یکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ -
- 23 Feb 2020
28 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
انتقاد هاشمی رفسنجانی از پرونده‌سازی برای محققان دانشگاهی‬
جرس: رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر افرادی جرات بیان تحقیق خود را نداشته باشند این آزاداندیشی نیست و جایی که برای تحقیق و پژوهش بنیان گذاشته شده باید در آنجا آزاداندیشی وجود داشته باشد. موضوع آزاداندیشی امری غیر دینی نیست که برخی خیال می‌کنند یک فضای لیبرالیستی است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه آزاد، هاشمی رفسنجانی روز سه‌شنبه در همایش سراسری معاونان و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی، با بیان این که فضای دانشگاه باید فضایی برای انجام فعالیت‌های علمی، پژوهشی و تحقیقاتی باشد، گفت: مدیران دانشگاه‌ها حق ندارند برای اساتید به دلیل مباحث تحقیقاتی پرونده درست کنند.

 

وی گفت: این همایش می‌تواند آرامشی به مردمی بدهد که نگران فرهنگ و عقاید اسلامی در دانشگاه‌ها هستند.

 

هاشمی رفسنجانی، آزادی و اسلامی را دو پیوند برای تشکیل دانشگاه آزاد اسلامی دانست و گفت: قبل از انقلاب نیز کلمه آزاد وجود داشت و ما می‌خواستیم فضای تعلیمات عالیه را بازتر کنیم که البته در سال‌های اول این موضوع محقق شد اما شورای عالی انقلاب فرهنگی مقرراتی گذاشت که ما نیز با دانشگاه‌های دیگر تفاوتی نداریم.

 

وی یادآور شد: در دانشگاه آزاد اسلامی قید اسلامی برای ما بسیار اهمیت دارد و کلمه آزاد نیز به معنای آزاد اندیشی در دانشگاه است.

 

رییس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: امروز برای همه دنیا روشن است که هر جا بخواهد علم ترقی کند و تحقیقات به صورت جدی دنبال شود این امر در شرایط آزاد اندیشی اتفاق می افتد.

 

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به معاونان و مدیران فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: سعی کنید فضای دانشگاه، فضای تحقیق باشد و نگذارید این فضا که برای آموزش و ساخت انسان های متفکر است ،گرفتار ترس، وحشت و تقیه شود.

 

هاشمی رفسنجانی با بیان این که فضای علمی فضای تحقیق است و تبلیغ نیست، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی باید آزاداندیشی را جزو برنامه‌ها و اولویت‌های خود قرار دهد که من پیشنهاد می‌کنم گروه محققی روی مسایل فرهنگی تحقیق کنند.

 

وی با تاکید بر این که دانشگاه آزاد اسلامی باید به وحدت جهان اسلام توجه کند، گفت: متاسفانه امروز دنیای اسلام با مصیبت بزرگی مواجه شده است که باید در این زمینه بحث‌های اساسی و دانشگاهی صورت بگیرد و بررسی شود که چه خطرهایی دنیای اسلام را تهدید می‌کند.

 

هاشمی رفسنجانی با تاکید بر لزوم وحدت بین مسلمانان جهان گفت: دانشگاهیان باید این موضوع را مورد مطالعه قرار دهند و جوانان را نیز در زمینه ضررها و بحران‌های وجود تفرقه در بین مسلمانان آگاه کنند.

 

وی همچنین گفت : افراط امروز به یک ویروس تبدیل شده و باتوجه به این که مردم از حکومت‌ها ناراحتند و اکثر کشورهای اسلامی نیز با این موضوع مواجه هستند ، افراد به راحتی جذب گروه‌های افراطی می‌شوند و افراط شکل می‌گیرد.

 

ارسال به :