چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ -
- 08 Apr 2020
13 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
پگیدا روی هوا؟
استعفای چهره اصلی پگیدا به دلیل سبیل و سیمای هیتلری  


«جنبش پگیدا» (اروپایی‌های میهن‌پرست علیه اسلامی کردن مغرب‌زمین) که از اکتبر امسال در شرق آلمان شکل گرفت و با گرایش‌های ضدخارجی و ضداسلامی روز به روز هواداران بیشتری یافت امروز با استعفای چهره اصلی آن با یک ضربه اساسی روبرو شد.

این جنبش که نگاه‌های نگران بین‌المللی را در ماه‌های اخیر متوجه آلمان کرده، بنیانگذار و چهره اصلی‌اش فردی است به نام لوتس باخمن. افشای سابقه بزهکاری باخمن (۱۶ بار تلاش برای دزدی و سه سال زندان و فروش کوکائین و ...) کمتر توانست از تمایل بخش‌هایی از مردم به حرکتی که او از جمله سلسله‌جنبانانش بود جلو بگیرد. اما در روزهای اخیر حرف‌ها و نوشته‌هایی از او در یک فیس‌بوک بسته به بیرون درز کرد که بیش از پیش گرایش ضدخارجی او را به نمایش گذاشت. او پناهنده‌ها و مهاجران را «بچه گاو» و «کیسه مدفوع» لقب داده. عکسی هم از او منتشر شده که چهره خود را به صورت هیتلر درآورده. فشار افشاگری‌ها به حدی بود که سایر اعضای مسئول پگیدا هم رفتن باخمن را بر ماندن آو ترجیح دادند، چرا که مقام‌های قضایی آلمان نیز به دلیل «تحریک علیه اقلیت‌ها» در پی اعلام جرم علیه او هستند. باخمن بالاخره امروز پیشدستی کرد و از تمام مسئولیت‌های خود در پگیدا استعفا داد.

پگیدا روزهای دوشنبه در درسدن، مرکز یکی از محافظه‌کارترین ایالات آلمان که کلا تعداد اندکی جمعیت مسلمان دارد (۱ دهم درصد جمعیت) و مثلا در قیاس با شهر دوسلدورف وفرانکفورت مقداری نیست تظاهراتی را سازمان می‌داد. در آخرین دوشنبه شمار تظاهرات‌کنندگان به ۱۸ هزار نفر رسید که با جنبش مخالف رو به گسترشی در کل آلمان روبرو شد و کلا هم نتوانست حتی در شهرهای خود شرق آلمان هم زیاد پا قرص کند.

گرچه سایر مسئولان پگیدا می‌گویند که این حرکت را نباید در باخمن خلاصه کرد، ولی بعید است که پگیدا بتواند دوباره جذابیت قبلی خود برای بخشی‌های از مردم که به این یا آن دلیل با سیاست‌های رسمی موافق نیستند و در شرق آلمان با پگیدا همراه شده بودند حفظ کند.

شکست احتمالی و نسبی پگیدا که اولین نشانه‌هایش رو به آشکارشدن است از جمله محصول فشار و کار آگاهگرانه‌ای رسانه‌هاست. با این همه، سیاست نمی‌تواند نسبت به برخی خواست‌ها و نگرانی‌های شهروندان که بعضا به غلط به سوی مخالفت با مهاجران و اقلیت‌ها کانالیزه‌شده بی‌اعتنا بماند. این که البته برخی رفتار خارجی‌ها و خارجی‌تبارها در اروپا و آلمان (افراطی گری، انتگره‌نشدن و ...) زمینه برای قوت‌گیری پگیدا را فراهم کرده قابل انکار نیست، ولی این هم واقعیت است که آلمان بدون پذیرش گسترده مهاجر نمی‌تواند وضعیت اقتصادی و اجتماعی کنونی خود را ادامه دهد. 

منبع: فیس بووک نویسنده 
 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :