یکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ -
- 23 Feb 2020
28 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
در آستانه سالگرد ۹ دی؛ ترس از جنبش سبز باقی است
جرس: سالگرد راهپیمایی سازماندهی شده توسط هواداران رهبر ‌جمهوری اسلانی نزدیک است و فرصتی دوباره برای حامیان حکومت پیدا شده تا علیه جنبش سبز و رهبران آن موضع‌گیری کنند. 

آنها راهپیمایی ۹ دی ماه سال ۱۳۸۸ را « پایان فتنه » تعبیر می‌کنند و مدعی‌اند که مردم در این روز حمایت خود را از « ولایت » و « نظام » ابراز کردند. ۵ سال پس از این راهپیمایی اما هنوز نگرانی و تشویش نسبت به جنبش سبز و رهبران آن را می‌توان در میان گفته‌ها و نوشته‌های حامیان حکومت مشاهده کرد.


حماسه برای راهپیمایی سازماندهی شده

راهپیمایی ۹ دی تنها سه روز پس از سرکوب خونین تظاهرات حامیان جنبش سبز در روز عاشورا انجام گرفت. تظاهراتی که در آن وقایعی همچون شلیک مستقیم گلوگه به سوی معترضان٬ پرت کردن آنها از بالای پل٬ زیر گرفتن آنها با ماشین و حمله ور شدن با باتوم و چماق و چاقو به وقوع پیوست و اینها تنها بخشی بود از آن‌چه در آن روز خونین تهران گذشت. صدها نفر با اتهام‌هایی نظیر اقدام علیه امنیت ملی و توهین به مقدسات بازداشت شدند و برخی از آنها هنوز مشغول گذراندن دوران حبس خود هستند. حکومت با ادعای این که در روز عاشورا به شعائر شیعی توهین شده‌ است هجمه وسیعی را علیه جنبش سبز ترتیب داد و تلاش برای حصر میرحسین موسوی و مهدی کروی از این زمان به صورت جدی‌تری دنبال شد. تظاهرات روز ۹ دی با تعطیلی اداره‌های دولتی و مدارس در تهران و برخی شهرستان‌های اطراف همراه بود و صدها اتوبوس وظیفه رساندن راهپیمایان به میادین مرکزی تهران را داشتند. آنها بر این حرکت سازماندهی شده که در برخی اداره‌ها با تهدید کارکنان نسبت به عواقب عدم شرکت در راهپیمایی همراه بود عنوان « حرکت خودجوش» دادند و مدعی شدند که مردم در این روز بصیرت خود را به نمایش گذاشته و «حماسه» آفریده‌اند.

 

تریبون‌های یک‌طرفه


در ۴ سال گذشته همزمان با روز ۹ دی ماه٬ مجموعه‌ای از تبلیغات رسانه‌ای در تایید رهبری آقای خامنه‌ای و حمله به جنبش سبز انجام شده و امسال هم همین برنامه‌ها در حال اجراست. « علی محمد نائینی » رئیس ستاد بزرگداشت حماسه ۹ دی در تشریح برنامه‌های این ستاد گقته که قرار است امسال « از کار تحقیقاتی جمعی از اساتید دانشگاه با عنوان کالبدشکافی خسارت جریان فتنه رونمایی خواهد شد.» او گفته که قرار است یک « همایش علمی » در این زمینه برگزار شود. یکی دیگر از برنامه‌های امسال راه‌اندازی کاروان « روایت فتنه » توسط مدرسه «و‌تر» و گروه فرهنگی «عهد» و با حمایت ستاد مرکزی بزرگ‌داشت «۹ دی» است. مهدی افراز، مدیر اجرائی کاروان «روایت فتنه» اعضای این کاروان را طلاب حوزه‌ علمیه‌ قم معرفی کرده و گفته که هدف آن‌ها آشنایی نسل جوان با «مقاطع حساس» انقلاب است. او گفته که این کاروان طی سفری کوتاه به روایت تفصیلی وقایع سال ۸۸ خواهد پرداخت و تلاش خواهد کرد تا آغازگر جریان تدوین تاریخ شفاهی این وقایع باشد. مرتضی تمدن استاندار تهران در زمان ریاست محمود احمدی‌نژاد بر قوه مجریه هم روز دوم دی ماه در اشاره‌ای به اعتراض‌های سال ۱۳۸۸ مدعی‌ شده که معترضان در آن سال نزدیک به ۷۹ مغازه را به «آتش» کشیده و ۱۴۳ شعبه بانک را «تخریب» کردند. تلویزیون دولتی ایران هم که یکی از مهم‌ترین ابزارها برای حمله به جنبش سبز طی سالهای گذشته بوده است از موعد سالگرد راهپیمایی حکومتی ۹ دی استفاده کرده و برنامه‌های ویژه‌ای تدارک دیده است. یکی از این برنامه‌ها برگزاری میزگزدی با عنوان « حماسه ۹ دی » و با حضور « مصطفی کواکبیان » و « عباس سلیمی نمین » است. برنامه‌ای که می‌توان انتظار داشت با حمله‌های فراوان لفظی به جنبش سبز و رهبرانش همراه باشد.

 

دلیل نگرانی رهبر از رفع حصر


یکی از عمده‌ترین دلایلی که محافظه‌کاران را بر آن داشته تا راهپیمایی سازماندهی شده ۹ دی ماه سال ۱۳۸۸ را جدی بگیرند و برای آن مراسم سالگرد برگزار کنند به نگرانی نسبت به قدرت اجتماعی جنبش سبز مربوط می‌شود. آنها از یک سو مدعی‌اند که جنبش سبز مرده است و رهبران آن منزوی و مطرود شده‌اند اما در سخنان خود نمی‌توانند واهمه و ترس‌شان را پنهان نگه‌دارند. آقای خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی که تظاهرات ۹ دی در واقع با هدف تلاش برای مشروع جلوه دادن اقدام‌های او صورت گرفت در راس کسانی است که از قدرت جنبش سبز بیمناک است. او به رغم تمام پیشنهادها و توصیه‌ها مبنی بر رفع حصر از رهبران جنبش سبز از این اقدام سرباز می‌زند. دلیل این امتناع را می‌توان در نگرانی نسبت به قدرت اجتماعی میرحسین موسوی و مهدی کروبی جستجو کرد. محمدرضا تویسرکانی٬ نماینده آقای خامنه‌ای در سازمان بسیج به تازگی با تایید مسوولیت رهبر در تداوم حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفته که رفع حصر تنها با تصمیم «مراکزی» که اقدام به حصر آن‌ها کرده‌اند و تائید رهبر رفع می‌شود و تلاش‌های امثال علی مطهری برای رفع حصر راه به جایی نمی‌برد. انتظار می‌رود که آقای خامنه‌ای در سالگرد ۹ دی ماه امسال هم همچنان مواضع گذشته را علیه جنبش سبز تکرار کند و نشان دهد که علیرغم آنچه در تریبون‌های رسمی گفته می‌شود هنوز ترس و واهمه نسبت به جنبش سبز و رهبرانش به قوت خود باقی است.  

ارسال به :