شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ -
- 18 Jan 2020
22 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
پیام رهبری به جوانان غربی؛ تضاد در گفتار و عمل
جرس: آقای خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی به جوانان اروپایی و آمریکایی پیام داده است که اسلام را از طریق رسانه‌ها نشناسند و خود به طور مستقیم به قران و منابع دست اول مراجعه کنند. 

پیام او در واکنش به حملات تروریستی اخیر علیه نشریه شارلی ابدو در فرانسه صادر شده که طی آن گروهی از کارکنان این نشریه به واسطه انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام هدف گلوله قرار گرفتند. در پیامد این حمله نگرانی از رشد بنیادگرایی اسلامی در جوامع غربی بیشتر شده است و حالا رهبر جمهوری اسلامی در پیام خود سیاستمداران غربی را متهم به تحقیر و ایجاد نفرت و ترس موهوم از اسلام کرده است.

 

منعطف در چشم غربی‌ها!

حامیان آقای خامنه‌ای از او به عنوان ولی امر مسلمین جهان یاد می‌کنند. عنوانی که گرچه برای یک رهبر دینی- سیاسی شیعه مذهب در پهنه کشورهای عمدتا سنی٬ معنای واقعی ندارد ولی نشان دهنده جایگاهی است که وی برای خود قائل است. پیام او به جوانان اروپایی و آمریکایی نشان می‌دهد که وی حتی نقشی فراتر از رهبری مسلمین جهان نیز برای خود در نظر گرفته و رسالت موعظه برای غیرمسلمانان جهان و دعوت آنها به اسلام را نیز جزء وظایف خود می‌داند. پیام او بر یک موضوع محوری استوار است. آقای خامنه‌ای در این پیام چندین بار اشاره کرده که سیاستمداران غربی در صدد تصویرسازی غلط از اسلام هستند و با « چهره‌پردازی‌های موهن و سخیف از اسلام» تلاش می‌کنند که « امکان داوری بیطرفانه» را از مردم سلب کنند. او بر همین اساس به جوانان اروپایی و آمریکایی توصیه کرده که درک بدون پیشداوری از اسلام به دست بیاورند. پیام آقای خامنه‌ای در شرایطی صادر می‌شود که او خود از سوی گروه وسیعی از منتقدانش در داخل ایرن متهم به اعمال دیکتاتوری دینی است. تقریبا تمام کسانی که در طول ۲۵ سال رهبری آقای خامنه‌ای بر جمهوری اسلامی نسبت به رویه او در منصب رهبری انتقاد کرده‌اند مصون از سرکوب و فشار نبوده‌اند و منتقدان او با اتهام‌هایی نظیر توهین به رهبری مورد مجازات قرار گرفته‌اند. با این حال وی در پیام خود به جوانان اروپایی و آمریکایی گفته « من اصرار نمیکنم که برداشت من یا هر تلقّی دیگری از اسلام را بپذیرید.» او به طور مشخص در این پیام تلاش کرده چهره‌ای منعطف از خود به نمایش بگذارد و قالبی آزاداندیشانه برای سخنانش‌ بتراشد. قالبی که با رویه حاکم در جمهوری اسلامی در تضاد است.

 

تضاد گفتار و عمل

پیام آقای خامنه‌ای گرچه توسط چهره‌ها و رسانه‌های حامی‌اش با تعریف و تمجیدهای فراوان روبرو شده اما در رسانه‌های بین‌المللی که ظاهرا باید مخاطب اسلامی چنین پیامی برای انتقال به « جوانان اروپایی و آمریکایی» باشد بازتاب چندانی پیدا نکرد. حالا به جبران این کاستی‌ها نوبت به حماسه سرایی توسط حامیان حکومت رسیده است. برای نمونه « سید هاشم حسینی بوشهری» امام جمعه موقت قم ابراز امیدواری کرده که این پیام به « انقلاب مردمی در اروپا و آمریکا با محوریت جوانان» منجر شود. او از این نامه به عنوان « فرصتی تاریخی » برای جوانان غربی یاد کرده و گفته: « امیدواریم در آینده‌ای نه چندان دور فضایی در دنیای غرب توسط این جوانان به وجود آید که علیه سیاستمداران خود انقلاب کنند و آن‌ها را به چالش بکشانند.» علیرضا پناهیان از دیگر چهره‌های حامی حکومت که به حملات لفظی علیه اصلاح‌طلبان نیز شهرت دارد در دفاع از پیام آقای خامنه‌ای به جوانان غربی گفته که این پیام « آغاز مرحله جدیدی در انقلاب اسلامی» است. او از جوانان حامی نظام نیز خواسته که « رهبرشان را در این عرصه تنها نگذارند» پناهیان گفته « در واقع رهبر انقلاب، به خط مقدم ارتباط با جوانان غربی وارد شده‌اند، و شما نباید ایشان را تنها بگذارید. باید پیگیری کنید. نگذارید این پیام مثل یک شهاب در آسمان باشد، بلکه باید مثل ستارۀ قطبی شود و این به شما بستگی دارد.» در همین حال خبرگزاری فارس خبر از « بسیج کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی » داده تا پیام رهبر جمهوری اسلامی را به جوانان غربی مخابره کنند. هدف این کمپین طراحی پوسترهایی با ارجاع به پیام آقای خامنه‌ای و بازنشر آن در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی است. دعوت به انتقال پیام از طریق شبکه‌های اجتماعی در شرایطی است که پرطرفدارترین این شبکه‌ها یعنی فیس‌بوک و توييتر در ایران فیلتر است و کاربران تنها با استفاده از فیلترشکن به آن دسترسی دارند. تناقضی که در این میان دیده می‌شود درخور توجه است. آقای خامنه‌ای جوانان غربی را به درک بی‌واسطه از اسلام دعوت می‌کند و از آنها می‌خواهد که گرفتار سدهای ساخته شده توسط سیاستمداران نشود اما در کشوری که خود رهبری آن را به عهده دارد سدهای ساخته شده توسط حکومت برای دور نگاه داشتن جوانان از جامعه جهانی روز به روز مرتفع‌تر شده است.
 

ارسال به :