پنج‌شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ -
- 19 Apr 2018
03 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
ادامه اعتراضات کارگری در لرستان، خوزستان، یزد و مازندران
ادامه اعتراضات کارگری در لرستان، خوزستان، یزد و مازندران
جرس: در ادامه اعتراضات کارگری در کشور، دهها نفر از کارگران بازنشسته کارخانه «نخ پارسیلون» صبح امروز در مقابل استانداری لرستان تجمع کردند. این کارگران همچنان پیگیر دریافت معوقات ۴ ساله حقوقی و سنوات پایان خدمت خود هستند. همزمان جمعی از کارگران پیمانکاری اداره آب و فاضلاب اهوازدر اعتراض به پرداخت نشدن حقوق معوقه خود در مقابل ساختمان اداره آب و فاضلاب غرب اهواز تجمع کردند. جمعی از کارگران اخراجی شرکت دربال نیز، در اعتراض به اخراج و تعطیلی این واحد صنعتی مقابل ساختمان فرمانداری شهرستان میاندورود مازندران تجمع کردند. در گزارشی دیگر اینکه کارگران کارخانه سیمان تجارت مهریز در اعتراض به توهین مدیران این کارخانه به کارگران دست از کار کشیدند و تولید را متوقف کردند.


به گزارش خبرگزاری کار ایران، دهها تن از کارگران بازنشسته کارخانه «نخ پارسیلون» واقع در خرم آباد که از سال ۹۰ تا ۹۲ بازنشسته شده‌اند صبح امروز در مقابل استانداری لرستان تجمع کردند. این کارگران همچنان پیگیر دریافت معوقات ۴ ساله حقوقی و سنوات پایان خدمت خود هستند.

۱۳۴ نفر از بازنشستگان کارخانه نخ پارسیلون که از سال ۹۰ تا ۹۲ بازنشسته شده‌اند، بخشی از حقوق سالهای ۸۷ تا ۹۱ را طلبکارند. همچنین این کارگران سنوات پایان خدمت خود در سال ۹۱ را هم دریافت نکرده‌اند. حجم معوقات مزدی این بازنشستگان تا ۱۸ ماه می‌رسد و حقوق پرداخت نشده عمدتاً مربوط به سنوات پایان کار بوده و بخشی از آن نیز شامل عیدی و پاداش و معوقات مقطعی حقوق در فاصلهٔ سالهای ۸۷ تا ۹۱ را شامل می‌شود.

یکی از کارگران بازنشسته کارخانه نخ پارسیلون در این باره به ایلنا گفت: میانگین مبلغ سنوات خدمت ۱۳۴ بازنشسته این کارخانه با توجه به میزان سوابق کاری‌شان حدود ۲۰ میلیون تومان است. این کارگران با استفاده از تسهیلات مشاغل سخت و زیان آور بازنشسته شده‌اند اما کارفرما به بهانه نداشتن منابع مالی، پرداخت مطالبات کارگران را به تاخیر انداخته است.

به گفتهٔ وی، در سال جاری کارگران بازنشسته پارسیلون بار‌ها در مقابل ادارات مختلف تجمع کرده‌اند اما کسی به مشکلات آن‌ها رسیدگی نمی‌کند. امروز هم دو نفر به نمایندگی از سایر بازنشستگان با مسولین استانداری صحبت کردند اما باز هم نتیجه ای نگرفتیم.

این کارگر بازنشسته ادامه داد: علی رغم شکایتی که توسط کارگران تنظیم شد و همچنین رای دادگاه مبنی بر توقیف اموال کارخانه اما به واسطه رایزنی‌هایی که مدیریت پارسیلون انجام می‌دهد هنوز موفق به دریافت مطالبات خود نشده‌ایم و عملا پیگیری‌هایمان بی‌نتیجه بوده است. به همین دلیل مطابق ماههای گذشته صبح امروز باز هم تعدادی از کارگران بازنشسته این واحد تولید کننده انواع نخ پلی استر در شهرستان خرم آباد در اعتراض به ۴ سال مطالبات معوقه در مقابل ساختمان استانداری لرستان تجمع کردند تا حداقل صدایشان شنیده شود.

او افزود: کارفرما در توجیه عدم پرداخت مطالبات کارگران بازنشسته و شاغل کارخانه، کمبود نقدینگی و منابع مالی را بهانه می‌کند.

گفته می‌شود، در جریان پیگیری‌های حقوقی کارگران از اداره کار و سایر نهادهای دولتی، بخش کمی از مطالبات حقوقی و سنواتی کارگران بازنشسته (حدود دو تا سه میلیون تومان) پرداخت شده است

لازم به یادآوری است، این واحد در سال ۸۹ به دلیل سیاست گذاری‌های غلط اقتصادی دولت و ناتوانی مسئولان کارخانه در رقابت با محصولات مشابهه خارجی به مدت سه سال تعطیل اعلام شد.

 

کارگران آبفای اهواز تجمع کردند

همزمان جمعی از کارگران پیمانکاری اداره آب و فاضلاب اهواز صبح امروز در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق معوقه خود در مقابل ساختمان اداره آب و فاضلاب غرب اهواز تجمع کردند.

نماینده کارگران معترض به ایلنا گفت: صبح امروز سه شنبه (۷ بهمن ماه) جمعی از کارگران پیمانی آبفای اهواز که تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری «پرتو داچک» کار می‌کند در اعتراض به تعویق ۴ ماه حقوق و پرداخت نشدن ۵ حق بیمه‌شان به سازمان تامین اجتماعی دست به تجمع زدند.

این کارگر که نخواست نامش فاش شود ادامه داد: معوقات بیمه‌ای کارگران مربوط به ماهای فروردین، مرداد، آبان، آذر و دی ماه سال جاری است. به گفته وی، از یکسال پیش دستمزد و بیمه کارگران پیمانی به صورت نامنظم پرداخت می‌شده است، به همین دلیل این وضعیت کارگران آبفا و خانواده‌های‌شان را دچار مشکل کرده است.

او همچنین تصریح کرد: شرکت پیمانکاری «پرتو داچک» در حال حاضر به عنوان آخرین پیمانکار آبفای اهواز از مرداد ماه مسئولیت حدود ۳۰۰ کارگر را به عنوان موتورچی و پمپ چی آب در سطح شهر اهواز بر عهده گرفته است، پیش از این کارگران تحت مسئولیت چند شرکت پیمانکاری دیگر مشغول کار بودند.

 

تجمع کارگران «دربال» مقابل ساختمان فرمانداری میاندورود

جمعی از کارگران اخراجی شرکت دربال در اعتراض به اخراج و تعطیلی این واحد صنعتی مقابل ساختمان فرمانداری شهرستان میاندورود مازندران تجمع کردند.

یکی از کارگران درباره دلایل اعتراض گفت: کارفرمای واحد کشتارگاهی دربال به بهانه انجام تعمیرات ساختمانی از یک هفته قبل علاوه بر اخراج ۱۰۰ نفر از کارگران، این واحد تولیدی را موقتا تعطیل اعلام کرده است.

او میانگین سوابق کار کارگران دربال را ۱۵ سال ذکر کرد و افزود: کشتارگاه دربال بیش از ۱۲۰ کارگر دارد که همه آنان در آستانه سال نو بیکار شده اند. نگرانی کارگران تامین معیشت خانواده‌هایشان بعد از دست دادن شغل است.

وی در خصوص وضعیت بازنشستگی تعدادی از همکاران خود تصریح کرد: ۱۵ نفر از کارگران شاغل در شرکت دربال تا پایان سال جاری مشمول بازنشستگی با مشاغل سخت وزیان آور خواهند شد.

او اظهار داشت: در طول سال تعدادی از همکارانمان بازنشسته شدند اما کارفرما راضی به جایگزین کردن نیروی کار جدید به جای کارگران بازنشسته نمی‌شد. به این ترتیب کار در برخی از بخش‌ها به دلیل کمبود نیروی کار فشار مضاعفی به کارگران وارد می‌کرد.

یکی دیگر از کارگران در ادامه سخنان همکارش درباره نوع قرار داد کاری نیروی کار دربال گفت: قرار داد کارگران دربال هر چند ماه یکبار موقتا تمدید می‌شد اما کارگران با سابقه انتظار داشتند کارفرما به دلیل سابقه زیادشان در کارخانه با آنان قرار داد دائمی امضاء می‌کرد.

به گفته وی، بعد از اجتماع کارگران دربال پیرامون مشکلات کارگران جلسه‌ای با حضور نمایندگان نهاد‌های دولتی در محل ساختمان فرمانداری برگزار شد و قرار شده است این جلسه در روز ۵ شنبه مجددا تکرار شود. طبق اظهارات حاضرین در جلسه، اگر شرکت زربال قصد تعمیرات دارد باید نامه‌ای به اداره کار ارسال کند تا در زمینه پوشش بیمه بیکاری کارگران اقدام شود. همچنین کارفرما باید متعهد به بازگرداند کارگران بعد از انجام کار تعمیرات شود.

اعتصاب کارگران «سیمان تجارت مهریز» به دومین روز رسید

 

در گزارشی دیگر اینکه، کارگران کارخانه سیمان تجارت مهریز در اعتراض به آنچه توهین دو تن از مدیران این کارخانه به کارگران می‌خواندند، برای دومین روز متوالی دست از کار کشیدند و تولید را متوقف کردند.

 

کارگران معترض، خواهان اخراج این دو مدیر به دلیل رفتار توهین آمیز با کارگران هستند.

به گفته آن‌ها، رفتار توهین‌آمیز این دو مدیر کارخانه سیمان تجارت مهریز سابقه داشته است و این اولین بار نیست که از سوی آنان به کرگران توهین می‌شود.

کارگران معترض این واحد تولیدی می‌‎‎گویند تا زمانی که این دو مدیر از کار برکنار نشوند بر اعتراض خود پافشاری خواهیم کرد.

آن‌ها معتقدند که مسئولان اداره کار نیز بیشتر هوادار کارفرمایان هستند و سخنان نماینده آن‌ها متقاعد کننده نیست.
 

ارسال به :