سه‌شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ -
- 21 Jan 2020
24 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
رئیس‌جمهوری یمن استعفا داد
 جرس: همزمان با ادامه فشارهای سیاسی از سوی شبه‌نظامیان حوثی در صنعا، عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری یمن و خالد بحاح نخست وزیر این کشور از مقام خود استعفا کردند.

 

به گزارش بی بی سی، متن استعفانامه این دو مقام یمنی خطاب به پارلمان این کشور ارایه شده اما بنا به گزارش ها، پارلمان یمن از پذیرش آنها خودداری کرده است.


استعفای رهبران یمن یک روز پس از امضای توافقنامه ای با شبه‌نظامیان حوثی انجام می گیرد.
سران حوثی‌ها از استعفای رئیس‌جمهوری یمن استقبال کرده و یکی از آنها به نام ابو مالک یوسف الفیشی خواستار ایجاد شورای ریاست جمهوری شده است.

 

به گفته این مقام حوثی، شورای ریاست جمهوری یمن شامل گروه هایی به ریاست حوثی ها، ارتش و برخی احزاب سیاسی خواهد بود.

 

شبه‌نظامیان حوثی پیش از انتشار خبر استعفا گفته بودند از مواضع خود در اطراف کاخ ریاست جمهوری و خانه رئیس جمهوری عقب نشینی خواهند کرد.

 

آمریکا که متحد دولت یمن در مبارزه با شبه‌نظامیان القاعده محسوب می شود گفته است شرایط این کشور را زیر نظر دارد.

 

آقای هادی در متن استعفای خود با اشاره به شرایط سیاسی یمن نوشته است احزاب این کشور به "بن بست" رسیده و نمی توانند کار خود را ادامه دهند.

 

یک مقام دولتی به بی‌بی‌سی گفته است که هیات وزیران یمن در اعتراض به تصرف ادارات دولتی به دست شبه‌نظامیان حوثی، از مقام خود استعفا کرده اند.

 

خالد بحاح، نخست وزیر یمن، در متن استعفای کابینه نوشته است که وزرا نمی‌خواهند پایشان به "یک کلاف سیاسی غیرسازنده کشیده شود."

 

اوایل این هفته، حوثی ها به روی خودروی حامل نخست وزیر که عازم کاخ ریاست جمهوری بود آتش گشودند و سپس آن محل را به محاصره درآوردند.

 

حوثی ها همچنین پیشتر احمد عوض بن‌مبارک رئیس دفتر رئیس جمهوری یمن را ربودند که عازم جلسه تدوین قانون اساسی تازه این کشور بود.

 

سران حوثی ها می گویند مخالف پیش‌نویس قانون اساسی تازه یمن هستند که قرار است در آن تقسیم کشور به شش منطقه فدرال تضمین شود.

 

روز چهارشنبه حوثی ها با امضای توافقی با دولت پذیرفتند که در صورت افزایش حضور نیروهای وفادار به آنها در دولت، به محاصره کاخ ریاست جمهوری پایان می دهند و رئیس دفتر آقای هادی را آزاد می کنند. اما تا پایان روز پنجشنبه به هیچ یک از وعده های خود عمل نکردند.

 

به گفته خبرنگاران، استعفای رئیس جمهوری یمن می‌تواند این کشور را به سوی بی‌ثباتی بیشتر سوق دهد. 

 

ارسال به :