پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 09 Apr 2020
15 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
وزارت ارشاد در تنگنا؛ مراجع سنتی در صف منتقدان جنتی
جرس: فریاد وا اسلاما گروهی از مراجع سنتی و طرفدار حکومت بار دیگر با انتشار یک آلبوم موسیقی بلند شده است. آلبوم جنجالی٬ « تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم » نام دارد و در آن نوشین تفتی به همراه محسن کرامتی آواز می‌خواند و به تازگی توسط نشر چشمه عرضه شده است.  

برخی مراجع با حمله به وزارت ارشاد برای اعطای مجوز به این آلبوم از ممنوعیت شنیده شدن آواز زن در اسلام سخن گفته‌اند.

 


حمله از هر سو

موسیقی یکی از پرمناقشه‌ترین موضوع‌ها از فردای پیروزی انقلاب اسلامی بوده است و بعد از گذشت ۳۶ سال هنوز نگاه‌ عمده فقیهان به این هنر توام با نفی یا دستکم بدبینی است. هنوز اجازه نمایش آلات موسیقی در تلویزیون دولتی ایران وجود ندارد و آوازخوانی زنان یک تابو به حساب می‌اید. همخوانی نوشینی تفتی در آلبوم « تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم » برای فقها این تصور را ایجاد کرده که وزارت ارشاد در صدد شکستن تابوی خوانندگی زنان برآمده و بنابراین موج حملات علیه این وزارت‌خانه بلند شده است. رسانه‌های اصولگرا هم در یک حرکت هماهنگ شده ضمن پوشش مواضع مراجع بر آتش انتقادهای خود علیه وزارت ارشاد افزوده‌اند. برخی نمایندگان مجلس نیز بار دیگر علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد را تهدید کرده‌اند که اگر رویه این وزارت خانه را اصلاح نکند باید منتظر عواقب آن باشد. پیامی که معنای آن استیضاح و احتمالا کنارگذاشته شدن از این سمت خواهد بود. جنتی طی دوران وزارت‌اش به دلیل اظهارنظرهایی همچون « حذف ممیزی »٬ « بازخوانی کتاب‌های سانسور شده» و « رفع فیلتر فیس‌بوک و سایر شبکه‌های اجتماعی » مورد انتقاد اصولگرایان قرار داشته و چالش جدید او ماجرای خوانندگی زنان است.

 


وحشت از صدای زن

مواضعی که مراجع سنتی به تازگی درباره خوانندگی زنان ابراز کرده‌اند به خوبی تفاوت برداشت آنان با تحولات جامعه جوان ایران را نمایش می‌‌دهد. برای نمونه نوری همدانی گفته : « وزارت ارشاد به خانم‌ها اجازه تک‌خوانی داده است در صورتی که مردم نباید صدای زن را به غیر از موارد مورد نیاز بشنود اما با این اجازه زن‌ها صدای خود را تغییر می‌دهند و با موسیقی همراه ‌می‌کنند و در نتیجه در جامعه اسلامی فساد ایجاد می‌شود.» مکارم شیرازی نیز پیکان حمله خود را متوجه وزارت ارشاد کرده و گفته: « وزارت ارشاد ارزش‌های انقلاب را یکی پس از دیگری زیر پا می‌گذارد، داد مردم بلند شده؛ همه روز شکایات و گلایه‌های متعدد به دفتر ما می‌رسد که وزارت فرهنگ ارشاد که پسوند اسلامی را هم یدک می‌کشد چرا ارزش‌های انقلاب را یکی بعد از دیگری زیر پا می‌گذارد.» صافی گلپایگانی و علوی گرگانی نیز از جمله مراجعی هستند که در روزهای اخیر به وزارت‌ ارشاد بابت مجوز برای آلبومی با صدای یک خواننده زن اعتراض کرده‌اند. کمال الدین پیرموذن نماینده اردبیل در مجلس که طرفدار دولت روحانی است از علی جنتی خواسته است که به دیدار مراجع ناراضی برود و ماجرا را برای آنها توضیح بدهد. او واکنش مراجع را ناشی از تحریک تندروها در مجلس دانسته و گفته: « تندرو‌ها و افراطیون جبهه پایداری در این اوضاع به‌خاطر یک مویی کلاف می‌بافند و مشکل‌ساز می‌شوند و با گزارشات دروغین خود باعث واکنش مراجع عظام قم شده‌اند.»


