار معلم دبستان پسرانه حکمت پاکدشت ورامین در نوع خود بی‌نظیر بود.


طبق معمول رییس اداره پاکدشت قضیه را ماستمالی کرد و به الناز محمدی خبرنگار روزنامه شهروند گفت : "معلم آن روز به این ٤ دانش‌آموز گفته که بروند سالن را تمیز کنند." و بلافاصله اضافه می کند: " این معلم اخراج نشده و به یکی دیگر از مدارس پاکدشت منتقل شده است!" چرا این معلم اخراج شود ؟ مگر چکار کرده ؟ خوب بیچاره دلش برای درس بچه‌ها سوخته و به دلیل دلسوزی زیاد، یک لحظه کنترلش را از دست داده . آیا تا حالا در کلاسی با ۴۰ دانش آموز ژنده پوش افغان درس داده‌ای ؟ آیا می دانی این معلم قسط بانکش عقب افتاده ؟ آیا از وضع معیشت و گرفتاری این معلم خبر داری ؟ .... این روزها این گونه استدلال‌های مشمئز کننده را نه تنها از زبان برخی مدیران بلکه از زبان برخی فعالان صنف معلم و برخی صاحب قلم‌های معلم هم می شنویم. در قضیه تجاوز یک ناظم به ۶ دانش آموز هم همین ها، شروع به هیس هیس کردند! که نگویید آبروی معلم می رود . غافل از اینکه وقتی آبروی معلم حفظ می شود که خود معلمان شرافتمند به عنوان مدعی وارد صحنه شوند و با صدای بلند این اعمال ضد بشری را محکوم کنند.


گروه‌های خود خوانده مدافع حقوق معلم ، به هر بهانه‌ای بیانیه سیاسی و صنفی می دهند ، وقتی نوبت به این گونه جنایات می رسد ، زبان و قلمشان منجمد می شود و یا خیلی هنر کنند گناه این اتفاقات را گردن سیستم و دولت و خانواده می اندازند و دور معلم خط قرمز می کشند. آنها به ما نمی گویند کدام سیستم معلم را مجبور کرده که چهار کودک ۸ ساله را به خوردن مدفوع انسان وادارد ؟ البته در اینجا باید به سیستم جذب نیرو و گزینش آموزش و پرورش که معلومات رساله‌ای داوطلبان برایش از همه چیز مهم تر است ، به خاطر تایید صلاحیت و استخدام چنین معلمانی تبریک گفت ! در این مدرسه فقط بچه‌های افغان درس می خوانند . مدیر مدرسه هم با اعتماد به نفس سخنان دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان را صحنه سازی و دروغ نامیده : «آنها می‌خواهند با این حرف‌ها مدرسه‌شان با مدارس ایرانی ادغام شود." او خانواده‌های بی‌پناه و بی‌زبان کودکان افغان را متهم می کند.


در کتابهای علوم تربیتی می خوانیم که آموزش و پرورش نباید ، ملیت ، زبان ، طبقه اجتماعی ، رنگ پوست ، نژاد و مذهب دانش آموز را ملاک تبعیض قرار دهد. اما مدیر مدرسه در حالی که جلو خبرنگار تکذیب می کند ، دنبال گرفتن رضایت از بچه‌ها و خانواده‌هایشان است تا ماجرا را به نقطه صفر برگرداند. جمعیت حمایت از زنان و کودکان پناهنده (حامی ) که یکی از زمینه‌های فعالیتش حق تحصیل کودکان مهاجر است، از مقامات آموزش و پرورش خواست که از حقوق کودکان مظلوم افغان دفاع کند. یکی از مسئولان این جمعیت می گوید : " این اتفاقات در شرایطی می افتد که وزارت آموزش و پرورش علیرغم وعده‌ای که اوایل سال برای حذف شهریه‌های ثبت نام به عنوان هدیه آموزشی رئیس جمهور به دانش آموزان افغانستانی داده بود ؛ طی بخشنامه‌ای که در ۲۸ ابان صادر کرد ؛ شهریه را نسبت به سال گذشته ۳ برابر افزایش داد و در صورت عدم پرداخت شهریه کودکان مهاجر از ورود به کلاس محروم هستند و تا کنون تعداد قابل توجهی از بچه‌ها از مدرسه‌ها اخراج شده اند . بچه هایی که با هزاران امید امسال به مدرسه آمده بودند "

شرمساریم
 
منبع: فیس بووک نویسنده 


نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :