شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ -
- 18 Jan 2020
22 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
کمپین من هم عوضی هستم؛ پاسخ به جنتی در شبکه‌های اجتماعی
جرس: توهین تازه احمد‌ جنتی دبیر شورای نگهبان قانون اساسی در « عوضی » خواندن کسانی که درخواست رفع حصر رهبران جنبش سبز را دنبال می‌کنند با موجی از واکنش‌ها در شبکه‌های مجازی روبرو شده است.

جنتی روز شنبه ( ۴ دی ماه ) گفت که مطالبه‌ی رفع حصر کار « چهار تا آدم عوضی » است و «آنهايی که می‌گويند حصر بايد شکسته شود به دنبال آن هستند تا فتنه‌گران دوباره بيرون آمده و فتنه‌انگيزی کنند.» او این سخنان را در شرایطی بیان کرد که حدود ۳ هفته دیگر حصر میرحسین موسوی٫ زهرا رهنورد و مهدی کروبی وارد پنجمین سال خود می‌شود.


توهین‌های سابقه‌دار


ادبیات توهین‌امیز خطاب به رهبران جنبش سبز و حامیان آنها توسط چهره‌های حامی حکومت تازگی ندارد. « خس و خاشاک» خواندن معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ توسط محمود احمدی‌نژاد آتشی بر خرمن اعتراض‌ها در آن سال بود. ده‌ها هزار معترض با شعارهای « خس و خاشاک تویی٬ دشمن این خاک تويي» در راهپیمایی‌های اعتراضی به این سخن احمدی‌نژاد واکنش نشان دادند. پارچه‌نوشته « حماسه خس و خاشاک» در تظاهرات میلیونی ۲۵ خردادماه سال ۱۳۸۸ هم جلوه دیگری از پاسخ هواداران جنبش سبز به این سخن احمدی‌نژاد بود. در دی ماه همان سال احمد علم‌الهدی امام جمعه موقت مشهد که در تجمع سازماندهی شده ۹ دی سخنرانی می‌کرد از معترضان با تعبیر « یک مشت بزغاله گوساله » یاد کرد. توهینی که بیش از هر چیز عصبانیت وی و سایر حامیان حکومت نسبت به موج قدرتمند اعتراض‌های عمومی را نشان می‌داد. آنها مدعی بودند که راهپیمایی ۹ دی پایانی بر جنش اعتراضی خواهد بود ولی حالا بعد از ۵ سال هنوز خود را درگیر با بن‌بست ناشی از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ می‌بینند.

 

چرا از محاکمه هراس دارید؟

شاید علی‌مطهری نماینده مجلس شورای اسلامی را بتوان یکی از چهره‌هایی دانست که احمد جنتی تعبیر « عوضی » را درباره‌اش به کار برده است. او طی ماه‌های اخیر تلاش‌های فراوانی برای متقاعد کردن قوه قضاییه و شورای عالی امنیت ملی جهت تکلیف تکیف در این پرونده انجام داده است. مطهری معتقد است که شورای عالی امنیت ملی نمی‌تواند مرجع حصر باشد و قوه قضاییه باید پرونده رهبران جنبش سبز را به دادگاه بفرستد و همزمان محمود احمدی‌نژاد را نیز محاکمه کند. او اعتقاد دارد که رای دادگاه حتی اگر حاوی مجازاتی برای چهره‌های درحبس باشد این مدت ۴ سال گذشته به عنوان حکم آنها تلقی شود و پرونده خاتمه یابد. علی مطهری به واسطه این تلاش‌ها و اظهاراتش با خشم اصولگرایان روبروست. نطق وی در روز ۲۱ دی ماه با اعتراض‌های تندروهای مجلس نیمه‌کاره ماند و درگیری‌های فیزیکی نیز بین او و برخی از نمایندگان مهاجم به تریبون مجلس پیش‌امد. انتظار می‌رود که مطهری به سخنان اخیر جنتی در « عوضی » دانستن طرفداران رفع حصر نیز پاسخ دهد. اختلاف مطهری و جنتی درباره حصر یک بار هم در ۲۶ مهرماه گذشته به رسانه‌ها کشیده شد. جنتی گفته بود «اگر بنا به محاکمه این‌ها ( رهبران جنبش سبز) بود هیچ قاضی عادل و آگاهی جز حکم اعدام برای آن‌ها صادر نمی‌کرد.» مطهری در واکنش به این سخنان طی نامه‌ای به جنتی نوشت:
« اولا چرا بنا به محاکمه این‌ها نیست؟ چرا این قدر از محاکمه این‌ها هراس دارید؟ آیا جز این است که نگران روشن شدن برخی حقایق هستید و تبلیغات چندساله نقش بر آب خواهد شد؟ ثانیا جناب‌عالی بدون آنکه دفاعیات آن‌ها را بشنوید برایشان حکم اعدام صادر کرده‌اید. آیا این امر عدالت شما را زیر سؤال نمی‌برد و مخل عضویت شما در شورای نگهبان نیست؟ اکنون که آن‌ها اصرار به محاکمه خود دارند چرا آن‌ها را محاکمه نمی‌کنید و علاقه‌مند به حصر شبیه حبس هستید که توجیه قانونی و شرعی و اخلاقی ندارد و خلاف اصول متعدد قانون اساسی است.»


من هم عوضی هستم
واکنش به توهین‌ احمد جنتی علیه طرفداران رفع حصر با ایجاد کمپینی در شبکه‌های اجتماعی تحت عنوان « من هم عوضی هستم » دنبال شده است. محمدرضا جلایی‌پور که یکی از ایده‌پردازان این کمپین است در صفحه شخصی‌اش در فیس‌بوک به دلایل انتخاب این عنوان پرداخته است. او گفته که « به نظرم استقبال گسترده از این هشتگ و توفیقش (در‌‌ همان حدی که از یک موج هشتگی می‌توان انتظار داشت و نه بیشتر) از جمله به خاطر کوتاهی آن (سه کلمه)، آشنایی‌زدایی‌ و برندگی‌اش، وجه اعتراضی-انتقادیِ کنایی و طنزآمیزش که از موضع قدرت است، تاکید بر پرشمار بودن حامیان رفع حصر (به جای ۴ نفر)، ارتباطش با خبر جملهٔ جنتی از طریق کلمهٔ عوضی، برآفتاب‌افکندن و تاکید بر زشتیِ به کار بردن آن توسط احمد جنتی و پرهزینه‌تر کردن تکرار چنین ادبیات و محتوایی توسط سیاستمداران، توهین‌آمیز نبودن هشتگ و پرهیزش از دهان به دهان شدنِ دونشان و ادب، و ارتباط هم‌افزایانه‌اش با امواج اخیر توییتریِ «من... هستم» در هفته‌های اخیر است. همین‌که نوعی همراهی و اعتراض جمعی را نشان داده و خبر ساخته به هدف فروتنانه‌اش رسیده است.» برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی هم در واکنش به سخنان جمعی به بازنشر مواضع میرحسین موسوی درباره توهین‌هایی از این دست پرداخته‌اند. موسوی روز شنبه ۶ دی از حصر خانگی در واکنش به هجمه‌های حامیان حکومت گفته بود: « آنان اگر به جای اتهام‌زنی‌های کذب و بی‌معنا، رشد و بلوغ یک ملت را آشوب عده‌ای بزغاله و گوساله نمی‌خواندند، امروز مجبور نبودند مفاسد بزرگ را انکار کنند و با جنگ‌های روانی و راه اندازی کاروان‌های روایت، افکار عمومی را از خطرات این‌همه فساد و تباهی منحرف سازند.»

 

 

 

 

ارسال به :