یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 22 Apr 2018
05 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
سخنرانی «ضد مسیحیت» رئیس جمهور دموکرات!
سخنرانی «ضد مسیحیت» رئیس جمهور دموکرات!
اوباما، در جریان سخنرانی خود در مراسم «ضیافت دعای ملی»، سخنانی گفت که هیچ انتظار نمی‌رفت مناقشه برانگیز باشد؛  

خشونت به نام دین یک مشکل جهانی، و کار بدی است.
او به جنگ در سوریه، کشتار در نیجریه، احیای یهودی ستیزی در اروپا و خشونت‌های مذهبی در هند اشاره کرد. وی اعتراف کرد که «بی‌اثر کردن این تعصبات کار دشواری است، اما خداوند از ما خواسته که این کار را بکنیم.» سپس اوباما سخنانی گفت که مسیحیان را به فروتنی فرا می‌خواند:


«بشر در طول تاریخ با این پرسش دست به گریبان بوده است. مبادا زیادی خود خواه باشیم و خیال کنیم این قسم تعصبات فقط در جاهای دیگر دنیا اتفاق افتاده است. یادمان باشد طی دوران جنگ‌های صلیبی و تفتیش عقاید، چه اَعمال وحشتناکی به نام مسیح انجام شد. در همین کشور خودمان برده داری و جیم کرو با نام مسیح توجیه شده‌اند.»


منازعاتی که متعاقب این سخنان از سوی سیاستمداران و صاحب نظران دست راستی به پا شد، معلوم کرد که فروتنی کالای کم یابی است.


پاسخ‌ها خشمگنانه بود. در رادیو تلویزیون‌های جناح راست سر و صداهایی بر علیه «سخنان ضد مسیحی اوباما» بلند شد. جونا گُلد بِرگ جنگ‌های صلیبی را اقدامی مشروع در برابر خشونت مسلمانان، وتفتیش عقاید را اقدامی خیر خواهانه برای جلوگیری از کشتار عنوان کرد. راس دو هات یک نیم روز در توییتر وقت گذاشت تا از کلیسای محافظه کار کاتولیک دفاع کند. اریک اریکسون اعلام کرد که «اوباما را هیچ طور نمی‌شود یک مسیحی دانست». بابی جیندال اظهار داشت نظر به اینکه مسیحیت قرون وسطی مربوط به خیلی سال پیش بوده است، حالا ما باید بر اسلام ستیزه جو متمرکز شویم.


جیندال اشتباه می‌کند. با وجود اینکه عده‌ی کمی از مسیحیان در عصر ما بر طبل جنگ مذهبی می‌کوبند (اگرچه می‌شود نشانه‌هایی از آن را در نیروهای نظامی آمریکا پیدا کرد)، اشتباه است که خیال کنیم مسیحیت یک استثناست که توانسته مشکلاتش را حل کند و این دیگر ادیان هستند که در قرون وسطی به سر می‌برند. یکی از درس‌های تاریخ این است که هر ایدئولوژی –خواه دینی باشد یا سکولار- که جهان را به خودی و غیر خودی تقسیم کند، نهایتا استفاده از خشونت را توجیه خواهد کرد.


وقتی در باره گذشته حرف می‌زنیم، در واقع اغلب داریم درباره خودمان صحبت می‌کنیم. به عنوان مثال در تحقیقی که من انجام می‌دهم، مسیری را می‌بینم که در آن انسانهای قرون وسطی افسانه‌هایی در باره‌ی جنگ مقدس، به عنوان پاسخی به مشکلات زمانه خودشان، سر هم می‌کنند، در حالی که جنگ‌های صلیبی نمی‌توانسته گرهی از آن مشکلات بگشاید.
امروز هم یک همچنین افسانه پردازی‌هایی دیده می‌شود. متئو گابریل استاد تاریخ در ویرجینیا طی یاد داشتی، نسبت به نوستالژی خطرناک بازگشت به جنگ‌های صلیبی که توسط سیاستمداران و نظریه پردازان دست راستی دامن زده می‌شود، هشدار داده است. گابریل طی‌ ای میلی برای من نوشت: «با نگاه به گذشته، واقعیاتی تغییر ناپذیر به نظر می‌آید؛ یکی اینکه مسیحیان در گذشته همواره با مسلمانان در جنگ بوده‌اند و در آینده هم در جنگ خواهند بود. این مطلب فارغ از شرایط تاریخی همواره وجود داشته است. یک اشتباه هم در مورد خودمان و مسلمانان؛ این تصور که ما مسیحیان همواره از مسلمانان بهتر هستیم، و اینکه ما مسیحیان امروز با مسیحیان گذشته فرق داریم.


