جمعه ۰۱ شهریور ۱۳۹۸ -
- 23 Aug 2019
21 ذو الحجة 1440 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
هراس از رهبران جنبش سبز در صحن مجلس
جرس: علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی که صبح روز یکشنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۳در بخشی از نطق خود به غیرقانونی بودن حصر رهبران جنبش سبز اشاره کرد با صدای بلند هو و فریادهای نمایندگان مجلس مواجه شد. 

تعدادی از نمایندگان در اطراف جایگاه نطق وی ایستادند و فریاد کشیدند:«مطهری ساکت شو»،«مرگ بر فتنه گر» و «مرگ بر ضد ولایت فقیه»، سپس جلسه غیرعلنی شد و خبرنگاران و عکاسان را بیرون کردند. در‌‌نهایت، تعدادی از نمایندگان، پیش از پایان سخنرانی او به بالای سکو رفتند، او را از جایگاه به زیر کشیدند و بر زمین انداختند.


به گزارش منابع خبری داخل ایران، علی مطهری، نماینده اصولگرای مجلس نهم در بخشی از نطق خود گفت: «اینجانب حصر آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد را پس از پایان آشوب‌های خیابانی بدون حکم قضایی همچنان خلاف اصول متعدد قانون اساسی می‌دانم»


در پی این اظهارات نماینده مردم تهران، نمایندگان با نشان دادن عدد ۲ (اخطار آیین نامه‌ای) و شعارهای «مطهری، ساکت شو»، «مرگ برفتنه گر» و «مرگ بر ضد ولایت فقیه» خواستند سخنانش را قطع کنند.
با این وجود، وی به سخنان خود ادامه داد و گفت: «طبق حکم قضایی و ادله آن را به زیان انقلاب اسلامی می‌دانم. دراین زمینه شورای عالی امنیت ملی، قوه قضائیه و ریاست جمهوری تقاضادارم به موضوع آقایان موسوی و کروبی رسیدگی کنند.»


در این میان، برخی نمایندگان از جمله فتح الله حسینی، عضو هیات رییسه مجلس، صفدر نعیمی رز، عضو کمیسیون امنیت ملی وعباس پاپی‌زاده، سخنگوی کمیسیون کشاورزی مقابل جایگاه نطق مطهری رفتند. با فریاد، خطاب به وی شعار «مطهری ساکت شو»، «مرگ بر فتنه گر» و «مرگ بر ضد ولایت فقیه» سردادند. او را از پایین سکو به پایین کشیدند و بر روی زمین انداختند.


باوجود اینکه خبرگزاری فارس، نوشته است تشنج مجلس به برخورد فیزیکی مطهری با نمایندگان مجلس انجامیده است فتح الله حسینی، یکی از نمایندگان مهاجم درگفتگو با خبرگزاری تسنیم بحث درگیری فیزیکی را تکذیب کرده است.
وی گفته است: «عجیب است که برخی به صراحت با برجسته سازی و تحریف، یک درگیری کوچک لفظی را در به درگیری فیزیکی تبدیل و توصیف می‌کنند که این اقدام خلاف اخلاق است چرا که حتی در جریان تنفس مجلس نیز درگیری فیزیکی بین نمایندگان و آقای مطهری رخ نداد.»


وی افزوده است: «البته آقای مطهری وقتی آقای حسینی خواهش کرد که نطقش را ادامه ندهد، با ضربه کوچکی ایشان را هُل داد که از موضوع نمی‌توان به عنوان درگیری فیزیکی یاد کرد.»
در میان فریاد‌ها و درگیری‌های نمایندگان، عابد فتاحی، نماینده اقلیت مردم ارومیه به بالای سکو رفته و در دفاع از مطهری مقابل نمایندگانی که قصد درگیری با او را داشتند ایستاد.


وی در گفتگو با تارنمای تابناک گفته است: «نمایندگان مهاجم با مطهری درگیری فیزیکی پیدا کردند؛ اما در حد زیادی نبود. من خودم در نزدیک مطهری بودم و مواظب بودم تا به او آسیب جدی نرسد؛ نه تنها مطهری، که هیچ یک از نمایندگان دیگر هم آسیبی نبینند.»
درپی این اتفاقات، محمد حسن ابوترابی فرد، نایب رییس مجلس، زنگ تنفس را به صدا درآورد، جلسه علنی را تعطیل و دستور خروج خبرنگاران و عکاسان و تصویربرداران را از صحن ابلاغ کرد.
حرکت نمایندگان خلاف قانون بود


