یکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ -
- 23 Feb 2020
27 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
عالمان ومفتیان دین باید محکوم کنند
این ترورها نه با قرآن می‌سازد و نه با سیره پیامبر سازگار است و اگر روایتی در این باب موجود است، از جهت سند و دلالت کاملا مخدوش است

 
من قتل الناس فکانما قتل الناس جمیعا

حادثه تلخ و ناگوار تروریستی که در حمله به مجله «شارلی ابدو» در پاریس اتفاق افتاد و منجر به قتل عده‌ای روزنامه‌نگار شد، بدون شک در هر مذهب و آیینی و در نزد هر انسان عاقلی، محکوم و تنفرآفرین است. هر مسلمان آگاهی می‌داند یکی از مسایلی که اسلام، ممنوع دانسته و آن را حرام شمرده است، قتل انسان‌ها از راه ترور و حمله و کشتن ناگهانی است. پیامبر(ص) فرمودند: «ان الاسلام قید الفتک» یا «الایمان قیدالفتک»؛ یعنی اسلام و ایمان ترور را ممنوع دانسته است. (کافی، ج٧، ص٣٧٥) کسانی که ترور و کشتن ناگهانی را به اسلام یا سیره پیامبر(ص) نسبت می‌دهند، باید بدانند این نسبت‌ها نه با قرآن می‌سازد و نه با سیره پیامبر سازگار است و اگر روایتی در این باب موجود است، از جهت سند و دلالت کاملا مخدوش است؛ (بنگرید به کتاب حکومت دینی و حقوق انسان، آیت‌الله منتظری، ص٧٤).

اگر صاحبان نشریه یا کاریکاتوریست‌های مجله، قبلا کاریکاتوری از پیامبر(ص) کشیده باشند- هرچند این کار سوءاستفاده از آزادی و در فقه اسلامی جرم است- ولی راه مجازات آن، ترور چند روزنامه‌نگار نیست. اگر این نوع برخوردها از طریق فتاوای عالمان مذاهب مهار نشود، ممکن است در هر جایی این اتفاق ناگوار بیفتد و از هر جایی فتوای ترور صادر شود.

این برخوردهای خشنی که در گوشه‌وکنار دنیا شاهد هستیم و برخوردهای تنفرآمیزی که امثال داعش، بوکوحرام، القاعده، طالبان و گروه‌های افراطی دیگر انجام می‌دهند، اگر توسط عالمان دین مهار نشود، سرانجام تلخی برای اسلام و مسلمین در دنیا خواهد داشت.

از آن‌سو باید مرز آزادی در حمله به باورهای دینی مردم نیز مشخص شود. دولت‌ها و محاکم قضایی و قانونگذاران باید میان نقدکردن و استهزای مقدسات دینی مردم در عرصه مطبوعات فرق بگذارند. جنگ‌های مذهبی و برخوردهای اعتقادی، خسارات بزرگی بر بشر وارد کرده است. پیامبر اسلام(ص) در مدینه، مذاهب موجود را به‌رسمیت شناخت و همه را به زندگی مسالمت‌آمیز دعوت کرد. علمای ادیان در این روزگار وظیفه بس بزرگی برای مبارزه با خشونت دارند. در برخی رسانه‌ها و شبکه‌های ماهواره‌ای جاهلانه یا مغرضانه این حرکت‌های تروریستی را به حساب اسلام و سیره پیشوایان دین می‌گذارند. تاکید می‌کنم که در اسلام هیچ مجازاتی از طریق ترور، مشروع نیست. عدالتی که قرآن بر آن تاکید کرده است؛ یعنی نسبت به هیچ‌کسی ظلم نشود. کسی که نتواند از خود دفاع کند، هر حمله‌ای که به او صورت گیرد مصداق ظلم است. اگر در عرصه مطبوعات جرمی صورت گرفت، باید این جرم در دادگاه صالح و با حضور هیات‌منصفه ثابت شود. در غیر این صورت جامعه گرفتار آنارشیسم یا فاشیسم می‌شود. جا دارد علمای اسلام از هر فرقه و مذهب این نوع خشونت‌ها و ترورها را محکوم کنند و حرمت آن را اعلام دارند؛ زیرا قرآن فرموده است: «کشتن یک نفر معادل کشتن آدمیان است» و نیز خطاب به همه انسان‌ها فرموده است: «والله یدعوا الی دارالسلام: و خداوند بندگانش را به سوی ‌دار امنیت و سلامت دعوت می‌کند».

 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.