یکشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ -
- 26 Jan 2020
30 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
منوچهر صهبایی: هیچ کاری برای ارکستر سمفونیک نکرده‌اند
جرس: رهبر فعلی ارکستر سمفونیک تهران گفت: هیچ کاری برای ارکستر سمفونیک نشده است‌ و آن خبرهایی هم که درباره‌ی اجرای ارکستر شنیده‌اید، دقیقا همان گونه اجرایی نخواهد شد.

 

منوچهر صهبایی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: چندی پیش، جلسه‌ای با مسوولان داشتیم، اما قدم اول برای اجرای ارکستر سمفونیک راه‌اندازی خود ارکستر است و چند هفته تمرین لازم است تا ارکستر بتواند روی صحنه برود.

 

او ادامه داد: دو روز پیش، جلسه‌ای با معاون وزیر ارشاد داشتیم و درباره‌ی جزییات این ماجرا تصمیم‌هایی گرفتیم. به هر حال، اول باید ارکستر راه‌اندازی شود و سپس قرارداد نوازنده‌ها بسته شود.

 

این رهبر ارکستر گفت: تا امروز، هماهنگی برای اجرای ارکستر سمفونیک تهران در اختتامیه‌ی جشنواره‌ی موسیقی فجر انجام نشده است‌، البته من پس از انجام هماهنگی، بلافاصله تمرین را شروع خواهم کرد.

 

وی در پاسخ به این پرسش که آیا رهبری ارکستر سمفونیک با دو رهبر در یک اجرا منطقی است؟ توضیح داد: این کار اصلا عملی نیست و نظر شخصی آقای ارجمند بوده است. من در همان جلسه، این صحبت‌ها را عنوان کردم. وقتی قرار است، ارکستر در اختتامیه‌ی جشنواره‌ی فجر اجرا داشته باشد، اجرایش حدود 15 تا 20 دقیقه خواهد بود. برای چنین اجرایی، یک رهبر ارکستر هم زیاد است، چه برسد به دو نفر.

 

این آهنگساز در بخش دیگری از صحبت‌هایش، بیان کرد: من هر روزی هم که ارکستر را تحویل بگیرم، کارم را به بهترین نحو ارائه خواهم کرد و اجرا را تضمین می‌کنم؛ اما وقتی تمرین زودتر شروع شود‌، آرامش بیشتر است و فشار روی صحنه کمتر خواهد بود.

 

صهبایی در پاسخ به این پرسش که آیا حکم رهبری او برای ارکستر سمفونیک صادر شده است؟ گفت: این پیشنهاد را اسفندماه سال گذشته به من دادند و من هم از فروردین‌ماه امسال پیگیر این امر هستم. فراخوان و آزمون ارکستر انجام شد و تقریبا بیشتر کارها را انجام دادیم. به هر حال، طی کردن روند اداری، کار من نیست و باید توسط دفتر موسیقی انجام شود.

 

او در پایان سخنانش اظهار امیدواری کرد که ارکستر سمفونیک تهران بتواند اجرایی در خور شأن را روی صحنه ببرد.

به گزارش ایسنا، مدیرکل دفتر موسیقی در نشست خبری جشنواره‌ی موسیقی فجر گفته بود:‌ «در اختتامیه‌ی جشنواره، ارکستر سمفونیک تهران به رهبری منوچهر صهبایی و شهرداد روحانی روی صحنه خواهد رفت و به این ترتیب، فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. در بخش اول کنسرت، قطعه‌ی "نیایش یزدان" اثر حشمت سنجری همراه سرود ملی کشور اجرا خواهد شد و در بخش دیگر نیز آثاری توسط شهرداد روحانی رهبری می‌شوند.»

ارسال به :