دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ -
- 20 Jan 2020
23 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
٤٥ زنداني استمداد كننده از بان كي مون تحت فشار
جرس: ماموران وزارت اطلاعات ، زندانيان سياسي و امنيتي بند ٧ زندان اوين را براي تكذيب نامه استمداد از بان كي مون و نهادهاي حقوق بشري، تحت فشار نابود كننده اي قرار داده اند .

 

به گزارش جرس، فشارها پس از ان تشديد شد كه ٤٥ زنداني انتقال يافته سياسي - امنيتي بند ٣٥٠ به زيرزمين بند ٧ كه فاقد هرگونه امكانات اوليه زيست است، در نامه اي به بان كي مون و نهادهاي حقوق بشري ، خواستار توجه و رسيدگي به شرايط سخت و طاقت فرساي خود شدند .


پس از انتشار نامه در سايت ها و رسانه ها ، فشار به زندانيان آغاز شد ، ابتدا عباسي رابط بند ٢٠٩ وزارت اطلاعات ، چند تن از زندانيان را احضار و تهديد كرد كه عدم تكذيب براي آنها گران تمام مي شود و پس از آن ، روز سه شنبه ١٦ ديماه ، مسولان حفاظت زندان به سرتيمي خطيبي ، در دفتر رييس بند هفت مستقر شده و همه امضاكنندگان نامه را به جز ٢ نفر از آنان كه براي مسايل پزشكي در بند حضور نداشتند را تحت بازجويي و فشار قرار دادند تا اصل و محتوي اين نامه را تكذيب كنند .


در اين بازجويي هاي تك نفره ، زندانيان ابتدا با يك نسخه بازجويي مواجه شدند كه بر روي ان اين سوال نوشته شده بود ، " صدور نامه را تاييد مي كنيد يا تكذيب"؟
زندانيان بايد يكي از دو گزينه را انتخاب مي كردند .


با شروع مقاومت از همان نفر اول ( سالار ستوده ) ، و اين سوال كه شما اين تكذيبيه را براي چه منظوري اخذ مي كنيد ؟ ، بازجويان به تندي واكنش نشان دادند. آنها به تهديد و ارعاب زندانيان پرداخته و در مورد افراد اندكي كه در گذشته با پيگيري هاي فراوان و اخذ وثيقه هاي سنگين موفق به اعزام به مرخصي شده بودند ، تهديد شد كه مرخصي آنان لغو خواهد بود .
برخي ديگر از زندانيان به محروميت از ملاقات ، عفو و آزادي مشروط ، تهديد شدند.


عده اي از زندانيان تحت اين فشارها و تهديدها ، مجبور به تكذيب شدند ولي بخش بزرگي از آنان همچنان بر صحت مدعاهاي نامه به بان كي مون ، تاكيد كردند .
اكثر زندانيان احضار شده توسط بازجويان ، بدون پذيرفتن صدور تكذيب زير برگه بازجويي نوشتند : محتواي خبر ( وضعيت غير انساني قرنطينه بند ٧ ) را تاييد مي كنم ولي از انتشار خبر بي اطلاع هستم .


آنها از روش تاييد محتوا بدون پذيرش مسوليت كه همواره از سوي زندانيان براي جلوگيري از پيگرد قضايي و اقدامات غير قانوني توسط زندانبان انجام مي شود ، استفاده كردند.


بازجويان ، همچنين در برگه اي ديگر از همه زندانيان بند هفت، اثر انگشت اخذ كردند و بيم آن مي رود كه با سند سازي ، قصد تخديش سنديت اين استمداد و محتواي ان را داشته باشند .

 

ارسال به :