شنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ -
- 25 Jan 2020
28 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
بازگشت احمدی‌نژاد بدون رتوش
جرس - آیدا قجر: محمود احمدی‌نژاد از ابتدای بهمن ماه روزهای پرخبری را گذراند. محکومیت محمدرضا رحیمی٬ معاون اول دولت دهم٬ و سپس نامه‌نگاری او با احمدی‌نژاد٬ افتتاح سایت رییس‌جمهوری سابق٬ سخن‌رانی او در جمع برخی حامیان و فعالان رسانه‌ای و در نهایت توقیف روزنامه اینترنتی.  

هم‌زمان احمدی‌نژاد٬ پس از مدت‌ها به شکل رسمی در شهرری به سخن‌رانی پرداخت. او در این سخن‌رانی به تحلیل تاریخ ۳۶ ساله جمهوری اسلامی پرداخت و در بخشی از سخنان خود گفت که در مراسم مرگ هوگو چاوز٬ رییس‌جهور ونزوئلا «چند میلیون جمعیت آمده بود؟ ۳۴ رییس‌جمهور آمده بود. همه طرفدارملت ایران. ولی به محض اینکه نماینده ملت ایران وارد شد انگار انفجاری رخ داد. صف می بستند برای اینکه بگویند با شماییم. در شرق آسیا رفتیم همین را دیدیم، در اروپا و آمریکاشم همین را دیدیم. بعضی ها خیال نکنند که مردم آمریکا موافق این وضعیت هستند. یک عده قلیلی ممکن است از این وضعیت سود ببرند ولی ۳۰۰ میلیون جمعیت که اینطور نیستند. این ها آثار انقلاب اسلامی است».

 

افتتاح وب‌سایت احمدی‌نژاد - و حساب رسمی در دو شبکه اجتماعی اینستاگرام و گوگل پلاس - هم‌زمان با روز دوازدهم بهمن اتفاق افتاد. خبر افتتاح این وب‌سایت اما چند روز پیش از آن توسط روزنامه جمهوری‌اسلامی منتشر شده بود.

 

این روزنامه اصول‌گرا٬ با اشاره به خبر افتتاح این وب‌سایت نوشته بود که «شورایی ۴۵ نفره» با انتخاب محمود احمدی‌نژاد "امور سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت بر سایت" را بر عهده خواهند داشت. در لیستی که توسط روزنامه جمهوری‌اسلامی منتشر شده بود٬ نام بسیاری از وزرا و مدیران دولت احمدی‌نژاد و همچنین برخی نزدیکان او دیده می‌شد. اما به فاصله چند روز پس از انتشار لیست اسامی اعضای این شورا٬ برخی از آن‌ها - نظیر محمد حسینی٬ وزیر ارشاد دولت دهم - حضور در چنین شورای را تکذیب کردند.

 

افتتاح این وب‌سایت اما با واکنش‌های مختلفی هم مواجه شد. از آن جمله امیر محبیان٬ از تئوریسین‌های جریان اصول‌گرا٬ در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد٬ ایجاد سایت احمدی‌نژاد و پیش‌بینی شورایی برای این سایت را نشان دهنده «حرکت قدرتمندی» توصیف کرد که «پشت این سایت» است که به عقیده وی «فراتر و حساب شده‌تر از یک سایت است». به عقیده محبیان٬‌وب‌سایت احمدی‌نژاد «نمای یک حزب اعلام نشده است».

 

خود احمدی‌نژاد در پیامی که به مناسبت افتتاح این وب‌سایت داده بود٬ نوشت که "برخی از اشخاص، گروه‌ها، رسانه‌ها و بعضی از کارگزاران و اجزای جمهوری اسلامی" در دام "شیطان و همراهان و همکاران او" گرفتار شده‌اند. او همچنین در بخشی از این پیام٬ اشاره‌ای غیرمستقیم به اکبر هاشمی‌رفسنجانی٬ رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام٬ کرد: «هیچ دسته و گروه و فردی نمی‌تواند ادعای مالکیت انقلاب و دستاورد بزرگ آن، یعنی جمهوری‌اسلامی، را داشته باشد. انقلاب به هیچ فردی بدهکار نیست و ارثیه کسی یا گروهی محسوب نمی‌شود».

