دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ -
- 06 Apr 2020
12 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
پدیده شاندیز و رسانه ها
وقتی چشمت و گوش و حواست فقط به اینترنت باشد ارزش خبری شکایت بهاره رهنما از نادر فتوره‌چی برایت بیشتر از پدیده شاندیز می شود 


یکی از اشکالات رسانه‌های خارج از کشور این است که برای سنجش ارزش خبری یک سوژه معمولا به داغ بودن آن سوژه در اینترنت اکتفا می‌کنند. یعنی اگر خبری در اینترنت داغ بود فرض می‌کنند برای همه مردم مهم است و اگر نبود حتما ارزش خبری ندارد! این فرض در خیلی موارد غلط است. مثال خیلی خوبش داستان «پدیده شاندیز» است. پروژه پر سر و صدایی که اگر به مشهد سفر کنید همه درباره‌ آن حرف می‌زنند اما در اینترنت خبری از آن نیست. برای اینکه ارزش خبری موضوع را درک کنید چند فکت را بخوانید:

ارزش سهام پدیده شاندیز در ۵ سال ۱۲۰ برابر شده یعنی از ۲۰۰ تومن در آبان ۸۸ به ۱۲ هزار تومان در دی ۹۳ رسیده‌است. در حالی که ارزش دارایی‌های واقعی این شرکت در بهترین حالت در حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان است به دلیل شکل گیری حباب قیمت، ارزش بازاری شرکت روی کاغذ به ۱۸۰۰۰ میلیارد تومان رسیده‌است.

مجموع سهام واگذار شده به مردم (در حدود ۱۱۰ هزار نفر) تنها ۱۲ درصد کل سهام شرکت است و ۸۸ درصد مابقی در اختیار یک شرکت خانوادگی (خانواده پهلوان مقدم) است. جالی اینکه سود شرکتی که مردم سهام‌داراش هستند در سال ۹۲ در حدود ۴۰ میلیارد تومان و بدهی‌هایش ۲۰۲۴ میلیارد تومان بوده اما سود شرکت خانوادگی که مالک اصلی پدیده است و تنها فعالیتش هم سرمایه‌گذاری در پدیده است در همین سال ۶۷۰ میلیارد تومان و بدهی‌هاهیش ۴۷۳ میلیارد تومان بوده‌است.

این شرکت فقط در سال ۹۲ برای تبلیغات به صدا و سیما ۱۰ میلیارد و ۴۵۴ میلیارد تومان، به روزنامه جام جم ۷۷۰ میلیون تومان و به روزنامه ایران ۹۰۷ میلیون تومان و به روزنامه همشهری ۱ میلیارد و ۳۸۱ میلیون تومان پرداخت کرده‌است. در سال ۹۲ این شرکت ۶۳ واحد اقامتی و ۱۲۲ واحد تجاری به همراه پارکینگ را با ۴۰ درصد تخفیف به بانک قوامین متعلق به نیروی انتظامی واگذار واگذار کرده‌است.

لازم نیست خبرنگار اقتصادی تیزهوشی باشی تا بفهمی این موضوع چقدر اهمیت خبری دارد. ولی وقتی چشمت و گوش و حواست فقط به اینترنت باشد ارزش خبری شکایت بهاره رهنما از نادر فتوره‌چی برایت بیشتر از چنین سوژه‌ای می‌شود. همین آدم وقتی که احمدی نژاد رای می‌اورد شوکه می‌شود و نتیجه میگیرد مردم ایران غیرقابل پیش‌بینی هستند! 

منبع: فیس بووک نویسنده 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :