شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ -
- 18 Jan 2020
22 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
فیلترینگ هوشمند اینستاگرام؛ دولت در مقابل کاربران ناراضی
«ما می‌خواهیم مردم در چارچوب زندگی خصوصی خود کاملاً آزاد باشند. در دنیای امروز دسترسی به اطلاعات و حق گفتگو و حق تبادل اندیشه، حق همه ملت‌ها و از جمله ملت ایران است البته همه دولت‌ها دنبال نوعی نظارت بر شبکه اطلاعاتی جهانی هستند. ما برای ما مسائل اخلاقیمان و هویت ملیمان بسیار مهم است و بنابر این در این زمینه حساسیت به خرج خواهیم داد اما دلمان می‌خواهد مردم ما از همه یافته‌های بشری علم و دانش و اندیشه‌های متنوع و گوناگون مطلع باشند و در تماس باشند و لذا یکی از برنامه‌های دولت توسعه زیرساخت‌های دیجیتالی است و این کار را به زودی آغاز خواهد کرد.»  

این جملات، بخشی از گفتگوی حسن روحانی، رئیس جمهور ایران با شبکه ان بی‌سی است. با وجود وعده‌های رییس دولت یازدهم در زمینه ضرورت آزادی شبکه‌های اجتماعی، فیلترینگ هوشمند اینستاگرام در دستور کار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفت. گفته می‌شود در مرحله نخست این طرح، برخی از صفحه‌های پرطرفدار در از شبکه از طریق فیلترینگ هوشمند وزارت ارتباطات مسدود شده است. 


مقام‌های قضایی و امنیتی ایران در دوسال گذشته چندین‌بار خواهان فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی موبایلی مانند واتس‌آپ و وایبر بوده‌اند اما هر بار، این موضوع با مخالفت و مقاومت برخی از مسوولان و کار‌شناسان ارتباطی مواجه شد.
شهریورماه سال جاری، معاون اول قوه قضاییه در نامه‌ای به مهلت سه‌ماهه‌ای اشاره کرد که وزارت ارتباطات برای فراهم کردن امکان «مسدودسازی و پالایش هوشمند محتوای مجرمانه» در شبکه‌های ارتباطی موبایل و «ارائه شبکه‌های اجتماعی داخلی هم سطح» درخواست کرده بود.


سرانجام معاون حقوقی و امور دولت و مجلس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از فیلترینگ هوشمند اینستاگرام برای توسعه فناوری در ایران خبرداد.


رضا، روزنامه نگار حوزه آی تی ساکن تهران در گفتگو با جرس معتقد است: «شبکه‌های اجتماعی موبایلی خیلی خوش شانس بوده‌اند که دو سه سال پیش به شکل کنونی همه‌گیر نشدند و گرنه دولت محمود احمدی‌نژاد رییس جمهور سابق آن‌ها را از دم تیغ فیلترینگ می‌گذراند. همین الان هم دولت روحانی برای بازنگه داشتن شبکه‌های اجتماعی موبایلی مانند واتس آپ، وایبر، اینستا گرام و شبکه‌هایی از این دست با دشواری‌هایی روبروست. فراموش نکرده‌ایم که مهر ماه امسال، مقام‌های قضایی هشدار دادند که این شبکه‌ها باید فیلتر شوند و پس از آن موج حملات تندور‌ها علیه دولت آغاز شد که همه آن‌ها جملگی می‌گفتند شورای نوبنیاد فضای مجازی، باید تکلیف این شبکه‌ها را یکسره کند.»


شورای عالی فضای مجازی از جمله شوراهای نوبنیادی است که به دستور آقای خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در اسفند ۱۳۹۰ تشکیل شد. رهبر جمهوری اسلامی ایران وظیفه این شورا را ایجاد مرکزی به نام مرکز ملی فضای مجازی کشور دانسته است.


به گفته این روزنامه نگار ساکن تهران، رییس جمهور سرانجام پس از آنکه چند بار به مقام‌های قضایی در خصوص برگزار نشدن جلسات شورا هشدار دادند، نشست این شورا را برپا کرد اما نتیجه این نشست، چیزی نبود که تندرو‌ها انتظار داشتند. در این نشست تصمیمی درباره فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی موبایلی گرفته نشد.


وی اجرای فیلترینگ هوشمند در شبکه‌های اجتماعی موبایلی از سوی وزارت ارتباطات را تصمیم و وعده‌ای می‌داند که ممکن است برای کنترل فشار تندورهای حکومتی اتخاذ شده باشد.


با وجود آنکه مسوولان وزارت ارتباطات تاکید کرده‌اند که فیلترینگ هوشمند اینستاگرام، مشکلی برای کاربران ایرانی ایجاد نمی‌کند رسانه‌های ایران از بروز اختلال در باز شدن عکس‌های عادی این شبکه اجتماعی خبر داده‌اند.


در پی اختلال در استفاده از شبکه اجتماعی اینستاگرام، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اطلاعیه‌ای در خبرگزاری مهر منتشر کرد.