 

رییس دولت‌های نهم و دهم در دیداری با «فعالان رسانه‌ای» - که در حاشیه آن وب‌سایت‌اش نیز افتتاح شد - با اشاره به فعالیت‌های نهضت آزادی ایران در ابتدای انقلاب، گفت: "نمی‌توانستند جلوی امریکا بایستند و تئوری کنار آمدن با امریکا را مطرح می‌کردند ما به آنان می‌گویم وقتی عرضه ایستادن در برابر امریکا را ندارید چرا به مسوولیت‌های اجتماعی وارد شده‌اید بروید سراغ مسائل شخصی‌تان". سخنانی که به نظر می‌رسد انتقادی باشد از نحوه عمل‌کرد دولت روحانی و گفت‌وگوها با آمریکا.

 

وب‌سایت احمدی‌نژاد علاوه بر بخش‌های رسمی و معمول همیشگی٬ یک بخش جذاب نیز دارد: «احمدی‌نژاد بدون روتوش». براساس توضیح وب‌سایت احمدی‌نژاد٬ این بخش «به همت گروه ابوذر، به بررسی سخنان و عملکردهای احمدی‌نژاد و اطرافیانش حول این موضوعات می‌پردازد».

 

موضوع‌هایی که در این قسمت از سایت مورد اشاره قرار گرفته٬ به طور معمول از جمله مواردی هستند که در سال‌های گذشته به عنوان انتقادهای اصول‌گرایان از ریس دولت دهم٬ مطرح بودند. مسایلی نظیر انتصاب رحیم‌مشایی به عنوان معاول اول و دلیل تاخیر در اجرای دستور آیت‌الله خامنه‌ای٬ بحث خانه‌نشینی یازده روزه٬ اختلاس سه هزار میلیارد دلاری و نقش اطرافیان احمدی‌نژاد در آن و همچنین شایعه‌های مربوط به برخی عقاید مذهبی اطرافیان احمدی‌نژاد نظیر دیدار با مرتاض ۴۰۰ ساله٬ ارتباط با جن‌گیرها و … از آن جمله هستند.

 

وب‌سایت احمدی‌نژاد اما خیلی زود دچار مشکل شد. به فاصله چند ساعت پس از افتتاح٬ این وب‌سایت از دسترس خارج و به جای آن عكسی خندان از احمدی‌نژاد منتشر شد و جمله «به زودی می‌آییم» زیر عكس او نقش بست. این وب‌سایت از روز بعد فعالیت خود را آغاز کرد.

به فاصله چند روز پس از افتتاح این وب‌سایت اما٬ خبر توقیف روزنامه اینترنتی هما (هواداران محمود احمدی‌نژاد) توسط دادسرای فرهنگ و رسانه تعطیل شد. در متن نامه بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه، آمده بود: «نظر به اینکه روزنامه اینترنتی هما با مدیرمسوولی آقای حامد درودیان فاقد مجوز می‌باشد برابر قانون مطبوعات جرم انگاری گردیده است... مقرر است تا اطلاع ثانوی از ادامه چاپ و انتشار این روزنامه جلوگیری به عمل آید».

 

حامد درودیان، مدیرمسوول این روزنامه، در یادداشتی پیرامون توقیف هما نوشت: «از بابت توقیف روزنامه هما از کسی گله، ناراحتی و شکایتی نداریم. مرجع قضایی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به وظیفه و تکلیف قانونی‌شان عمل کرده‌اند و البته هما نیز. به امید خداوند تمام تلاش‌مان را می‌کنيم تا موانع قانونی برطرف شده و ادامه کار روزنامه با رعایت روال قانونی مد نظر ممکن گردد. تا رفع شدن موانع قانونی طبق ابلاغ لازم‌الاتباع انتشار روزنامه اینترنتی هما متوقف خواهد شد».

 

به نظر می‌رسد که محمود احمدی‌نژاد روزهای پرکارتری را در پیش خواهد داشت. از ماه‌ها قبل اخبار و شایعه‌های مختلفی درباره امکان حضور او و جمعی از اطرافیانش در انتخابات مجلس دهم و عرصه سیاسی کشور منتشر شده بود. ممکن است که افتتاح وب‌سایت احمدی‌نژاد و انجام چند سخن‌رانی توسط او٬ گامی به پیش باشد برای حضور پررنگ‌تر در عرصه سیاسی و شکستن سکوت. مساله‌ای که هم‌چنان خود احمدی‌نژاد در پاسخ به آن تنها به لبخند زدن اکتفا می‌کند.
 

ارسال به :