سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ -
- 31 Mar 2020
06 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مریدپروری و عوام زدگی
نهاد روحانیت قرنهاست که با این آفت دست و پنجه نرم می کند. و متأسفانه به نظرم جریان روشنفکری دینی هم رفته رفته در معرض این آفت قرار گرفته است.  


مریدپروری و عوام زدگی دو روی یک سکه است.

عالمی که کاروبار علمی اش چنان سامان یابد که از دل اش جمعی مرید سینه چاک برآید، رفته رفته تابع علایق و سلایق مریدان می شود. نهاد روحانیت قرنهاست که با این آفت دست و پنجه نرم می کند. و متأسفانه به نظرم جریان روشنفکری دینی هم رفته رفته در معرض این آفت قرار گرفته است.

یکی از مهمترین نشانه های این بیماری آن است که آستانه تحمل مریدان نسبت به نقد مشفقانه مرادان کم می شود، و نقدها همه به چشم سوءظن تلقی می شود.

البته من نیک می دانم که بزرگان جریان روشنفکری دینی شخصاً اهل مریدبازی نیستند. اما نشانه های مهمی است که گویی این آفت راه خود را به درون این جریان می گشاید.

روشنفکران دینی از جمله آموزگاران مدرنیت و تفکر انتقادی در جامعه ما بوده اند، و در چارچوب تفکر انتقادی و مدرن نباید مجالی برای مریدبازی گشود. به نظرم دوستداران صادق و مشفق جریان روشنفکری دینی باید از تجربه تاریخی نهاد روحانیت عبرت بگیرند و مراقب باشند مبادا آفت مرید بازی و مرادزدگی دامنگیرشان شود- جریانی که مریدپرور شد دیر یا زود عوام زده می شود. 

منبع: فیس بووک نویسنده 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :