پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 09 Apr 2020
14 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
دهان‌های بی‌چاک و بست
 نه لازم است که در حمایت از عزیزان در حصرعنوان کرد "من هم عوضی ام"، و نه در برابر یاوه گویان فریاد برآورد که " تو عوضي هستي"


درشرایطی که آیت الله خامنه‌ای با نوشتن نامه تلاش می کند گستره ی نفوذ خود را از میان شیعیان آسیایی و آفریقایی به درون سنیان اروپایی و آمریکایی بکشاند، پیران بچه صفت پیرامون رهبر جمهوری اسلامی هر روز پرخاشجویی هایی می کنند که دود آن بیشتربه چشم کسانی می رود که حالا حالاها امید به زندگی دارند و ادمه ی حیات، نه آن هایی که پایشان لب گور است و عزرائیل سال‌ها پشت در، درانتظار!


چند روزی می شود که فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی ایران به تصرف جوان‌های سبز پرشور و شری درآمده است که در "عوضی" خوانده شدن هواداران رفع حصر از جانب احمد جنتی را به خود گرفته اند و بدون آن که بازداشت و زندان در اراده‌های آهنین‌شان کوچکترین خللی ایجاد کرده باشد با راه انداختن دو كارزار بزرگ تبليغاتي با عنوان هاي"من هم عوضی ام" یا " تو عوضي هستي " به سخنان توهین آمیز صاحبان اين دهان‌های بی‌چاک و بست واکنش شديد نشان داده اند- کارزارهایی که آن نامه نگاری هدفمند را در رسانه‌ها و فضاهای خبری به حاشیه برده است.


درست است که می گویند برای برخی بین پیری و بچگی نوعی تقارن و هم خوانی وجود دارد،از جمله در زمینه ی لجبازی کردن و نابخردانه واکنش نشان دادن، اما فرق کودک و بزرگ این است که عقلا تدبیر منزل‌شان را به دست نابالغان و گنجشک مغزان نمی دهند، چه رسد به این که امور کشورشان را به بالغان نادان بسپارند و بزرگان جاهل و سالخوردگان بی‌عقل!


در این نوشته نه جای بحث در خصوص نامه نگاری‌های رهبر جمهوری اسلامی به جوانان ساکن اروپا و آمریکا است و پیامدهای داخلی و خارجی آن، و نه پرداختن به درافشانی‌های مقام هایی که نه در دوران جوانی توانستند به دلیل ناپختگی‌های خویش حتی فرزندان خود را به راه آورند و نه در ایام سالخوردگی در کنار خود نگاه دارند. از این رو است که "حسین " پیش از انقلاب به گروه‌های چریکی می پیوندد و در روز ۲۳ خرداد سال ۱۳۶۱ در جریان درگیری مسلحانه سازمان مجاهدین با نظام اسلامی کشته می شود و "علی " نیز با پیشینیه ی مبارزاتی متفاوت، عاقبت به سمت رقیب مذهبی‌ای می رود که پدر دشمن دیرینه با وی دارد و نوعی عقده ی سیاسی در برابر محبوبیت هاشمی رفسنجانی نزد مرحوم آیت الله خمینی.


در این مطلب حتی جای طرح این تذکر دینی و اخلاقی هم نیست، چون در واقع کار روحانیون حوزه‌های علمیه و مراجع تقلید شیعه است که دائم تذکر دهند: "سالخوردگان نباید حرف‌های بچه گانه‌ای بزنند و کارهای احمقانه‌ای انجام دهند که در میان جامعه به گونه‌ای خاص استنباط شود و لاجرم از جانب دوستان مورد مضحکه و شماتت قرار گیرند و از سوی جوانان تمسخر و دشنام!".


در واقع وظیفه ی این قشر است که به هم لباسی‌ها و هم صنفی‌های بی‌ادب و یاوه گوی خود بگویند: مرد ناحسابی چرا ناپخته سخن می گویی و بر سر منبر "های" می گویی تا در خیابان "هوی" بشنوی؟ تو چه حقی داری که وقتی پشت تریبون حکومتی قرار می گیری با حرف‌های ابلهانه ملت را "عوضی خطاب کنی" تا دیگران هم مجبور شوند واکنش نشان دهند و فریاد برآورند که "عوضی خودتی!"