در ماده ۸۰ مبحث دوم آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با عنوان «تعهدات نمایندگان» گفته شده است که «نمایندگان براساس مسؤولیت نمایندگى، متعهد و ملتزم به حفظ حیثیات مجلس و نمایندگان و رعایت نظم و نوبت و اجرای آیین ‏نامه داخلى مى‏ باشند. در مواردى ‏که نماینده‏ اى رعایت تعهدات فوق را ننماید اقدامات ذیل به ‏ترتیب از طرف رئیس به ‏عمل خواهد آمد: تذکر شفاهى در جلسه علنی، اخطار در جلسه علنى، احضار و توبیخ متخلف در جلسه هیأت رئیسه»


همچنین در ماده ششم مبحث پنجم با عنوان «انتظام مجلس» آمده است: «حفظ انتظام و امنیت محوطه مجلس به عهده رئیس مجلس و در غیاب او به عهده نواب رئیس است. هیچ مقام و قوه‏ اى بدون اجازه رئیس، حق‌ مداخله در محوطه و امور مجلس را ندارد.»
داریوش قنبری، نماینده دوره‌های هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی در گفتگو با جرس با اشاره به برهم زدن سخنان علی مطهری در مجلس و برخورد فیزیکی نمایندگان با وی معتقد است: «درمجموع، آیین نامه داخلی مجلس اعلام می‌کند، هنگامی که یک نماینده در صحن علنی مجلس نطق می‌کند، بر هم زدن نظم مجلس و صحبت‌های نماینده از سوی سایر نمایندگان و حاضران در مجلس برهم زدن نظم مجلس تلقی می‌شود.»
وی که جزو رد صلاحیت شدگان نامزدهای نمایندگی مجلس نهم است در ادامه می‌گوید: «به هر حال، با توجه به آیین نامه داخلی مجلس، برهم زدن نطق یک نماینده. آنچه که به عنوان برخوردهای تند از سوی نمایندگان با آقای مطهری در صحن علنی مجلس صورت گرفته، عملی غیرقانونی تلقی می‌شود.»


قنبری با بیان اینکه به صورت دقیق در جریان آنچه که در صحن علنی مجلس اتفاق افتاده نبوده است می‌افزاید: «ازسوی دیگر، قانون اساسی نیز این حق را به یک نماینده مجلس داده که در تمام امورات کشور حق اظهار نظر داشته باشد.»
دراین رابطه، رییس شعبه ۶۸ دادگاه تجدید نظر تهران گفته است: «اصل ۸۶ قانون اساسی مقرر می‌کند که نماینگان مجلس در آرای خود نسبت به موضوعات مختلف از آزادی کامل برخوردارند مشروط براینکه مرتکب رفتار مجرمانه شوند.»


اسدالله مسعودی مقام به ایسکانیوز توضیح داده است: «یعنی رفتار آن‌ها با توهین و افترا و نشر اکاذیب همراه باشد. درغیر این صورت، ممنوعیتی برای آن‌ها وجود ندارد.»
او اضافه کرده است: «نمایندگانی که اظهارنظرهای آن‌ها جنبه جزایی داشته باشد، همانند آحاد جامعه تحت تعقیب کیفری قرار می‌گیرند.»


مطهری قانون گریزی حاکمیت را به چالش کشاند


سخنان علی مطهری بازتاب فراوانی در شبکه‌های مجازی از جمله فیس بوک و کاربران ایرانی و نیز فعالان سیاسی داخل و خارج کشور داشته است. ازجمله محمدتقی کروبی، فرزند دوم مهدی کروبی از رهبران جنبش سبز که اکنون در حصر خانگی به سر می‌برد در صفحه فیس بوک خود نوشته است: «وقتی تملق و چاپلوسی فرهنگ لا یتغیر حاکمیت گردد، دیگر نمی‌توان سخنان دکترعلی مطهری اصولگرا را همل کرد، مطهری خدا باور، این روز‌ها یکه و تن‌ها، قانون گریزی حاکمیت را به چالش کشانده و در مذمت تعطیلی عقل و درایت بنام اطاعت تعبدی از قدرت سخن می‌گوید.»


فرزند مهدی کروبی افزوده است: «او (علی مطهری) می‌داند که فساد ساختاری امروز بهای سنگین حاکمیت تملق و تعطیلی عقل است. از این رو به وظیفه شرعی و قانونیش عمل می‌کند و حاکمیت قانون و شرع گریز را به چالش قانون و شرع می‌کشاند. شنود، توهین، تهدید و برخورد فیزیکی وکیل الچکمه‌ها را بهانه‌ای برای فرار از ادای تکلیف نمی‌داند.»


