شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ -
- 18 Jan 2020
21 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
محاسبه معکوس برای شناخت عوضی
پس از ماجرای انتخابات مجعول و متقلبانه آن سال ، گویی همه عبارات ، اعداد و مفاهیم دگرگون شده است .  


احمد جنتی در همایش سراسری ستادهای دهه فجر گفت که « ...چرا که اگر چهار تا عوضی شروع به حرف زدن در این زمینه ( رفع حصر ) کنند ایا این حرف ۷۵ میلیون نفر ایرانی است »؟

بعد از این سخنان سخیف با ادبیات خاص آقایان که ۴ سال پس از حصر غیر انسانی ، غیر شرعی و غیر قانونی ، هنوز نتوانسته اند توجیهي بر این اقدام بیابند ، موجی از واکنش در فضای عینی و مجازی شکل گرفت .

این واکنش که از « من هم عوضی هستم » تا واکنش هایی با همان ادبیات در مقابل گوینده و ایل و تبار و وابستگان را در بر می گیرد ، و تاکنون میلیونها متن و نوشتار را تولید و در فضای مجازی جاری ساخته است ، می رود تا شکافی جدید و از نوع سیاسی به شکافهای موجود در جامعه موزاییکی ایران بیافزاید .

محتوای سخن خطیب آن همایش اشاره به لزوم حفظ وحدت در دهه فجر و پرهیز از چندپارگی در دهه فجری داشت که ۵ سال پیش میرحسین موسوی در قالب بیانیه‌ای ، آن را میقات خواند و خواستار حضور جنبش سبز در آن آیین شده بود .

بنده به عنوان خبرنگاری که هر ساله شاهد حضور کمرنگتر مردم در آیین بزرگداشت ۲۲ بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی بودم ، در میقات ۲۲ بهمن جمعیتی افزون بر ۳ میلیون نفر را دیدم که در حاشیه مراسم رسمی و بی‌رمق و زیر انواع تهدیدها و خطرات که تا آن روز جان دهها تن را گرفته بود ، در پاسخ به فراخوان مهندس ، لبیک گفته ، شرکت جسته بودند.

واقعیت این است که پس از ماجرای انتخابات مجعول و متقلبانه آن سال ، گویی همه عبارات ، اعداد و مفاهیم دگرگون شده است .

آن خیزش میلیونی هفته اول اعتراضات ، تحرکات تعدادی خس و خاشاک خوانده شد و اعتراض حسین گونه روز عاشورا ، از سوی فردی از قماش جنتی اعتراض عده‌ای بزغاله و گوساله !

ظاهرا ، چشمان این عمله ظلمه کور ، گوشهایشان کر و بر ذهن و مغز آنها مهر خورده است که درک مفاهیم ریاضی و اعداد را که معمولا خردسالان در همان کلاس اول و دوم ابتدایی فرا می گیرند ، برایشان آنچنان مشکل شده است.

بگذاریم با همان منطق خطیب مراسم ستادهای دهه فجر پیش برویم شاید منظور وی از ۴ عوضی روشن تر شود.

۳ میلیون معترضی که روز ۲۵ بهمن و روزهای مختلف زیر تهدید گلوله و تفنگ به میدان آمدند ، میلیونها ایرانی که در سراسر کشور شبانگاهان بر فراز پشت بام‌ها فریاد الله اكبر سر مي دادند، میلونها ایرانی که بر اثر فشارها و تهدیدهای حکومت ، عطای زیست در خاک خود را به کناری نهادند ، هزاران دانشجویی که از دانشکاه اخراج شدند ، هزاران پیروی آیین و دین که اکنون در زندان‌های سراسر ایران گرفتارند ، یا خانه نشین شده یا زیر خروارها خاک مدفونند ، نزدیک به ۱۰۰ شهید جنبش سبز که بر تارک تاریخ این سرزمین نشسته و ما را نظاره گرنند ، ۸۰ هزار کارمند و کارگر که به حکم دادگاههای اداری از دستگاههای دولتی در همین چهار سال پاکسازی شدند ، صدها اسیر آزاده‌ای که اکنون در زندانند و یا از زندان خارج شده و اجازه زیستن و شغل ندارند ، صدها روزنامه نگار ، وکیل ، استاد دانشگاه که خانه نشین شده اند ، دهها نماینده مجلس کنونی و وزرا و ربیس دولت و هزاران سپاهی و بسیجی که یا پس از به فریاد در آمدن ، طرد شده یا مهر بر لب زده خون می خورند و خاموشند و میلیونها ایرانی که با دیدن این همه خشونت و مصیبت علیه معترضان ، کلاما و قدما و قلما، ترجیح داده اند سکوت کنند .

مشخص است که فهرست کردن معترضان به تقلب و خشونت ره به جایی نمی برد و شاید روش بهتر ، محاسبه‌ای معکوس باشد.

اگر ساکتان موضوع تداوم حصر را که حیات و مماتشان در گروی تداوم حصر و حبس است تا پشت آن مبالغ نجومی اعداد اختلاسی و سرقتی از بیت المال را مخفی کنند ، به حساب نیاوریم ، حضرت ایت الله جنتی ، مصباح یزدی ، فرمانده بسیج و معدود نمایندگان راه یافته به مجلسی که برای ساکت کردن ندای حق طلبانه علی مطهری ، گلویش را فشردند و خطابه‌اش را پاره کردند و چند تن دیگر که امروز به صراحت خواستار تداوم حصر و حبس آزادگان هستند ، دقیقا می شوند همان تعدادی که آیت الله جنتی مورد نظرشان بود و به آنها تحت عنوان عوضی اشاره داشت.

با اینحال کتمان نمی شود کرد که رفع حصر ، آزادی زندانیان سیاسی و بازگشت به قانون که هر روز و در هر تریبونی فریاد می شود ، مطالبه امروز و فردا و هر روز ماست ، حال آن را در همایشی فریاد زنند یا در کارزاری به نام "من هم عوضی هستم" ، یا "عوضی خودتی" ، طرح کنند. 
 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.