وزارت ارتباطات در بخشی از توضیحات خود گفته است «سامانه پالایش هوشمند که از مدتی پیش به منظور صیانت فرهنگی و اجتماعی راه اندازی شده است تاکنون مطابق انتظار عمل کرده و هیچ گونه اختلالی نداشته است.» در ادامه این اطلاعیه آمده است: «آنچه در روز گذشته در خصوص یکی از شبکه‌های اجتماعی اتفاق افتاد اختلال موقت شبکه‌ای بین شبکه ارتباطی ایران و CDNهای این شبکه اجتماعی بوده که در هر یک از شبکه‌های اجتماعی دیگر نیز امکان وقوع دارد و هیچ ارتباطی به سامانه پالایش هوشمند نداشته است.»


برخی کار‌شناسان معتقدند سیستم‌های فیلترینگ در ایران دارای مشکلات فراوانی‌ هستند و بسیاری از محتواهای مناسب شبکه‌های اجتماعی به خاطر عملکرد فنی ضعیف و اشتباه این سیستم‌ها بی‌جهت فیل‌تر می‌شوند.


امیر، روزنامه نگار ساکن رشت در گفتگو با جرس فیلترینگ هوشمند اینستاگرام را اقدام مناسبی توصیف می‌کند ومی افزاید: «به نظرم کار خوبی است مانع از فیلترشدن کل اینستاگرام می‌شود.»


وی معتقد است که با توجه به تفاوت ملاک‌های مسوولان جمهوری اسلامی و اینستاگرام کار مناسبی ست وگرنه اصولگرا‌ها کل اینستاگرام را به هوا می‌فرستادند.»


این روزنامه نگار در مجموع اقدام وزارت ارتباطات را تایید نمی‌کند و می‌افزاید: «ولی اگر تدبیر دولت یا قوه قضاییه باشد برای فیلتر نشدن کلی اینستاگرام با توجه به شرایط کنونی ایران این اقدام کاری ست که بوی تندروی نمی‌دهد و حاوی نوعی عقلانیت است.»


امیر توضیح می‌دهد: «به نظر می‌رسد فیلترشدن موردی و جزیی اینستاگرام، محصول و سنتز فیلترشدن کلی وی چت و مقاومت حسن روحانی در برابر فیلتر شدن وایبر است.»


به گفته وی، در ماجرای وی چت، طرفداران شاکی شدند. در ماجرای وایبر، طرفداران رهبری و حال در قصه اینستاگرام راهی انتخاب شده تا هر دو طرف دعوا به یک رضایت نسبی برسند.
اپلیکیشن موبایلی وی‌چت در ایران آذرماه سال گذشته در بسیاری از آی‌اس‌پی‌‌ها از جمله مخابرات، مبین‌نت و ایرانسل بر اساس مصوبه کارگروه مصادیق محتوای مجرمانه (شورای فیلترینگ) فیلتر شد.


امیر، روزنامه نگار ساکن رشت در ادامه به صفحه رسمی رهبر جمهوری اسلامی در اینستاگرام با تعداد زیادی فالو اشاره می‌کند و می‌گوید هرچه هست مشخص است که اینستاگرام مورد تایید بیت رهبری نیز هست وگرنه این صفحه رسمی را ایجاد نمی‌کردند.


رضا، روزنامه نگار حوزه آی تی نیز با اشاره به اطلاعیه اخیر وزارت ارتباطات مبنی براینکه در فیلترینگ هوشمند تنها صفحات و عکس‌های «غیراخلاقی» فیلتر می‌شوند٬ می‌گوید: «به نظر می‌رسد عکس‌هایی هم که بر اساس قرائت رسمی جمهوری اسلامی، «غیراخلاقی» نیستند به تیغ فیلترینگ گرفتار شده‌اند.»


وی با اشاره به اینکه دولت پیش از این خود را به ادامه فعالیت شبکه‌های اجتماعی متعهد اعلام کرده بود معتقد است: «شاید بتوان گفت فارغ از آنچه که درباره اینستاگرام رخ داده و قابل دفاع نیست، دست‌کم در سایر شبکه‌های اجتماعی موبایلی مانند واتس‌آپ و وایبر که بین مردم و جوانان فراگیر‌تر هستند، دولت در برابر فشار‌ها پایداری کرده و این دو شبکه که بسیاری از جوانان و زنان و مردان ایرانی این روز‌ها آن را در گوشی‌های خود دارند، در دسترس هستند.»


رضا، روزنامه نگار ساکن تهران این پرسش‌ها را مطرح می‌کند که آیا تصمیم وزارت ارتباطات و حسن روحانی در خصوص اینستاگرام، تدبیری برای باز نگه داشتن شبکه‌های اجتماعی موبایلی در برابر موج فشار تندور‌ها است؟ ظاهرا که این‌گونه است و البته باید دید که فرجام این مناقشه چه خواهد شد، آیا این شبکه‌ها همچنان باز خواهند ماند یا اینکه تندور‌ها با سناریوهای افراطی تلاش خواهند کرد که این شبکه‌ها کاملا مسدود شوند؟
 

ارسال به :