سه‌شنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 24 Apr 2018
08 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
بداخلاقی سیاسی

قال رسول‏ اللَّه‏ (ص):

«بعثت بمكارم الاخلاق ومحاسنها»

من از طرف خداوند براى مكارم اخلاق و محاسن آن مبعوث شده‏ ام .

 


در این برهه زمانی بسیار حساس ، که مدعیان اسلام خود ساخته ( نه آن اسلام سراسر رحمت ناب محمدی) ، به صورتی جابرانه و ظالمانه سعی در نشان دادن روحیه‌ای خشمگین ، سیاه و دروغین از دین صلح داشته و در این راه همگام با دشمنان بین المللی دین مبین بر آن چه بی‌رحمانه میتازند ، میتوان با شناخت صحیح از این مکتب انسان ساز و اشاعه آن در سطح جامعه و حتی در ابعاد بین المللی آن را به طرز صحیح به همگان شناساند.


با تحقیق در بیانات پیامبر اکرم (ص) ، امیرالمومنین (ع) و دیگر ائمه معصوم میتوانیم راه روشنگر اسلام را استخراج نموده و سرلوحه زندگانی قرار داده ، باشد که رستگار شویم.


با کمی تامل در فرموده پیامبر اعظم(ص) که هدف والای رسالت خویش را بسط و گسترش مکارم اخلاقی مینامند ، اهمیت و جایگاه اخلاق مداری در دین مبین اسلام را به خوبی در می یابیم.


در دین مبین اسلام ، اخلاق شالوده و زیربنای کلیه فعالیت‌های بشری نامیده شده وگذر نمودن از طرق غیر اخلاقی برای رسیدن به هیچ هدفی را توصیه نمیکند.


در تایید این مسئله مصداق‌های زیادی از زندگی گهر بار ائمه وجود دارد و این بزرگواران هیچگاه اخلاق را برای رسیدن به مقاصد خود زیر پا نهادند در حالیکه اگر زندگانی افرادی چون معاویه بن ابوسفیان را از نظر بگذرانیم تعدد اینگونه فعالیت‌های غیر اخلاقی ما را به تعجب وا میدارد که از این میان میتوان به بستن آب از سوی او بر سپاه امیرالمومنین(ع) در جنگ صفین را نام برد.


اینگونه فعالیتها تا جایی در زندگی معاویه وحود دارد که او را پایه گذار ماکیاولیسم مینامند. وی برای رسیدن به اهداف هر فعالیتی را مشروع میدانست و فعالیت‌های اخلاقی و غیر اخلاقی در نظر او برای رسیدن به هدف تفاوتی نداشت.


پیامبر اسلام و ائمه معصوم جدای از اینکه پیشوایان دینی ما محسوب میشوند به لحاظ مسائل سیاسی نیز الگو و سرمشق بوده و اگر تفکرات ، نصایح و وصایای این بزرگواران را مد نظر قرار دهیم ، رهنمون میگردیم به مدینه فاضله‌ای که سالهای سال در حسرت نیل به آن آه سوزان میکشیم .


اما افسوس که در میان برخی این مسئله هضم گردیده که به عنوان رسیدن به هدف به زعم خود عزیزان متعالی!! میتوان از هر راهی گذر نمود.


از توهین و تحقیر و تهمت و افترا گرفته تا ...


در جدید‌ترین حمله عزیزان تند رو، اینبار همایش سراسری اصلاح طلبان را نشانه رفتند.


همایشی که پس از شش سال انتظار و بغض با همت بزرگان اصلاحات کشور و همچنین با فضای نسبتا باز سیاسی ایجاد شده توسط دولت تدبیر و امید با شکوهی مثال زدنی برگزار گردید.


البته مطمئنا برگزاری همایشی اینچنینی ور در فضای کنونی و پس از چند سال مسکوت ماندن فعالیت‌ها کمبود‌ها و مشکلاتی نیز همراه دارد که خود تجربه ایست برای برگزاری برنامه‌های کامل در دفعات آتی.


همایشی با حضور بزرگان و صاحب نظران اصلاحات در سطح کشور ، آرزومندان ایرانی اسلامی و آزاد و آباد از سراسر این مرز پرگهر به فضای این برنامه حال و هوایی تازه بخشید و سخنان این بزرگواران همه دارای نکاتی کلیدی و ارزشمند بود.


