سه‌شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ -
- 21 Jan 2020
24 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
سقوط کاخ ریاست جمهوری یمن به دست شیعیان حوثی / نخست وزیر یمن در حصر خانگی
جرس: کاخ ریاست جمهوری یمن عصر سه شنبه به دست اعضای مسلح حوثی ها سقوط کرد.

 

به گزارش عصرایران به نقل از منابع خبری، هم اکنون کاخ ریاست جمهوری یمن در شهر صنعا به صورت کامل در کنترل و سیطره اعضای مسلح حوثی ها (گروه انصار الله) قرار دارد.

 

کشتی های جنگی آمریکا نیز در آب های نزدیک یمن مستقر شده اند تا در صورت دریافت دستور، کارکنان سفارت آمریکا در صنعا را منتقل کنند.

 

شبکه اسکای نیوز عربی هم به نقل از منابع آگاه اعلام کرد عبدربه منصور هادی رئیس جمهور یمن پس از سقوط کاخ ریاست جمهوری و محاصره منزل مسکونی اش، از پایتخت خارج شده است. رسانه ها و منابع رسمی در این باره اظهار نظر نکرده اند.

 

رسانه ها خبر داده اند که انبارهای سلاح کاخ ریست جمهوری یمن هم به دست حوثی ها افتاده است.


درگیری های مسلحانه میان حوثی ها و گارد ریاست جمهوری یمن از روز دوشنبه آغاز شده بود.

 

وزیر اطلاع رسانی یمن حوثی ها را به انجام کودتا و سرنگونی حکومت صنعا متهم کرده است اما حوثی ها گفته اند برای محافظت از کاخ ریاست جمهوری،‌‌ آن را به کنترل خود گرفته اند.

 

سقوط کاخ ریاست جمهوری یمن به دست حوثی ها / نخست وزیر یمن در حصر خانگی

همزمان حملات حوثی ها به منزل مسکونی "عبدربه منصور هادی " رئیس جمهور یمن در صنعا نیز ادامه دارد. گفته می شود حوثی ها در خانه های اطراف منزل رئیس جمهور یمن مستقر شده اند.

 

نخست وزیر یمن نیز با محاصره حوثی ها در حبس و حصر خانگی قرار گرفت.

 

عبدالملک رهبر حوثی ها هم در سخنرانی عمومی گفت:‌ از شورای امنیت یا هر کشور دیگری نمی ترسیم.

 

وی افزود: به دلیل عدم رعایت توافقنامه تقسیم قدرت، اقدامات لازم علیه رئیس جمهور یمن به کار گرفته شد.

 

در حال حاضر ایست بازرسی ها و افراد مسلح حوثی ها در خیابان ها و مناطق مختلف پایتخت و در مقابل ساختمان ها و تاسیسات و مراکز مهم و حیاتی مستقر هستند.

 

حوثی ها که در قالب گروه سیاسی - نظامی انصار الله فعالیت می کنند شیعیان زیدیه (چهار امامی) هستند و استان های شمالی یمن به ویژه استان صعدهمحل اصلی تمرکز آنهاست.

حوثی ها در سال های اخیر بارها با دولت مرکزی یمن وارد جنگ داخلی شدند. آنها در ماه های اخیر توانستند پس از یک رشته تظاهرات مسالمت آمیز با استفاده از واحدهای نظامی خود، کنترل پایتخت را به دست بگیرند و رئیس جمهور یمن را به عقب نشینی و برکناری نخست وزیر مجبور کنند.

ارسال به :