این مقاله اما جای بیان این نکته است که احمد جنتی از این رو کف بر لب آورده و عنان از کف داده است، و به عبارتی "فرار سیاسی رو به جلو" انجام داده تا جوان‌های تندرو و احساساتی، سپاهیان اقتدارگرای افراطی و سیاسی‌های ناپخته ی تمامیت خواه را تحریک و ترغیب کند تا در نشست‌های رسمی حکومتی با رگ‌های گردن برآمده و چهره‌های دژم کف بر دهان آورند و در برابر حسن روحانی بایستند، از جمله در جلسات آینده ی شورای عالی امنیت ملی.


در واقع پشت پرده ی این هتاکی‌ها این است که دبیر شورای نگهبان- حامی اصلی دولت احمدی نژاد و دشمن دیرینه ی رهبران جنبش سبز- وقتی این خبر را شنیده که رئیس جمهور در نشست پیشین شورای عالی امنیت ملی محکم ایستاده و خواستار ارائه ی حکم حصر بانو رهنورد، میرحسین موسوی و شیخ مهدی کروبی توسط این نهاد زیر سلطه ی رهبری شده، این گونه برافروخته و عصبانی شده است.


در این جلسه پس از وقت کشی‌ها و بهانه جویی‌های فراوان، چون روحانی در جایگاه رئیس اسمی این شورا، نه مدرکی کتبی ندیده و نه پاسخی منطقی شنیده، از سر ناچاری یک ضرب الاجل دوهفته‌ای تعیین کرده است تا تکلیف این معضل سیاسی در آستانه ی سالگرد انقلاب روشن شود و وضع این دو انقلابی ریشه دار چهار سال در حبس خانگی مانده، در برابر مدعیان بی‌ریشه‌ای مشخص گردد که هر روز کوس رسوائی‌هایشان بیشتر زده می شود، طشت بی‌آبرویی‌هایشان با صدای وحشتناک تری از بام به زیر می افتد و مشروعیت حامی اصلی اشان در جامعه افزون تر ریخته می شود.


در واقع با توجه به این شواهد و قرائن به راحتی می توان حدس زد که مخاطب اصلی احمد جنتی مخالفان حصر در میان جوانان سبز و حامیان دولت بنفش نبوده است، بلکه او به در گفته است که دیوار بشنود! اگر کمی بر روی عدد عنوان شده دقت شود و بر روی مصداق‌های مورد نظر این شخص کینه جو توجه گردد، آن گاه روشن خواهد شد که آن "چهار تا آدم عوضی" مخالف تداوم یافتن حصر در درون نظام و پیرامون حاکمیت چه کسانی هستند و رئیس جمهور منتخب ملت در کجای این ماجرا.


با توجه به این نکته ی حساس سیاسی و عنایت به این ضرب المثل معروف منتسب به لقمان حکیم که "ادب از که آموختی، از بی‌ادبان"، گمان می کنم که باید هر چه زودتر به این کارزارهای تبلیغاتی گسترده پایان داد و سکوت پیشه کرد، چون در ضرب المثل دیگری آمده است که "جواب ابلهان خاموشی است!". از این رو نه لازم است که در حمایت از این عزیزان در حصرعنوان کرد "من هم عوضی ام"، و نه در برابر یاوه گویان فریاد برآورد که " تو عوضي هستي". گذر زمان خود خیلی نکات را روشن خواهد ساخت و گذر عمر خیلی گناهان را آشکار، چون از قلب‌های متعفنی برمی آیند که هر روز بیشتر سیاه می شوند و صاحبانشان سیه روتر!

 

 

 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :


نظرات
مرتضی : ۰۸ بهمن ۱۳۹۳, ساعت ۵:۱۲ بعد از ظهر
چنین عناصری مصداق بیانی است که خداوند بزرگ به ان رجیم بزرگ فرمود کان من المنظرین
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.