او در ادامه این پرسش را مطرح کرده است که «آیا وقت آن نرسیده که دیگر عزیزان با ورود خود به این عرصه، مانع خاموش شدن ندای حریت و آزادگی شوند؟»


علی مطهری پیش از این، در ۱۴ دی ماه سال جاری نامه سرگشاده‌ای به رییس قوه قضاییه نوشت و از اظهارات اخیر وی درباره حصر دو کاندیدای انتخابات سال ۸۸ به شدت انتقاد کرد و نوشت:« اگر تصمیم بر محاکمه است، چه محذوری امروز برای محاکمه وجود دارد که مثلا چند ماه بعد وجود ندارد؟ و اگر تصمیم بر محاکمه نیست پس زودتر به این غائله خاتمه دهید که هر روزی که با وضع موجود می‌گذرد از نظر سیاسی و اقتصادی به ضرر کشور است.»


علی افشاری، فعال سیاسی ساکن امریکا در پستی عمومی در صفحه فیس بوک نوشته است: «صحبت‌های علی مطهری به خوبی ماهیت فرمایشی و غیر مردمی مجلس نهم را آشکار ساخت.»
این تحلیلگرسیاسی افزوده است: «شجاعت علی مطهری قابل تقدیر است که نشان داد مسئله انتخابات ۸۸ نه حل شده و نه فراموش شده و کماکان مهم‌ترین مساله سیاسی ایران و تهدید حکومت است.
افشاری که با مواضع مطهری به خصوص دیدگاه‌های فرهنگی و مذهبی‌اش موافق نیست با این وجود پایبندی‌اش به رفتار سیاسی مبتنی بر اصول مشخص را تحسین می‌کند.


به گفته وی، علی مطهری بر روی مخالفت با حصر غیر قانونی محکم ایستاده و بدون پروا از هزینه‌های مختلف در حد توانش می‌کوشد تا حرکت برای لغو حصر خانگی موسوی، کروبی و رهنورد را جلو ببرد.
برخی از کاربران با انتشار پست‌هایی، رفتاراخیر نمایندگان را نشان دهنده استبداد و خودرایی دانسته‌اند. از جمله کاربری به نام منصور نوشته است: «هر نماینده‌ای بر اساس قانون حق دارد در وقت قانونی که دارد حرف بزند، این هو کردن و شعاردادن نشانه عدم پایبندی نمایندگان مجلس به قانون است.»


فرزند آیت الله مطهری تاکنون بار‌ها به ادامه حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد اعتراض کرده و آن ر ا خلاف قانون اساسی جمهوری اسلامی دانسته است.
شیرزاد عبدالهی، روزنامه نگار و منتقد مسائل آموزش و پرورش نیز در صفحه فیس بوک خود نوشته است: «علی مطهری چیزی دارد که به دل می‌نشیند. چیزی که از جنس سیاست نیست. چیزی از جنس وجدان، صداقت، راستگویی و... که گوهر گمشده این روزهای ماست.»


وی درادامه گفته است: «اهمیت مطهری در شکستن قالب‌های مصنوعی و تحمیل شده است که همه ما به آن‌ها تن داده‌ایم.. اهمیت او در شکستن فضای دروغ و دو رویی و ریاکاری است. حرف‌هایش برخاسته از قلب و وجدان اوست. این‌‌ همان چیزی است که روی ما اثر می‌گذارد.»


این روزنامه نگار با بیان اینکه مطهری با حرفهای ساده‌اش به وجدان همه ما تلنگر می‌زند تاکید کرده است: «…این سادگی، وجدانهای خفته ما را تحریک می‌کند، مطهری صدای وجدان له شده ما و کاراو تشویش اذهان همه ماست… در مجلس ۲۹۰ نفری یک مرد تن‌ها، ایستاده است. برزمینش می‌زنند دوباره بلند می‌شود. او با حرفهای ساده‌اش امپراتوری دروغ و ظاهرسازی را رسوا می‌کند.»


امیدواری‌هایی که با روی کار آمدن دولت حسن روحانی برای رفع حصر از رهبران جنبش سبز به وجود آمده بود با گذشت بیش از یکسال هنوز بی‌پاسخ مانده‌اند. همچنان اقدام‌ قابل توجهی در این زمینه انجام نشده و شرایط امنیتی حصر همچنان برای میرحسین موسوی٬ زهرا رهنورد و مهدی کروبی برقرار است.
اما اتفاقی که در ۲۱ دی ماه در مجلس شورای اسلامی رخ داد بار دیگر ثابت کرد که نمایندگان تندرو وابسته به حاکمیت، ظرفیت انتقادپذیری حتی تحمل شنیدن نام موسوی و کروبی را ندارد.
 

ارسال به :