دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ -
- 24 Feb 2020
29 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
آتنا فرقدانی و حسن روحانی
چند یادآوری کوتاه به همراهانِ وفادار جنبش سبز 


۱. "فتنه" خواندن جنبش سبز، به هیچ بهانه ای  توسط فعالان جنبش سبز اکیدا خطاست . به نظرم حتی در طنزهای سیاسی هم نباید فعالان جنبش سبز از این تعبیر استفاده کنند؛ حتی اگر منظور از فتنه، فتنه ی احمدی نژاد و رهبری  باشد. دست کم در این خصوص، آقای خامنه‌ای و طرفدارانش بسیار منسجم تر و وفادارتر از ما رفتار کرده اند که تا کنون یکبار هم واژه ی جنبش سبز را، ولو برای مخالفت و دشمنی، بر زبان نیاورده اند.

۲. محور قرار دادن ۹ دی و حواشی آن ، چه برای سخن گفتن در باره ی جنبش، چه برای تحلیل وقایع آن، تامین خواسته‌ای است که برگزارکنندگان مراسم‌های فرمایشی ۹ دی توقع دارند. جنبش سبز، نمادها، تاریخ ها و مناسبت‌های خاص خود را دارد.

۳. در جنبش سبز، بنا نبود و بنا نیست که مردم را قبیله قبیله کنیم، اما هر جنبشی، بلکه هر گروه و دسته و مرامی و حتی هر آدمی اصول خاص خود را دارد. در این مقام، حتی اگر حسن روحانی هم نهم دی را روز وحدت ملی بداند، و حتی اگر در این روز هم سعی کند یکی به در و یک به تخته بزند، باید به او یاداوری کنیم که هم به لحاظ اخلاقی و هم به لحاظ سیاسی دچار خطا شده است و در صورت تکرار چنين خطاهايي و اصرار بر آن ها از او فاصله بگیریم. مشکل اخلاقی آنجاست که روحانی به پشتوانه ی وعده هایی، رای هایی از جنبش سبز گرفته است و ستایش نهم دی  به هر شکل ممکن، عبور از خط قرمزهای جنبش سبز است*. اشتباه سیاسی هم آنجاست که تنها پشتوانه ی قدرت حسن روحانی، پایگاه اجتماعی اوست و اگر با همین سیر، این پشتوانه را  تضعیف کند و یا از ان فاصله بگیرد، بعید است کارش به دور دوم ریاست جمهوری هم برسد.

۴. نمادهای هر جنبشی بخشی از هویت آن جنبش اند. فراموش نکنیم که میر حسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، فارغ از جایگاه استراتژیک و رهبری، بخش از نمادهای جنبش سبزاند. اگرچه رفع حصر از رهبران جنبش، خواسته ی بجایی است، اما بنا نیست این نمادها و جايگاه و شنت مقاومت آن ها را ، چنان تضعیف کنیم که "محاکمه " ی آنها را هم خواستار شويم! سخنی اگر در خصوص محاکمه ی رهبران جنبش گفته می شود، صرفا باید برای تاکید بر این موضوع باشد که حصر انها غیرقانونی است و روالی قانونی طی نکرده است و تاکید شود هر کسی از جمله آنان برای زندانی شدن، باید در دادگاه صالح و در حضور قاضی عادل محاکمه شوند و در صورت محکوم شدن زندانی شوند. مواظب باشیم! مبادا از ان طرف بام بيفتيم و وقتي به خود آييم كه   محاکمه ی رهبران هم از خواسته ی جنبش سبز باشد!

۵. شایسته تر آن است که به جای پرداختن به دروغ‌ها و شایعه پردازی و جو سازی‌های کودتاچیان و تقویت ناخواسته ی ادعاهای متناقض و پوچ آن ها، سیگنال هایی را تقویت کنیم که نشان خط و مشي جنبش سبز دارند. جایی که آتنا فرقدانی، یک تنه مقابل ساختار فاسد قوه ی قضائیه قرار می گیرد و پرده از هتاکی‌های و بی‌حرمتی‌های زندانبان بر می دارد، چه جای پرداختن به سخنان تکراری و سراسر دروغ و هتاکیِ  نقدی‌ها و رسایی ها و حدادعادل‌ها و کوچک زاده هاست؟ آیا بجای آنکه سوتی‌های کیهان را بگیریم و خودمان را  سرگرم جوک‌های علی الهدی و حداد عادل کنیم، بهتر آن نیست آتنا و آتناها را از تنهایی در بیاوریم؟ مصاحبه ی آتنا فرقدانی را بشنویم و سخنان حسن روحانی را بخوانیم ، براستی کدامیک نماینده ی گفتمان جنبش سبز اند و کدامیک سزاوار و توجه و حمایت اند ؟ 

------------
*رئیس جمهور، در جریان بازدید از اسکه شهید بهشتی در چابهار درباره نهم دی سخن گفته است: "نهم دی به معنای بیعت مجدد با جمهوری اسلامی ایران، رهبری، انقلاب اسلامی، اصل ولایت فقیه و خاندان امامت و روز همدلی، اتحاد، انسجام و وحدت ملی است."
قابل فهم است که حسن روحانی در مقام رئیس دولتی که نسبت مستقیمی با جنبش سبز ( و حتی اصلاح طلبی) ندارد و کارگزاری که مجری سیاست های کلانِ اعلام شده توسط رهبری است، در سال روز نهم دی، چیزی بگوید و برای خالی نبودن عریضه ستایشی هم از رهبری داشته باشد.
همچنین قابل درک است که حسن روحانی، در مقام یک سیاستمدار، مشی سیاسی و روش خاص خودش را در خصوص مناسبت ها و وقایع سیاسی و تاریخی داشته باشد و آنگونه که صلاح می داند با آن مواجهه شود و در مقام رئیس دولت اعتدال، یکی به در بزند و یکی به تخته، تا به خیال خودش  نه سیخ بسوزد نه کباب.اما بنا نیست ما بپذیریم کسی از خط قرمزهای جنبش سبز عبور کند!
 


نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


 

ارسال به :


نظرات
ناظر : ۱۱ دی ۱۳۹۳, ساعت ۳:۳۴ قبل از ظهر
آنچه که حداقل برای من به عنوان خواننده سایت های اصلاح طلب و مستقل قابل درک نیست ، باز نشر سخنان امثال نقدی و رسایی و حداد عادل است ، چرا که با اندک اطلاعی از معیار های نشر مطلب در رسانه های جمعی ، نمیتوان سخنان آنان را دارای ارزش نشر تلقی کرد . باز نشر سخنان آنان تنها به کسب و کار آنان ، یعنی نزدیکی به مرکز قدرت برای برخورداری از منافع سرشار آن ، کمک میکند .
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.