به عبارت دیگر، اگر مسیحیان در گذشته خطاهایی مرتکب شده‌اند، به مسیحیت مدرن مربوط نیست و اینکه جنگ‌های صلیبی بالاخره خیلی هم برای مسلمانان و یهودیان بد نبوده است!


اما واقعیت این است که جنگ‌های صلیبی رویداد بدی بود. مورخین درباره‌ی شدت و میزان وحشی‌گری در این جنگ‌ها بحث‌های دقیقی دارند، ولی ما همین قدر می‌دانیم که خشونت تحریک شده توسط مذهب در این جنگ‌ها بسیار زیاد بوده است. ما از خود می‌پرسیم آیا احتمالا در اولین جنگ صلیبی آدمخواری هم وجود داشته، یا اینکه آیا در معبد دیوید در سال ۱۰۹۹ واقعا جنگجویان تا مچ پا در خون فرو رفتند (احتمالًا نه). اما در این تردیدی نداریم که جنگجویان صلیبی گاهی در اروپا یا جنوب غرب آسیا دست به کشتار جمعی غیر مسیحیان می‌زده‌اند، و همه این کار‌ها را به نام دین انجام می‌داده‌اند.


بنا بر این، سخنان اوباما در واقع اشاره به مستندات تاریخی بود. تفتیش عقاید منتهی به اعدام شمار زیادی از مردم به جرم عقایدشان شد. مسیحیت به طور منظم و آشکارا به عنوان ابزاری برای برده داری، استعمار، نابود کردن فرهنگ‌ها و تبعیض نژادی به کار رفته است. این‌ها حقایق انکار ناپذیر تاریخی‌اند. اگر این حقایق آزارمان می‌دهد، ارزش دارد از خود بپرسیم چرا؟ به علاوه، دانستن اینکه نیروی محرکه کسانی که برای مقابله با برده داری وبرای صلح تلاش می‌کردند نیز سنت‌های دینی بوده است، حیاتی است.


یاد آوری صحنه‌های تاریک مسیحیت برای مردم، کسی را ضد مسیحی نمی‌کند. مقایسه سوزاندن خلبان اردنی توسط شبه نظامیان داعش با سوزاندن جسی واشنگتن در تگزاس، کسی را ضد آمریکایی نمی‌کند. در عوض تصدیق این مقایسه‌ها به شخص این صلاحیت اخلاقی را می‌دهد که تا به دیگر اعمال خشونت آمیز و وحشیانه‌ای که با توجیه دینی انجام شده اعتراض کند.


پیام حقیقی سخنرانی اوباما در ضیافت ملی نیایش همین بود. ما به فروتنی نیازمندیم. ما باید به جایز الخطا بودنمان اقرار کنیم، ما باید گذشته را واکاویم تا بفهمیم ریشه این خشونت‌ها کجاست و بعد باید تلاش کنیم تا بهتر عمل کنیم. تاریخ –نه فقط آن تاریخی که توسط فاتحان نوشته شده – برای افکندن نور به امروز و فردایمان مورد نیاز ماست؛ اینکه چطور ایدئولوگ‌ها سعی می‌کنند تاریخ را تحریف کنند، نشان می‌دهد تا چه اندازه قدرت تاریخ در ساختن آینده موثر است.
 

مترجم: عبدالوحید بیات

منبع: گاردین

 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.