دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ -
- 24 Feb 2020
29 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
اسناد محرمانه جنگ ۸ ساله ایران و عراق منتشر می شود
 جرس: برخی اسناد هشت سال دفاع هشت ساله بر اساس طبقه بندی‌های حفاظتی مختلف پس از جنگ منتشر شدند اما اسناد محرمانه تاکنون منتشر نشده اند.  

 

به گزارش ایرنا، سردار سرتیپ پاسدار `مرتضی قربانی` اعلام کرد که بر اساس دستور سردار سرلشکر سید حسن فیروزآبادی رییس ستادکل نیروهای مسلح کلیه اسناد که تا پایان جنگ در شمار اسناد با سطح طبقه بندی ` محرمانه ` بودند در قالب اسناد عادی منتشر خواهند شد.

 

او گفت: البته بخشی از اسناد اساسی جنگ همچون فرامین امام و رهبری، دستورات ریاست جمهوری و تصمیمات شورای عالی دفاع همچنان در طبقه بندی محرمانه باقی خواهند ماند.

 

رییس سازمان موزه انقلاب و دفاع مقدس ادامه داد: حتی اسنادی که مربوط سازمان حفاظت است نیز از طبقه بندی محرمانه خارج شده است تا در اختیار مردم قرار گیرد.

 

سردار قربانی اعلام کرد که دستور ستادکل به منظور عادی سازی اسناد به تمامی دستگاه‌های لشکری و کشوری ابلاغ شده است و این اسناد توسط سازمان موزه انقلاب و دفاع مقدس جمع آوری می شود.

 

او از همکاری خوب دستگاه‌های مختلف با موزه سخن به میان آورد و گفت: با این حال برخی دستگاه‌ها اسناد را به ما تحویل نمی دهند و می خواهند آنقدر آن‌ها را نگه دارند تا از بین برود ؛ آنان باید توجه داشته باشند که اسناد دفاع مقدس باید در مرکزی جمع شود که در این زمینه وظیفه قانونی دارد.

 

رییس سازمان موزه انقلاب و دفاع مقدس با بیان اینکه نیروی مسلح حق ارائه سند به بیرون از دستگاه را ندارد، گفت: نیروهای مسلح باید آن بخش از اطلاعات که عادی شده را در اختیار سازمان موزه انقلاب و دفاع مقدس قرار دهند تا از این طریق اسناد به اطلاع مردم برسد.

 

سردار قربانی با بیان اینکه سازمان موزه انقلاب و دفاع مقدس با تمام موزه‌های جهان در ارتباط است، گفت : ما این اسناد را که سنبل استقامت و پایداری مردم ایران می دانیم و در اختیار پژوهشگران و دیگر افرادی که نیاز دارند قرار خواهیم داد.

 

او اعلام کرد که سازمان موزه انقلاب و دفاع مقدس در حال آماده سازی پایگاه اطلاع رسانی است تا در نیمه دوم سال ۹۴ با استفاده از این پایگاه اسنادی را که از طبقه بندی محرمانه خارج شده اند در اختیار مخاطبان قرار دهد.

 

 

ارسال به :