دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ -
- 24 Feb 2020
29 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مسلمان تروریست؛ ساده سازی یک ترور
دست بردن به اسلحه، برای نابودی شر مطلق، محصول همین ساده سازی هاست 


بزرگنمایی و تاکید بیش از حد بر مسلمان بودن عاملان فاجعه تروریستی در دفتر نشریه ی شارلی ابدو فرانسه، ساده سازی یک معادله ی ده‌ها مجهولی، به یک معادله و یک مجهول است.   واضح است که  این  ساده سازی -هر چند خیلی زود به حل معادله و گرفتن جواب می انجامد-  اگر «مغرضانه»  یا «ابلهانه» نباشد، یک اشتباه بنیادی است که نمی تواند منجر به  حل مسئله و پیدا کردن مجهولات و ریشه یابی معضلات ناشی از آن بشود.

 
این اشتباه بنیادی، البته بارها و بارها در سالیان اخیر تکرار شده است. همین ماه گذشته بود که اکثر قریب به اتفاق رسانه‌های غربی، اکیداً اصرار داشتند که گروگانگیر استرالیایی‌ایرانی، را فقط ایرانی بنامند، تا با پیوند "هویت ایرانی" و "سیاست‌های جاری جمهوری اسلامی ایران " راه حل ساده تر و سریعتری برای ریشه‌های گروگانگیری پیدا کنند.

 
این ساده سازی، عارضه‌های جانبی هم دارد و اهداف دیگری را هم تامین می کند. وقتی تعداد مجهول‌ها به یکی تقلیل یافت، دوگانه سازی خیر مطلق و شر مطلق، حول آن شکل می گیرد. معادله که حل شد ، شیطان را به راحتی می شود یافت و تاوان همه ی مشکلات و انحرافات را از او گرفت.

 
و طرفه آنکه، دست بردن به اسلحه، برای نابودی شر مطلق، محصول همین ساده سازی هاست. جوانی که در دهه‌های دوم و سوم زندگی خود به سر می برد، همین که معادله را حل کرد و ابلیس را دید، عجولانه خود را در یک قدمی بهشت می بیند و در آن صورت چرا کوتاهی کند؟ چرا کلاشینکوف را بر ندارد و به دفتر شارلی ابدو نرود و سهمش را برای از بین بردن شر مطلق ادا نکند؟

 
***

خواننده ی سه پاراگراف بالا می تواند دریابد، چگونه کسانی که تروریست را در اسلام و مسلمانی خلاصه می کنند و کسانی که برای ادای وظیفه ی مسلمانی دست به اسلحه می برند، دو روی یک سکه اند و در یک جبهه علیه انسانیت و تمدن ایستاده اند. نگارنده در پاراگراف اول ازکسانی می گوید که ترور را به اسلام و مسلمانی خلاصه کرده اند و بدون آنکه سیر منطقی خود را وانهد، در کوتاهترین زمان و در پاراگراف سوم، به کسانی می رسد که ترور امروز پاریس را رقم زدند، تو گویی جای قاتل و مقتول عوض شده است.

 
رفتار دو یا سه جوان فرانسوی ( با اصل و نصب الجزایری) که ترور را رقم زدند، در ذات خود تفاوتی با فلان جوان نروژی ندارند که چند سال پیش دهها نفر را در ساحل به گلوله بست. چه بسا اگر مطالعاتی دقیق در تربیت خانوادگی، دوره‌های آموزشی، مشکلات فرهنگی و ادغام اجتماعی ، شکست‌های فردی، شرایط روانی و مشکلات روحی و دهها پارامتر دیگر از جمله ایدئولوژی کاذبی که این افراد بر اساس آن‌ها دست به کشتار آدم‌های بی‌گناه زده اند، انجام شود تا تعداد معادلات و مجهولات به تناسبی منطقی برسند، بخشی از شباهت‌ها و تفاوت‌های واقعی این گروه از اشخاص جامعه ستیز شناسایی خواهد شد.

 
همزمان باید ریشه ناامنی‌های اقتصادی و سیاسی، نقش مافیا وکارتل‌های قاچاق انسان و مواد مخدر، سود و زیان کارخانه‌های اسلحه سازی، تاثیرات قیمت نفت و جایگاه استراتژیک خاورمیانه ی مسلمان در اقتصاد جهانی، تاریخ استثمار و استعمار ملت ها، و دهها عامل جغرافیایی و تاریخی و اقتصادی ریز و درشت دیگر در کنار تاریخ ادیان و استعداد متون دینی برای آرمان سازی و خشونت پروری مورد مطالعه‌های جدی و بی‌طرفانه قرار گیرد. آن گاه است که شايد بتوان ادعا کرد که ریشه‌های اتفاق تروریستی پاریس و اتفاق‌های مشابه شناسایی شده است.

 
صد البته، پنهان نباید کرد که دین اسلام دینی است که به لحاظ سابقه تاریخی از بسیاری از ادیان دیگر جوانتر است و امروزه استعداد بیشتری برای سوء استفاده‌های عام و خاص دارد. بسیاری از مسلمانان نیز در تطبیق خود با مظاهر جهان جدید کندتر از سایر ادیان عمل کرده اند و در دفاع از بنیادهای متعال دین خود ناتوان ترند و به همین خاطر است که این روزها اسمش را در کنار اتفاق‌های تروریستی و گروههای تندرو بیشتر می توان شنید.
 

 پی نوشت : کمپینی در شبکه های اجتماعی راه افتاده است به اسم "من احمد هستم". اشاره این کمپین به اسم یکی از پلیس های کشته شده  در ترور هفته نامه شارلی ابدو است که از اسم او پیداست مسلمان بوده است. عوامل راه اندازی این کمپین احتمالا این نیت خیر را داشته اند تا نشان دهند که مسلمانان و  اسلام،  نه تنها عامل ترور نیستند بلکه جانشان را در راه حق ازادی بیان افراد غیر مسلمان هم می دهند. بر این باورم  که اینگونه تاکید ها بر هویت های غیرانسانی قاتل و مقتول، باز هم به دوگانه سازی خیر و شر می انجامد و محصول همان ساده سازی ماجراست.  


نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.