تله‌‌های تازه برای وزارت ارشاد

وزیر ارشاد هنوز پاسخی رسمی به ابراز نگرانی مراجع نداده است. او پیشتر در روز ۲۰ دی‌ماه پیرامون خوانندگی زنان گفته بود: « در آوازخوانی خانم‌ها آنچه که مسائل شرعی در مورد آن وجود دارد مورد توجه قرار دارد.» جنتی با بیان اینکه هیچ فرقی بین تک خوانی و جمع خوانی زنان نیست تصریح کرده بود که « آنان می‌توانند در جمع خانمها به اجرای برنامه خود بپردازند و تا به حال به هیچ خانم خواننده‌ای اجازه داده نشده است که در میان آقایان برنامه اجرا کند.» او در مهر ماه سال ۱۳۹۲ نیز درباره خوانندگی زنان گفته بود: « طبق نظر مراجع اگر صدای تک‌خوان‌ها موجب مفسده نباشد ایرادی ندارد و برخی از مراجع در این باره چنین نظری دارند.» حالا انتشار آلبومی که صدای خواننده زن در آن غالب است این تلقی را در اصولگرا ایجاد کرده که وزیر ارشاد در حال پیاده کردن دیدگاهش پیرامون خوانندگی زنان است. هیچ بعید نیست که آنها از اهرم‌های خاص خود برای عقب‌راندن وزارت ارشاد استفاده کنند و کارآمدترین راه فراهم کردن زمینه استیضاح علی جنتی در مجلس است. اصولگراها اهرم‌های دیگری هم برای تحت فشار گذاشتن وزارت ارشاد بعد از روی کار آمدن دولت روحانی آزموده‌اند. لغو بیش از ۲۰ کنسرت موسیقی در این مدت توسط مقام‌های قضایی و امنیتی از جمله این اهرم‌هاست. « حسین نوش‌ابادی » سخنگوی وزارت ارشاد روز ۲۷ دی‌ماه اذعان کرده بود که این وزارت‌خانه نمی‌تواند در مقابل لغو کنسرت‌ها مقاومت کند. او ناهماهنگی میان مدیران کنسرت‌ها و مقامات قضایی و اطلاعاتی را از جمله عواملی عنوان کرده بود که موجب مداخله، تاخیر و یا لغو کنسرت‌ها می‌شود. ابعاد دخالت‌ در برگزاری برنامه‌های فرهنگی دارای مجوز از سوی وزارت‌ارشاد حتی از این هم فراتر رفته است. کنسرت ماه گذشته گروه « لیان » در بوشهر به دلیل تجمع گروه‌های خودسر که خود را « امت حزب‌الله » معرفی کردند نیمه‌کاره ماند و تاثیر این تجمع به اندازه‌ای بود که کنسرت بعدی این گروه در شهر شیراز هم لغو شد. فرماندار شیراز در توجیه دلیل لغو این کنسرت گفته بود: « نظر قطعی ما عدم برگزاری کنسرت گروه لیان است و قطعا با هر مجموعه‌ای که برای اجرای این برنامه و مخدوش کردن مصالح اصولی نظام اقدام کند، برخورد مى‌کنیم.» بنابراین وزارت ارشاد خود را مواجه با مجموعه گسترده‌ای از مخالفان دارای قدرت می‌بیند که آماده‌اند تا برنامه‌های این وزارت‌خانه را برای باز کردن یک فضای تنفس در میان اهالی فرهنگ و هنر به بن بست بکشانند. هدف آنها ناامیدکردن کسانی است که به گسترش آزادی‌های فرهنگی در دوره ریاست‌جمهوری حسن روحانی دل بسته بودند و اکنون به نظر می‌رسد که با اقدام‌هایشان در حال برآوردن این هدف هستند.  

ارسال به :