دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ -
- 20 Jan 2020
23 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
انتشار مناظره منتشرنشده سروش و مصباح
جرس: مجله فرهنگ و علوم انسانی «عصر اندیشه» در چهارمین شماره خود متن مناظره منتشرنشده از دکتر سروش با آیت‌الله مصباح را منتشر کرد.

 

به گزارش ایسنا، ماهنامه عصر اندیشه در مقدمه‌ای درخصوص متن منتشر نشده دکتر سروش با آیت‌الله مصباح آورده است:

«هرچند بر اساس مشهورات تاریخی و واقعیت دانشگاهی سال‌های نخست پیروزی انقلاب اسلامی را از پرهیجان‌ترین دوران مناظرات ایدئولوژیک و مباحثات معرفتی می‌دانند که گنجینه ارزشمندی برای اسناد و تاریخ علوم انسانی معاصر به شمار می‌رود، اما پایان دهه 1360 نیز موجی از مباحثات انتقادی در محافل فکری جریان داشت که می‌توان آن‌ها را مناظره‌های مخفی نامید.»
 

در بخشی از این مقدمه آمده است:

«در بهار 1360 برجسته‌ترین ایدئولوگ‌ها و تئوریسین‌های اصحاب سیاسی و گروه‌های اجتماعی پای میز مناظره با رقبای فکری خود می‌نشستند. وقتی عبدالکریم سروش در کنار آیت‌الله مصباح یزدی قرار گرفت تا به عنوان نمایندگان فکر و فلسفه اسلامی با احسان طبری، غول مارکسیسم خاورمیانه و فرخ نگهدار نماینده سازمان چریک های فدایی خلق به گفتگوی انتقادی بنشینند.»

در این بخش همچنین آمده است: «دکتر سروش در این مناظره‌ها به نقد دگماتیسم نقاب دار و اصول فلسفه مارکسیستی می‌پرداخت و در رد آن هم ادله معرفت و شناختی ارائه می‌کرد و هم روش‌شناسی علم مارکسیستی را زیر سوال می‌برد. او البته بعدها گفت که با تکیه بر معرفت شناسی پوزیتویستی و با اتکا بر روش نقد کارل کوپر در مواجهه با کمونیسم آرای توده‌ای را نقد و رد می کرده است.»

 

مجله عصر اندیشه این بخش را به عنوان ماجرای یک مناظره مخفی که سرانجام پس از 24 سال منتشر شد، روایت کرده است.

 

ارسال به :