شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ -
- 18 Jan 2020
22 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
کنگره: تحریم‌ها را تشدید می‌کنیم/ اوباما: تحریم جدید را وتو می‌کنم
 جرس: در آستانه دور جدید مذاکرات وزرای خارجه ایران و 5+1 کنگره آمریکا تلاش تازه ای برای محدود کردن دولت این کشور درباره حصول توافق هسته‌ای با ایران را آغاز کرده است اما از سوی دیگر باراک اوباما رئیس جمهور امریکا تهدید کرد در صورت تصویب هر طرحی برای تشدید تحریم های ایران این مصوبه را وتو خواهد کرد.  

 

به گزارش فرارو، در حالی که مذاکرات هسته‌ای ایران و 5+1 در سطح کارشناسی در ژنو جریان دارد و از دو روز آینده نیز دور جدید آن با حضور وزیرخارجه کشورمان و وزرای 5+1 پیگیری می‌شود، برخی نمایندگان کنگره امریکا در پی تشدید تحریم‌ها علیه ایران و محدود کردن دولت اوباما برای توافق با ایران هستند.

 

خبرگزاری رویترز دیروز گزارش داد علیرغم آنکه اوباما گفته تشدید تحریم‌ها می‌تواند مذاکرات را با خطر روبرو کند، باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا اعلام کرده نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه کنگره طرحی برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران دارند.

 

این سناتور جمهوری‌خواه به رویترز گفته، نمایندگان کنگره این نگرانی را دارند که دولت اوباما به اندازه کافی با ایران سختگیرانه برخورد نکند. کنگره همچنین سرگرم تهیه لایحه‌ای است که بر اساس آن هرگونه توافق اتمی با ایران باید به تایید نمایندگان کنگره برسد.

 

کورکر هدف این تلاش‌ها را پررنگ‌تر کردن نقش کنگره در توافق اتمی با ایران دانسته است.

 

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم از برنامه جدید کنگره برای محدود کردن دولت این کشور برای توافق هسته ای با عنوان اولین چالش بین اوباما و کنگره در سال 2015 نام برده و خبر داده که کمیسیون بانک مجلس سنا نیزه هفته آینده جلسه استماعی برگزار می‌کند که در آن درباره "ضرورت استراتژیک" تحریم‌ها صحبت خواهد شد.

 

با این وجود کاخ سفید بر این مساله تاکید کرده است که تصویب طرح مربوط به اعمال تحریم های جدید علیه ایران می تواند موجب شود تا ایران از میز مذاکره با شش قدرت جهانی، عقب نشینی کند.

 

در همین رابطه نیویورک تایمز گزارش داد اوباما در تازه ترین اظهارت خود کنگره را به وتوی مصوبات کارشکنانه علیه مذاکرات هسته ای با ایران تهدید کرده است.

 

براساس این گزارش، باراک اوباما دیروز (پنجشنبه) در نشستی غیرعلنی در بالتیمور با حضور گروهی از اعضای دمکرات مجلس سنا، وعده داد که از برنامه کاری اش در مقابل جمهوری خواهان کنگره دفاع و در برابر تلاش های تخریبی آنها ایستادگی خواهد کرد.

 

براساس اظهارات درز کرده از نشست یاد شده، اوباما هچنین از همقطاران دمکرات خود خواست که به او در این امر کمک کنند. وی با تاکید بر مخالفت دولتش با طرح تحریم ایران، تهدید کرد که چنین مصوبه ای را نیز وتو خواهد کرد.

 

به گفته شاهدان، اوباما از نمایندگان خواست که پیگیر تحریم جدید علیه ایران نباشند، زیرا چنین اقدامی اختیارات وی را تضعیف می کند و می تواند موجب انحراف مسیر مذاکرات شود؛ اوباما تصریح کرد که چنین اقدام تحریک آمیزی موجب می شود که ناظران بین المللی مسوولیت هر گونه ناکامی مذاکرات هسته ای تا سی ام ژوئن را متوجه آمریکا بدانند.

 

وی در بخش تامل برانگیز دیگری از سخنانش، به اعمال فشار از خارج از کنگره بر نمایندگان آن اشاره کرد و گفت که سنگینی فشارهای وام دهندگان و سایرین را بر دوش سناتورها درک می کند، اما لازم است آنها به جای پیگیری دستاورد سیاسی کوتاه مدت، نگاه بازتری داشته باشند.

 

براساس این گزارش، سخنرانی اوباما با برخورد لفظی با "رابرت منندز" از سناتورهای پیگیر تصویب تحریم های جدید علیه ایران است، پایان یافت.

 

از سوی دیگر بلومبرگ نیز در مطلبی نوشت که کنگره برخلاف مسیر اوباما در اعمال تحریم های جدید علیه ایران گام برمی دارد و کاخ سفید و سنا بر سر این مساله که آیا فشارها بر ایران را افزایش دهند، ستیز و نزاع دارند.

 

بر اساس گزارش بلومبرگ، فشارها ادامه دارد و طی هفته آینده نیز افزایش خواهد یافت چرا که کنگره قصد دارد تا نقش خود را در مذاکرات و توافق هسته ای با ایران پررنگ تر کند.

 

فشار کنگره و سنا به دولت امریکا برای جلوگیری از توافق با ایران در حالی است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه با همتای آمریکایی‌اش جان کری در ژنو دیدار و گفت و گو کرد. عباس عراقچی معاون وزارت خارجه ایران این مذاکرات را "فشرده، صریح و جدی" خواند و اظهار داشت که همه موضوعات در آن مرور شده و آخرین مواضع رد و بدل شده است.

 

ظریف پس از این دیدارها عازم آلمان شد تا با اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان دیدار کند. وی قرار است در همین چارچوب با وزیرخارجه فرانسه و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز دیدار کند. مذاکرات ژنو در سطح کارشناسان همچنان ادامه دارد و در سطح وزرای امور خارجه روز ۲۸ دی (۱۸ ژانویه) از سر گرفته خواهد شد. 

 

ارسال به :