بالاخص سخنان پر مغز و هوشمندانه حجه الاسلام سید هادی خامنه‌ای با تفاسیر جالب و البته تاریخچه‌ای قابل تامل از اصلاح طلبی و اعلام حمایت از بزرگ مرد اصلاحات میرحسین موسوی نور امیدی تاباند بر دلهای سراسر خونمان.


همچنین بیانات مرد اخلاق ایران زمین ، دکتر محمد رضا عارف در تاکید بر وحدت و همدلی اصلاح طلبان و درخواست رفع حصر .


متن برنامه با شوری مثال زدنی و البته فضایی امیدوار کننده پیش رفت که میتوانست مورد توجه همه مدعیان وحدت در سراسر کشور قرار گیرد اما متاسفانه عده‌ای نان را در فضای متشنج کسب میکنند چونان که ماهی را از آب گل الود.


تقریبا تمامی سخنرانان همایش حول محور ایجاد وحدت در میان اصلاح طلبان و گذشتن از اهداف فرد برای نیل به اهداف جمعی و همچنین حمایت صریح از محصورین ، مهندس میرحسین موسوی و همسر گرامیشان بانو زهرا رهنورد و همچنین حجه الاسلام شیخ مهدی کروبی سخن گفتند و تنها با ذکر صلوات و بعضا تشویق از سوی حاضرین همراه میشدند.


در این میان ایراد تنها یک جمله عجولانه و صد البته غیر هوشمندانه دبیر برگزاری جلسه باعث ایجاد وهم در میان گروههای تند رو گردید.


این عزیزان که حتی در صورت نبود حاشیه خود آن را میساختند ، حال تذکری از سوی دبیر حلسه همایش به یکی از سخنرانان را پیرهن عثمان کرده و به تفاسیری خام روی آورده و سایت‌های خود را با تیترهایی مزین نمودند که قطعا خود نیز اعتقادی به آن نداشتند.


این بزرگواران کل متن برنامه وزین و پربار همایش بزرگ اصلاح طلبان را با حاشیه‌ای یک جمله‌ای و تذکری که هر مجری برگزاری یک برنامه میتواند به یک سخنران بدهد را زیر سوال برده و ...

انتخاب تیترهایی خاص از سوی این عزیزان هدفی را دنبال میکند که قطعا به سود اصلاحات نخواهد بود.

این رفتارها اگر با شاخصه‌های رفتاری ائمه سنجیده شوند قطعا نامی جز بداخلاقیهای سیاسی ندارند.

بداخلاقیهایی که عافتیست در وحدت میان بزرگان کشور اسلامیمان.

حمله به نماینده مجلس در حالی که کاملا قانونی در حال ایراد نطق خود میباشد، حصر سابقون انقلاب اسلامی بدون محاکمه ،متهم ساختن بزرگان و صاحب نظران حوزه‌های مختلف کشور تنها به دلیل انتقادهایی دلسوزانه به اتهامات واهی ، و اینجا هم حاشیه سازی برای برنامه‌ای کاملا قانونی که برای برگزاری ان زحمات زیادی کشیده شده و شش سال انتظار و بغض را در پشت دارد ، اینها همه مصداق هایی از بی‌اخلاقیهای سیاسی است که البته از سوی عاشقان و ارادتمندان و رهروان ائمه معصوم که نماد مسلم مهربانی و صداقت هستند بعید مینماید.


نمیدانم خندق ایجاد شده در میان تفکرات مختلف سیاسی سطح کشور این اجازه را میدهد که دعوت کنیم به وحدتی که سپر محافظتی خاک و مذهبمان در مقابل هر تهاجمیست یا خیر؟ و آیا عزیزان دغدغه‌ای برای ایجاد وحدت و تلاش برای احقاق حق ایران و معرفی اسلام ناب محمدی در جوامع بین المللی دارند یا خیر؟


بیایید وحدت اوایل انقلاب را باز تعریف کنیم.

اصلاح طلبان بارها و بارها حسن نیت و البته پایگاه مردمی خود را به رخ همگان کشیده اند و حاضرند این سرمایه‌ها را در راه تعالی ایران عزیز به کار گیرند.

پس بهتر است بزرگواران نیز برای کم شدن مرزهای فی مابین با نشان دادن حسن نیت خود مشکل حصر را حل نموده ، از فضای ارعاب و حذف و تهمت و انحصار طلبی فاصله بگیرند ، فضای صمیمت و وحدت و احترام متقابل را باز به صحنه سیاست کشور باز گردانند ، صد البته با رعایت اخلاق...

 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.